Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava modernizuje kamerový systém. Software sám vyhledá prchajícího pachatele, požár nebo ukradené auto

  • Opava,

Opava připravuje modernizaci kamerového systému městské policie. Operátor už nebude na sledování snímaných obrazů z celkem 26 kamer ve městě sám. Moderní softwarové vybavení mu bude pomáhat vyhledávat nežádoucí situace. Systém sám upozorní třeba na hledaný automobil nebo požár.

Během uplynulých dvou desetiletí bylo na veřejných místech v centru Opavy nainstalováno 24 stacionárních kamer. Bezpečnost v ulicích pak sledují ještě dvě mobilní zařízení, která se přesouvají podle aktuální potřeby.

Kamerové body jsou umístěné na strategických místech, kde se pohybuje více lidí. Napojeny jsou na služebny státní a městské policie.

Výstupy z jednotlivých kamer kontroluje operátor. Není to nic jednoduchého. Sledovat musí 26 obrazovek.

Jan Stoklasa, operátor kamerového systému: „Když  se jedná o něco závažnějšího, tak tu situaci monitoruji. Nahlásím operátorovi, ten se na ni zaměří a případně pošle na místo hlídku městské policie.“

Nově orientaci usnadní software, který najde problémovou situaci, označí ji grafikou na obrazovce a upozorní na ni signálem. Může jít třeba o shlukování osob, požár či hledaný automobil.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Pomůže to Policii ČR a městské policii, aby se rychleji orientovala v situaci, která nastane. A dokázala ji rychle vyhodnotit a přiměřeně na ni dle zákona reagovat.“

Systém dokáže také vyhledávat v zaznamenaném materiálu zpětně, podle zadaných požadavků. Tyto informace využívají často muži zákona při vyšetřování protiprávního jednání.

Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Dá se říci, že každý den zjistíme na kamerovém systému nějaký problém. Může to být přestupek, trestný čin. Poměrně často nám píše i Policie ČR a chce po nás záznamy."

Modernizace kamerového systému bude stát milion korun. Zhruba polovinu této částky pokryje dotace poskytnutá Ministerstvem vnitra. Zbytek uhradí město. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy