Cesta vánoční ozdoby je dlouhá a křehká. Začínají ji foukačky, které nad kahanem dokáží ze skleněných tyčinek svým vlastním dechem vykouzlit tuto jemnou nádheru.
Zručnost zdejších pracovnic dokáže kouli vytvarovat naprosto přesně, přímo na konkrétní rozměr. Cesta čiré ozdoby pak směřuje do stříbřírny. Tady dostane nezaměnitelný lesk a pak také barvu.
V malířské dílně pak přesné a trpělivé ruce vykreslí požadované vzory. Každý rok se musí zdejší malířky naučit na 500 nových. Někdy se starší, úspěšné motivy opět vrací. Možná je v tom také trocha nostalgie. V posledních letech si zákazníci žádají ozdoby, které se vyráběly v 60. a 70. letech. A nechybí ani bílá, stříbrná a červená klasika.
Populární jsou také barevné koule s vánočním přáním, věnováním či jménem, které lidé často kupují také jako vánoční dárek.
Na rozdíl od loňského roku jsou letos vánoční ozdoby o 10 – 15% dražší.
Výroba skleněných ozdob je převážně dílem ruční práce. Asi 40 % výroby směřuje do zahraničí. Letos především do Rakouska a Německa.
Výrobní technologie se za 70. letou existenci Slezské tvorby příliš nezměnily. Zásadní proměnou ale prošel jejich prodej. Od loňského roku se zdvojnásobil počet on-line objednávek dodávaných zákazníkům poštou.