Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lucie Seifertová zachytila ve své knize o slavném genetikovi také jeho život v Opavě

Opava |

V opavských Dvořákových sadech je nyní v prostoru arkád k vidění výstava kresleného komiksu o životě vědce Johanna Gregora Mendela. Zmiňuje v něm také také období, kdy budoucí slavný genetik studoval na opavském gymnáziu. To bylo ve 30. letech 19. století. V následujícím rozhovoru s autorkou se dozvíte víc.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Učitel, řeholník, přírodovědec, zakladatel genetiky. Tím vším Johann Gregor Mendel byl. Jak byste jej označila vy?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já si myslím, že to byl hlavně nadšenec. On miloval vědu a vše co s tím bylo spojené. On se věnoval nejen genetice ale i meteorologii, včelařství. On to všechno miloval a dával do toho spoustu energie.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Co všechno obnášela příprava na vytvoření komiksu? Které materiály jste musela nastudovat, abyste získala představu o Mendelově životě a jeho práci?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já jsem si napůjčovala hodně knih a materiálů. Ale nakonec jsem zůstala u jedné. Napsal ji Vítězslav Orel. Ta obsáhla snad úplně všechno. Podrobně popisuje, co všechno bylo před Mendelem i to, co následovalo. Mendelův příběh totiž nekončí jeho smrtí, ale naopak se rozvíjí. Především zde popisuje, jak jej tady komunisté zkrouhli, a vůbec se o něm nesmělo mluvit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Do knihy jste zahrnula také šest let, které Mendel strávil šest let na studiích v Opavě. Jak jste toto období zachytila?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Tady se probudila jeho vášeň. Ještě před příchodem Mendela do Opavy zde bylo v roce 1814 zde bylo založeno nejstarší muzeum u nás (dnes Slezské zemské muzeum, pozn. red.), o což se zasloužili gymnaziální profesoři ze školy, kde Mendel studoval. Tito pedagogové byli pravými nadšenci. Milovali svou práci a on se nechal nakazit. A tady právě během studia propadl jedné ze svých vášní – meteorologii. Ve své době byl uznávaným meteorologem. Tenkrát ještě nikoho nezajímalo, že se rýpe v zahrádce a počítá hrášky. To se na něj dívali jako na blázna. Ale jako meteorologa si jej velmi vážili. Meteorologii propadl Mendel právě v Opavě.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ve svých dílech ztvárňujete historii populární hravou formou a trochu s nadsázkou. Používáte k tomu techniku kresby. Jste autorkou známých knížek o historii měst. Zmínila jste Opavu, já přidám ještě Ostravu nebo Prahu. A také publikaci Dějiny udatného českého národa. Vás ta historie tak baví?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já jsem jako studentka zrovna v historii moc nevynikala. Když jsem jsem začala pracovat na Dějinách udatného českého národa, tak jsem se do dějin tak zabrala, že už jsem se z toho „nevybabrala“. Historie mne uchvátila. A ta knížka mne tak ovlivnila, že mi stále ukazuje mi směr, kam se mám dál posunout.“




Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínští, kteří nejen létali v jednotkách britského Královského letectva

9. května 2023 13:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy v Návštěvnickém centru. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Výstava připomíná generála Hlaďa a další Novojičínské ve službách RAF

9. května 2023 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy, která byla otevřena v Novém Jičíně. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Karvinské Středisko hudby a umění zkrášluje výstava fotografií a keramiky

9. května 2023 17:19 | Karviná | Monika Danková

Ve Středisku hudby a umění probíhá výstava fotografií místního fotoklubu. Jeho součástí je expozice keramické tvorby Kamily Gabryszové a my vás tam teď zavedeme prostřednictvím naší kamery.


Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Oslavy výročí Velké Ostravy jsou v plném proudu, vyvrcholí 15. června

Oslavy sta let Velké Ostravy jsou v plném proudu a nabízejí bohatý program všeho druhu. Nachystány jsou přednášky, výstavy, hudební produkce, taneční workshopy a mnoho dalšího. Významné výročí si Ostrava připomíná ve velkém stylu.

Nájemníci MRA se mohou těšit na přeplatky za služby

Nájemníci v městských bytech už dostali do svých schránek vyúčtování za služby. Přeplatky jsou vyčísleny na necelých 60 milionů korun, což je o dvacet milionů více než v předchozím období.

Střelmistr už připravuje nálože pro odstřel skipové věže Dolu Lazy v Orlové

Několik desítek kilogramů trhaviny a především precizně odvedená práce střelmistra bude nutná o odstřelu těžní věže Dolu Lazy v Orlové. Z bezpečné vzdálenosti ji budou v červenci moci sledovat i lidé. Po odstřelu skipové věže Dolu Dukla v roce 2008 jde teprve o druhou takovou demolici pomocí trhaviny.

