Za velkého zájmu byly vernisáží otevřeny v Domě umění hned tři výstavy. V přízemí a v přilehlých prostorách Kostela sv. Václava představili svá díla mladí umělci. Výstava s názvem Transit City je věnována městům v blízkosti hranic, která je ukazují jako místa, kde se setkávají dvě země, dva rozdílné ekonomické i kulturní sektory, které často působí až absurdně.
Malby, sochy, fotografie i prostorové instalace vytvořili autoři, které spojuje Vysoká škola výtvarných umění v Drážďanech.
Dvanáctka autorů z nejrůznějších zemí vybírala jednotlivá díla pro opavskou výstavu společně.
Postřehy z krajiny – tak se jmenuje výstava digitálních tisků Jiřího Sibinského. 32 velkoformátových obrazů představuje malířovu tvorbu z posledních tří let. Vytvořil je kombinovanou technikou. Prvním krokem byla vždy klasická malba.
Základní linkou v Sibinského tvorbě je příroda a krajina. V začátcích ji ztvárňoval zcela realisticky, v posledním desetiletí se posunul k abstraktní tvorbě. Tentokrát ale v detailech. Autor si všímá na první pohled nevýzanmných drobností: lučních travin, padajícího listí nebo zářivých květů.
Sibinský ale není jen malířem. Jeho padesáti letá tvorba obsahuje také monumentální plastiky v soukromém i veřejném prostoru, návrhy pamětních desek, medailí i plaket a věnuje se také designu.
Na „domácí půdě“ Domu umění se představuje také opavská malířka Vladana Fuchs, absolventka ostravské Fakulty umění. Vedle výtvarné tvorby se věnuje i psaní básní. V roce 2020 vydala svou první sbírku. Verše vytištěné na poloprůhledných textilích výrazně doplňují výstavu s názvem Paradise lost, tedy ztracený ráj.
Velkou část výstavy zaujímají obrazy lesa vytvořené vyškrabávanou technikou.
Všechny tři výstavy v Domě umění je možné vidět za dodržení aktuálních protiepidemických opatření až do 3. dubna.