Přestože Michal Škapa tvoří v poslední době spíše v ateliéru, nezapře v sobě původně streetového umělce, který začínal s graffiti. Venkovní prostory jej ale stále lákají. Přímo pro opavský Dům umění vytvořil instalaci z neonových trubic. Tento materiál symbolizuje posledních šest let jeho tvorbu.
Starman je umístěný na venkovní výtahové šachtě, která se tyčí nad Domem umění. Protože je objekt památkově chráněný, instalaci museli schválit památkáři.
V atriu Domu umění vstoupíme do přírodní krajiny Patrika Hábla. Její pojetí stojí na hranici reality a abstrakce. Malby zachycují asijskou krajinu a hory, které autora inspirovaly během jeho cest.
Rozlehlé prostory sousedního Kostela sv. Václava patří velkoforátovým plátnům, které Hábl vytvořil originální technikou.
Obrazy vnikají postupním vrstvením nejrůznějších odstínů, kterých může být i deset, a z nich se postupně vynořují tváře nebo i celé postavy. Každý si může na plátně najít něco svého. Případně také přidat příběh, který se začne odehrávat v mysli.
Pokud byste chtěli vědět, jak se jednotlivá díla Patrika Hábla jmenují, hledali byste popisky marně. Malíř dává návštěvníkům svých výstav rád prostor pro jejich fantazii.
Svůj ateliér přestěhoval symbolicky do Domu umění Marek Nenutil. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do intimního území výtvarníka, kde vznikají jeho malby, grafiky, koláže nebo instalace.
Retrospektivní výstava přináší průřez pestrou tvorbou ostravského výtvarníka a díky této malířské paletě se vrací až na její úplný začátek, do dětských let.
Velkou část své tvorby věnoval Marek Nenutil figurální malbě. Od surrealistických námětů došel třeba až ke sportu. V poslední době se však jednoznačně obrací k přírodě. A také upozorňuje na ekologické problémy. Třeba kácení deštných pralesů.
Marek Nenutíl, výtvarník: „Myslím, že příroda je naše bytí. To je naše podstata, které si musme nejvíce cenit a vážit. A, bohužel, se to tak neděje.“
Pozoruhodné jsou také aranžované dioramatické boxy. Za nasvíceným sklem se odehrávají nejrůznější bizardní příběhy. Tyto trojrozměrné práce zaujímají velkou část Nenutilovy tvorby.
Marek Nenutil o sobě říká více, než musí. Třeba videem s výsledkem z vlastního vyšetření na magnetické rezonanci. Lékaři mu před 12 lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Možná, že paradoxně je toto onemocnění motorem, které posunuje Nenutilovu tvorbu kupředu. Všechny výstavy zůstanou v Domě umění do poloviny ledna příštího roku. Návštěvníci musí dbát na aktuální protiepiedemická opatření.