Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava látek z období starověkého Egypta ve Slezském zemském muzeu

  • Opava,

Slezské zemské muzeum vystavuje ojedinělou kolekci koptských textilí. Jde o zdobné části tunik, které oblékali Koptové, první vyznavači křesťanství, kteří se narodili a žili na území dnešního Egypta v době mezi 3. a 12. stoletím.

Víc jak jedno století je v depozitáři Slezského zemského muzea uloženo 51 kusů bohatě zdobených látek, které pamatují dobu starověkého Egypta. Do Opavy doputovaly před víc jak sto lety. Slezské zemské muzeum dosud fragmenty koptských textilií uceleně nevystavovalo. Toto je první příležitost je vidět.

Koptové byli nejstaršími křesťany. Jejich svátečním oděvem byla tkaná tunika.  Nejstarší vystavované kusy se váží k době starověkého Egypta okolo 3. století a využívají křesťanských symbolů, Nadvláda Řeků a Římanů přinesla pohanské motivy především zvířat. V období arabském mezi 8. až 10. stoletím pak převažovalo figurální zdobení.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Koptové si vzali  vždy nějaký výzdobný prvek, symbol, ale dali mu úplně nový význam své vlastní estetiky.“

Do Evropy se z egyptských naležišť dovážely jen vystřižené části tuniky s výšivkou.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Jednak to bylo výhodné takto převážet nálezy z Egypta. A pro obchodníky to bylo finančně výnosnější.“

Jak asi typický oděv nejstarších křesťanů vypadal, zachycují repliky tunik, které vznikly podle dochovaných fragmentů uložených v opavském muzeu.

Vedle látek z depozitáře Slezského zemského muzea jsou na výstavě k vidění také exponáty z bruntálského a krnovského muzea. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy