Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům umění v Opavě: Trans City, Jiří Sibinský a Vladana Fuchs

  • Opava,

Hned tři výstavy byly zahájeny vernisáží v Domě umění v Opavě. Své práce představili mladí tvůrci, kteří studovali na drážďanské Vysoké škole výtvarných umění. Prostor opanoval také výrazný malíř ostravského regionu Jiří Sibinský a svá díla zde vystavuje také opavská malířka, básnířka a grafička Vladana Fuchs.

Za velkého zájmu byly vernisáží otevřeny v Domě umění hned tři výstavy. V přízemí a v přilehlých prostorách Kostela sv. Václava představili svá díla mladí umělci. Výstava s názvem Transit City je věnována městům v blízkosti hranic, která je ukazují jako místa, kde se setkávají dvě země, dva rozdílné ekonomické i kulturní sektory, které často působí až absurdně.

Liam Floyd, kurátor výstavy: „Některá díla byla vytvořena přímo zde, pro tento prostor. Jde třeba o dílo Roberta Czolkose, který je namaloval přímo zde, v kostele.“

Malby, sochy, fotografie i prostorové instalace vytvořili autoři, které spojuje Vysoká škola výtvarných umění v Drážďanech.

Petar Bocin, malíř: „Tranzitní město pro mne bylo téma, které je spojené s cestováním, s cestou jako takovou. Proto jsem si vybral motiv svatého Kryštofa, který je vlastně patronem cestovatelů.

Dvanáctka autorů z nejrůznějších zemí vybírala jednotlivá díla pro opavskou výstavu společně.


Postřehy z krajiny – tak se jmenuje výstava digitálních tisků Jiřího Sibinského. 32 velkoformátových obrazů představuje malířovu tvorbu z posledních tří let. Vytvořil je kombinovanou technikou. Prvním krokem byla vždy klasická malba.

Jiří Sibinský, malíř: „Ta se pak oskenuje a vytiskne digitálně. No, a pokud nejsem ve shodě, jak říkám, a nelíbí se mi to, tak do toho ještě dále maluju.“

Základní linkou v Sibinského tvorbě je příroda a krajina. V začátcích ji ztvárňoval zcela realisticky, v posledním desetiletí se posunul k abstraktní tvorbě. Tentokrát ale v detailech. Autor si všímá na první pohled nevýzanmných drobností: lučních travin, padajícího listí nebo zářivých květů.

Jiří Sibinský, malíř: „Od jakživa jsem si dělal pastelové kresby, kresby tuší. Léta jsem studoval krajinu. Chodím do přírody a pozoruju ji celý rok na jaře, v létě, na podzim, i v zimě. Vnímám tu barevnost.“

Sibinský ale není jen malířem. Jeho padesáti letá tvorba obsahuje také monumentální plastiky v soukromém i veřejném prostoru, návrhy pamětních desek, medailí i plaket a věnuje se také designu.


Na „domácí půdě“ Domu umění se představuje také opavská malířka Vladana Fuchs, absolventka ostravské Fakulty umění. Vedle výtvarné tvorby se věnuje i psaní básní. V roce 2020 vydala svou první sbírku. Verše vytištěné na poloprůhledných textilích výrazně doplňují výstavu s názvem Paradise lost, tedy ztracený ráj.

Vladana Fuchs, malířka: „Já vlastně když maluju, tak nepíšu. Když píšu, tak nemaluju. A pak se to spojí, jako se to spojilo tady, na této výstavě. Takže si každý může všimnout toho propojení, které není cílené, ale je tam. Rozhodně.“

Velkou část výstavy zaujímají obrazy lesa vytvořené vyškrabávanou technikou.

Vladana Fuchs, malířka: „Já miluju hluboké, temné lesy, které mi připomínají vnitřní svět člověka, jeho psyché.“

Všechny tři výstavy v Domě umění je možné vidět za dodržení aktuálních protiepidemických opatření až do 3. dubna.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy