Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Editor převádí text do Braillova písma. Nevidomí si jej pak mohou vytisknout

  • Opava,

Klienti chráněného bydlení pro nevidomé ve Vlaštovičkách na Opavsku, které provozuje Charita Opava, mají k dispozici speciální textový editor, který dokáže převádět text do Braillova písma. Zrakově postižení si takto mohou do hmatového písma převést informace k vytištění. Tento editor darovala Nadace Leontýnka.

Braillovo slepecké písmo je určeno pro nevidomé a slabozraké. Funguje na principu plastických bodů. Jedno písmeno jich může mít maximálně šest. Čtou se hmatem. Hendikepovaní se učí také tímto způsobem psát na speciálním stroji.

Zuzana Janků, vedoucí Domova sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené, Charita Opava, Vlaštovičky: „Psací stroj, na kterém se nevidomý učí psát, se jmenuje Pichtův psací stroj. Je to tzv. šetibod, který vybodává Braillovo písmo. Díky němu si nevidomí mohou napsat veškeré informace, které potřebují k běžnému životu. Ať už se jedná o odjezdy autobusů, recepty, které by rádi uvařili a pod.“

Obyvatelům chráněného bydlení ve Vlaštovičkách teď ulehčí život nový Editor Duxbury, který jim věnovala Nadace Leontýnka. Hendikepovaní se s ním učí pracovat. Pro lidi, kteří ztratili zrak v dospělosti to může být složité. Třeba proto, že se slepecké písmo prozatím dobře nenaučili.

Václav Burda, instruktor práce s počítačem, Charita Opava: „Někteří uživatelé ani brailla (Braillovo písmo) neovládají, neumí. Pro ně je dostačující, když pracují s hlasovým výstupem. Když ten počítač pouze mluví. A nepotřebují text nebo jakýkoliv popisek mít v reliéfním vzhledu slepeckého písma. Někteří, taková je většina, s braillem pracují aktivně.“

Jedním z prvních, kteří se s novou aplikací seznamují, je Jakub. Přestože při práci na počítači musí spoléhat na hlasovou asistentku, která předčítá menu, jde mu práce od ruky. Učí se rychle.

Jakub, klient chráněného bydlení, Vlaštovičky, Charita Opava: „Můžu si stáhnout text z internetu, upravit si ho a potom si ho vytisknout.“

České popisky programu práci velmi usnadňují. Klienti se učí vkládat text a dál jej graficky upravovat, nebo také vytvářet tabulky. A, samozřejmě, naučí se připravit na počítači vlastní text k vytištění.

Zuzana Janků, vedoucí chráněného bydlení pro zrakově postižené, Charita Opava, Vlaštovičky: „Díky novému programu si mohou klienti vytisknout pracovní smlouvu, studující klienti si mohou vytisknout veškerá skripta, učivo, které potřebují ke svému studiu. Mohou si vytisknou také e-mailovou komunikaci se svou rodinou, s přáteli. Těch dokumentů je velká spousta.“

K tomu ale je potřeba speciální tiskárny, která dokáže na papír vytlačit znaky slepeckého písma.

Díly tomuto programu se nevidomí klienti dostanou snáze k běžným informacím, se kterými se dříve nemohli seznámit buď vůbec, nebo to bylo velmi složité. Navíc si je mohou vytisknout na papír a uložit pro vlastní potřebu.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy