Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Monodrama Alma Rosé - divadlo a vážná hudba v jednom

  • Opava,

Zajímavé představení shlédli návštěvníci cyklu abonentních koncertů vážné hudby. Monodrama Alma Rosé o houslové virtuosce je doslova hereckým koncertem Sarah Haváčové za doprovodu Dámského smyčcového kvarteta.

Alma Rosé pocházela ze slavné vídeňské hudební rodiny: její otec byl vynikající houslista, její strýc byl sám skladatel Gustav Mahler. A tak bylo jasné, kudy se její život bude ubírat. Od dětství hrála na housle. Později vystupovala se svým otcem.

Alma Rosé nebyla jen slavnou houslistkou. Ve Vídni vedla také populární dívčí orchestr. Její kariéru ale přerušil nástup nacismu v Evropě. Kvůli svým židovským kořenům prchá do Holandska. Ale ani tam není časem bezpečno. Když se chce dostat na falešný pas do Švýcarska, je zadržena a deportována do koncentračního tábora. V Osvětimi se stane dirigentkou vězeňské ženské kapely.

Olga Strusková, režisérka: „Šlo nám o to ukázat proměnu charakteru hlavní hrdinky vlivem prostředí, okolností a vlivem všeho toho zla.“

Orchestr musel hrát naprosto precizně a přesně. A to nejen na vlakovém nástupišti při příjezdu nového transportu, ale také na dýcháncích vězeňských dozorců. Alma přísně trestala každou chybu. Ale díky skvělé hře měly ženy šanci přežít.

Olga Strusková, režisérka: „Ony prostě bojovaly tou hrou o život. Věděly, že když se znelíbí kápům, tak je pošlou všechny do plynu.“
Sarah Haváčová, herečka: „Já ji vnímám jako statečnou, odvážnou, v mých očích hrdinku. Protože se jí podařilo zachránit mnoho ženských životů.“

Hudba hraje v představení zcela zásadní roli. V podání Dámského smyčcového kvarteta uslyšíte skladby takových velikánů, jako je Josef Dvořák, Franz Schubert nebo Johannes Brahms.

Hana Dostálová Roušarová, housle, Dámské smyčcové kvarteto: „Snažili jsme se o to, aby byl účinek hudby co nejsilnější. Chtěli jsme se, aby korespondovala s dějem.“

V osvětimském táboře přežila Alma Rosé rok. Ve věku 37 let zemřela.

Polský autor monodramatu, Mariusz Urbanek, vystavěl děj na skutečných událostech. Videoprojekce dobových fotografií pak podtrhuje autentičnost příběhu.


Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail