Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Milostivé léto aneb jak se vykoupit z dluhů

Opava |

Občanská poradna Charity Opava poskytuje pomoc osobám v obtížné životní situaci. Mnozí přicházejí s finanční problémy. Ty ještě více prohloubila koronavirová krize. Šanci dostat se z dluhové pasti teď mohou díky akci Milostivé léto. Lucie Trunečková v rozhovoru řekne podrobnosti.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Pocítili jste u vás v Občanské poradně, že lidé mají v souvislosti s koronavirovou krizí hlouběji do kapsy?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Ano, ačkoliv meziročně došlo k určitému poklesu klientů Občanské poradny, tak podíl osob, které se na nás obracejí se složitou finanční situací, se zvýšil z 30 na 35%.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Dříve byly problémem půjčky, které si lidé brali na konci roku na vánoční dárky. Převládá ten problém pořád?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „V rámci naší praxe už nikoliv. Opravdu kdysi to tak bylo, ještě pár let zpátky. Ale v současné době se osoby se zadlužením na nás obracejí rovnoměrně v průběhu celého roku.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Jak mají lidé dluhy řešit?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Je to otázka práce s rodinným rozpočtem. Pokud ta osoba ví, jaké má příjmy a výdaje, tak má větší přehled, co si může dovolit. Pokud je situace taková, že rozpočet je napjatý, jeho součástí jsou půjčky, které kvůli nedostatku financí nelze splácet, tak se snažíme klientům vysvětlit, že je nutné primárně splácet základní výdaje. Tzn. musím mít kde bydlet, co jíst, peníze na léky, zajistit sebe a svou rodinu. A pak v určitých případech platit půjčky patří prioritně trochu níž, než je zajištění základních potřeb.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Některé dluhy budou moci vyřešit lidé nyní. Jde o dluhy u veřejnoprávních institucí Řekněte, jak to bude a co je třeba udělat?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Jedná se o tzv. Milostivé léto. Týká se dluhů v exekučním řízení, tzn. v řízení podle exekučního řádu. Lidé mají jedinečnou příležitost řešit tyto závazky za výhodných podmínek. Milostivé léto startuje 28. října a bude končit 28. ledna příštího roku. Během této doby je nutné uhradit tzv. jistinu, tedy původní výši dluhu. Plus náklady exekuce 750 Kč + DPH.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Vaše rada na závěr: Jak se do dluhových problémů vůbec nedostat?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Nelze říci, že když budu dělat všechno správně, že se nedostanu do žádných finančních potíží. Ale můžu snížit riziko, že se tak stane. Hlavní pravidlo je, pracovat se svým rodinným rozpočtem. Vědět, jaké jsou mé příjmy a výdaje. Co si můžu dovolit, co si nemůžu dovolit. Odkud mi peníze tečou a hlavně kam. A pokud to je trochu možné, vytvářet si úspory pro neočekávané situace, jako byla právě koronavirová krize.“

MILOSTIVÉ LÉTO                       28.10. 2021 - 28.1. 2022

Vztahuje se na:

  • dluhy je vymáhané soudním exekutorem, dlužník nesmí být v insolvenci
  • dluhy u veřejnoprávních institucí (obec, dopravní podnik, nemocnice, technické služby, zdravotní pojišťovna... atd.)

Platba:

  • jistina dluhu + poplatek 908 Kč
Nahlásit chybu


K tématu

Milostivé léto se týká i dluhu za odpady, zastupitelé s prominutím penále souhlasí

25. září 2023 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelstvo města se na zářijové schůzi zabývalo také daňovým Milostivým létem, jedná se již o třetí projekt státu, který podává pomocnou ruku dlužníkům. Tenkrát se Milostivé léto týká právě také pohledávek v oblasti místních samospráv, a k tomu byl tudíž potřeba souhlas zastupitelstva.


Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Dnes 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Do Noci kostelů se v Opavě zapojilo sedm svatostánků. Návštěvníky lákaly na pestrý program

15. června 2024 16:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Také Opava se zapojila do celorepublikové akce Noc kostelů. Lidé tak měli možnost v noční atmosféře navštívit nejen kostely a modlitebny, ale také věže, kláštery, nebo krypty.

Milostivé léto aneb jak se vykoupit z dluhů
Vydáno 23. října 2021 16:41, Opava, Katka Geryková
Občanská poradna Charity Opava poskytuje pomoc osobám v obtížné životní situaci. Mnozí přicházejí s finanční problémy. Ty ještě více prohloubila koronavirová krize. Šanci dostat se z dluhové pasti teď mohou díky akci Milostivé léto. Lucie Trunečková v rozhovoru řekne podrobnosti.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Pocítili jste u vás v Občanské poradně, že lidé mají v souvislosti s koronavirovou krizí hlouběji do kapsy?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Ano, ačkoliv meziročně došlo k určitému poklesu klientů Občanské poradny, tak podíl osob, které se na nás obracejí se složitou finanční situací, se zvýšil z 30 na 35%.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Dříve byly problémem půjčky, které si lidé brali na konci roku na vánoční dárky. Převládá ten problém pořád?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „V rámci naší praxe už nikoliv. Opravdu kdysi to tak bylo, ještě pár let zpátky. Ale v současné době se osoby se zadlužením na nás obracejí rovnoměrně v průběhu celého roku.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Jak mají lidé dluhy řešit?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Je to otázka práce s rodinným rozpočtem. Pokud ta osoba ví, jaké má příjmy a výdaje, tak má větší přehled, co si může dovolit. Pokud je situace taková, že rozpočet je napjatý, jeho součástí jsou půjčky, které kvůli nedostatku financí nelze splácet, tak se snažíme klientům vysvětlit, že je nutné primárně splácet základní výdaje. Tzn. musím mít kde bydlet, co jíst, peníze na léky, zajistit sebe a svou rodinu. A pak v určitých případech platit půjčky patří prioritně trochu níž, než je zajištění základních potřeb.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Některé dluhy budou moci vyřešit lidé nyní. Jde o dluhy u veřejnoprávních institucí Řekněte, jak to bude a co je třeba udělat?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Jedná se o tzv. Milostivé léto. Týká se dluhů v exekučním řízení, tzn. v řízení podle exekučního řádu. Lidé mají jedinečnou příležitost řešit tyto závazky za výhodných podmínek. Milostivé léto startuje 28. října a bude končit 28. ledna příštího roku. Během této doby je nutné uhradit tzv. jistinu, tedy původní výši dluhu. Plus náklady exekuce 750 Kč + DPH.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Vaše rada na závěr: Jak se do dluhových problémů vůbec nedostat?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: „Nelze říci, že když budu dělat všechno správně, že se nedostanu do žádných finančních potíží. Ale můžu snížit riziko, že se tak stane. Hlavní pravidlo je, pracovat se svým rodinným rozpočtem. Vědět, jaké jsou mé příjmy a výdaje. Co si můžu dovolit, co si nemůžu dovolit. Odkud mi peníze tečou a hlavně kam. A pokud to je trochu možné, vytvářet si úspory pro neočekávané situace, jako byla právě koronavirová krize.“

MILOSTIVÉ LÉTO                       28.10. 2021 - 28.1. 2022

Vztahuje se na:

  • dluhy je vymáhané soudním exekutorem, dlužník nesmí být v insolvenci
  • dluhy u veřejnoprávních institucí (obec, dopravní podnik, nemocnice, technické služby, zdravotní pojišťovna... atd.)

Platba:

  • jistina dluhu + poplatek 908 Kč
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000028062/milostive-leto-aneb-jak-se-vykoupit-z-dluhu