Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet lidí bez práce je na Opavsku minimální, to ale zaměstnavatele netěší

Opava |

Loňský rok z pohledu zaměstnanosti rekapituluje v rozhovoru ředitelka opavského úřadu práce Petra Ballová. V následujícím krátkém rozhovoru vysvětlí, proč zrovna Opavsko má nejméně lidí bez práce v kraji, a vůbec v celé své třicetileté historii.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Míra nezaměstnanosti se na Opavsku po celý loňský rok držela velmi nízko, Jak si to vysvětlujete?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Máme velmi stabilní, solidní firmy. Opavsko není podhorskou oblastí se špatnou dostupností, takže dojezdnost je dobrá. A naše firmy vedou přes celé spektrum odvětví, ať už ve službách nebo v průmyslu. Od strojírenství, přes zpracovatelský průmysl, potravinářství až po papírenský průmysl.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Pandemie koronaviru omezovala výkon v mnoha oborech (gastronomie, ubytování, služby...atd., pozn. red.). Neobávali jste se, že pracující v těchto oborech se budou dříve či později evidovat na úřadu práce?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Samozřejmě, že jsme obavy měli, ale díky podpůrným programům státu např. Úřad práce ČR vyplácel cílený program Antivirus, takže se podařilo firmy udržet a lidi nepropouštět.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ve kterých profesích chybí zaměstnanci nejvíce?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Bohužel, zaměstnanci chybí téměř ve všech odvětvích. To je ta záporná strana nízké nezaměstnanosti. Zatímco ÚP je rád, že máme nízký podíl nezaměstnanosti, tak, samozřejmě lidé ve firmách chybí. Chybí manipulační dělníci, ať už v potravinářství, tak i ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Chybí i kvalifikované síly ve strojírenství. Vlastně ve všech oborech.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Změnila pandemie zaměstnávání cizinců ve zdejších firmách? Je to teď větší problém?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Problém to není. Vlastně nemáme tuzemské adepty do zaměstnání. Takže nezbude nic jiného, než povolovat krátkodobě na tři měsíce cizí pracovníky, cizince. Většinou Ukrajince.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Jaký předpokládáte vývoj?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „To je těžké predikovat. Samozřejmě nevíme, jak se bude vyvíjet situace kolem koronaviru, vůbec hospodářské sanace. Já věřím, že situace pro Opavsko bude opět příznivá a že se budeme držet pod celorepublikovým průměrem."


NEZAMĚSTNANOST  NA OPAVSKU                                                                                                                                                                                          prosinec 2021  

míra nezaměstnanosti:                                            3%                                                                                                                                                                  počet uchazečů:                                                    3 682
počet volných pracovních míst :                         1 506                                                                                                                                                                 počet uchazečů na 1 volné pracovní místo:         2,4

Zdroj: ÚP Opava

Nahlásit chybu


K tématu

Úřady práce hlásí v Moravskoslezském kraji za září 40 492 lidí bez práce

9. října 2023 17:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji zůstala v září stejná jako v srpnu, tedy na hodnotě 4,9 procenta. V evidenci úřadu práce ale přibylo 297 uchazečů. Práci na konci měsíce nemělo 40 492 lidí. Ve srovnání s loňským zářím bylo uchazečů o práci v kraji o čtyři méně, jejich podíl byl stejný jako před rokem. Volných pracovních míst bylo 11 837.

Úřady práce hlásí za červenec v Moravskoslezském kraji téměř 40 tisíc lidí bez práce

8. srpna 2023 19:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji vzrostl v červenci o 0,2 procentního bodu na 4,9 procenta. Práci nemělo 39 929 lidí, o 991 více než v červnu. Oproti červenci 2022 bylo uchazečů o 710 více. Volných míst bylo v červenci 12 042. Podíl nezaměstnaných byl před rokem o 0,1 procentního bodu nižší, tedy 4,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Počet lidí bez práce se v MSK ke konci roku zvýšil, volných míst ubylo

9. ledna 2024 9:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke konci roku 2023 bylo v Moravskoslezském kraji 42 912 nezaměstnaných a v oficiální nabídce úřadu práce bylo 11 356 volných míst.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády. Řeší se i výměna oken

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

V Opavě vzniknou nová parkovací místa. Uleví se řidičům v Kateřinkách

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády. Získala tak původní vzhled

16. července 2024 9:08 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Počet lidí bez práce je na Opavsku minimální, to ale zaměstnavatele netěší
Vydáno 12. ledna 2022 12:22, Opava, Katka Geryková
Loňský rok z pohledu zaměstnanosti rekapituluje v rozhovoru ředitelka opavského úřadu práce Petra Ballová. V následujícím krátkém rozhovoru vysvětlí, proč zrovna Opavsko má nejméně lidí bez práce v kraji, a vůbec v celé své třicetileté historii.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Míra nezaměstnanosti se na Opavsku po celý loňský rok držela velmi nízko, Jak si to vysvětlujete?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Máme velmi stabilní, solidní firmy. Opavsko není podhorskou oblastí se špatnou dostupností, takže dojezdnost je dobrá. A naše firmy vedou přes celé spektrum odvětví, ať už ve službách nebo v průmyslu. Od strojírenství, přes zpracovatelský průmysl, potravinářství až po papírenský průmysl.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Pandemie koronaviru omezovala výkon v mnoha oborech (gastronomie, ubytování, služby...atd., pozn. red.). Neobávali jste se, že pracující v těchto oborech se budou dříve či později evidovat na úřadu práce?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Samozřejmě, že jsme obavy měli, ale díky podpůrným programům státu např. Úřad práce ČR vyplácel cílený program Antivirus, takže se podařilo firmy udržet a lidi nepropouštět.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ve kterých profesích chybí zaměstnanci nejvíce?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Bohužel, zaměstnanci chybí téměř ve všech odvětvích. To je ta záporná strana nízké nezaměstnanosti. Zatímco ÚP je rád, že máme nízký podíl nezaměstnanosti, tak, samozřejmě lidé ve firmách chybí. Chybí manipulační dělníci, ať už v potravinářství, tak i ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Chybí i kvalifikované síly ve strojírenství. Vlastně ve všech oborech.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Změnila pandemie zaměstnávání cizinců ve zdejších firmách? Je to teď větší problém?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Problém to není. Vlastně nemáme tuzemské adepty do zaměstnání. Takže nezbude nic jiného, než povolovat krátkodobě na tři měsíce cizí pracovníky, cizince. Většinou Ukrajince.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Jaký předpokládáte vývoj?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „To je těžké predikovat. Samozřejmě nevíme, jak se bude vyvíjet situace kolem koronaviru, vůbec hospodářské sanace. Já věřím, že situace pro Opavsko bude opět příznivá a že se budeme držet pod celorepublikovým průměrem."


NEZAMĚSTNANOST  NA OPAVSKU                                                                                                                                                                                          prosinec 2021  

míra nezaměstnanosti:                                            3%                                                                                                                                                                  počet uchazečů:                                                    3 682
počet volných pracovních míst :                         1 506                                                                                                                                                                 počet uchazečů na 1 volné pracovní místo:         2,4

Zdroj: ÚP Opava

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000029338/pocet-lidi-bez-prace-je-na-opavsku-minimalni-to-ale-zamestnavatele-netesi