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I., posledního českého krále a císaře rakouského

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Při hokejovém mistrovství se do maléru mohou dostat piloti dronů, kolem arény létat nesmí

Včera 16:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

50 tisíc korun pokuty a tisícovku navrch jako správní poplatek musel zaplatit pilot dronu, který v průběhu Mistrovství světa v ledním hokeji létal se svým strojem kolem sportovní arény v Ostravě-Vítkovicích. V roce 2015 si tam totiž policie nechala s urgentní naléhavostí zřídit bezletový prostor.

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos. Projektová dokumentace je připravena, schváleno je i stavební povolení. Město má v plánu přestavět objekt na kulturně komuniktní centrum a inhalátorium.

Veřejné toalety v Havířově jsou neustálým terčem vandalů

Radnici v Havířově trápí neustálé ničení veřejných toalet. Ať už ve městě, nebo na Šumbarku. Jakmile projdou opravou, vandalové je opět ničí. Náklady jdou do statisíců.

Architektonická perla Ostravy otevřela veřejnosti, Vila Grossmann vrátí návštěvníky do první republiky

V Ostravě povstala z popela architektonická perla – památkově chráněná Grosmannova vila. Její rekonstrukce trvala více než dva roky a vila byla veřejnosti zpřístupněna letos v dubnu, sto let od její kolaudace. Na návštěvníky z ní dýchne atmosféra první republiky.

Takzvaná Komenda v Opavě se promění v moderní park pro všechny generace

6. května 2024 22:42 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Tzv. Komenda projde kompletní revitalizací. Město ji chce proměnit na příjemné místo nejen k relaxaci, ale také k zábavě a sportovním aktivitám. Bude tam i dost místa pro pejskaře.

V opavských MŠ proběhly zápisy. Rodiče si mohli vybírat z 27 školek zřizovaných městem

4. května 2024 17:58 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřské školy v Opavě patřily zápisům nejmenších dětí. Ty ve městě každoročně probíhají od 2. do 3. května. Rodiče si mohli vybírat z celkem 27 školek, které zřizuje město.

Místo pro grilování, sportování i relaxaci nabídne po revitalizaci takzvaná Komenda v Opavě

4. května 2024 16:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Tzv. Komenda projde kompletní revitalizací. Město ji chce proměnit na příjemné místo nejen k relaxaci, ale také k zábavě a sportovním aktivitám. Bude tam i dost místa pro pejskaře.

Výtvarná soutěž k 800 letům Opavy oslovila stovky lidí. Úroveň prací je velmi vysoká

4. května 2024 16:17 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Více než tisíc výtvarných a 3D děl došlo na Základní školu Šrámkova, která uspořádala výtvarnou soutěž pro k 800. výročí založení města. Zapojily se do ní nejen děti, ale také dospělí.

Léta čekání končí. Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

2. května 2024 14:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

První firma vysadila spolu s vedením Opavy strom k 800. výročí města

2. května 2024 13:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava má letos v plánu vysadit 800 stromů k 800. výročí založení města. Do výsadby se mohou zapojit úplně všichni. A to jak obyvatelé města, tak různé spolky a organizace a také firmy.

Lucie Seifertová zachytila ve své knize o slavném genetikovi také jeho život v Opavě
Vydáno 31. července 2022 9:03, Opava, Katka Geryková
V opavských Dvořákových sadech je nyní v prostoru arkád k vidění výstava kresleného komiksu o životě vědce Johanna Gregora Mendela. Zmiňuje v něm také také období, kdy budoucí slavný genetik studoval na opavském gymnáziu. To bylo ve 30. letech 19. století. V následujícím rozhovoru s autorkou se dozvíte víc.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Učitel, řeholník, přírodovědec, zakladatel genetiky. Tím vším Johann Gregor Mendel byl. Jak byste jej označila vy?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já si myslím, že to byl hlavně nadšenec. On miloval vědu a vše co s tím bylo spojené. On se věnoval nejen genetice ale i meteorologii, včelařství. On to všechno miloval a dával do toho spoustu energie.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Co všechno obnášela příprava na vytvoření komiksu? Které materiály jste musela nastudovat, abyste získala představu o Mendelově životě a jeho práci?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já jsem si napůjčovala hodně knih a materiálů. Ale nakonec jsem zůstala u jedné. Napsal ji Vítězslav Orel. Ta obsáhla snad úplně všechno. Podrobně popisuje, co všechno bylo před Mendelem i to, co následovalo. Mendelův příběh totiž nekončí jeho smrtí, ale naopak se rozvíjí. Především zde popisuje, jak jej tady komunisté zkrouhli, a vůbec se o něm nesmělo mluvit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Do knihy jste zahrnula také šest let, které Mendel strávil šest let na studiích v Opavě. Jak jste toto období zachytila?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Tady se probudila jeho vášeň. Ještě před příchodem Mendela do Opavy zde bylo v roce 1814 zde bylo založeno nejstarší muzeum u nás (dnes Slezské zemské muzeum, pozn. red.), o což se zasloužili gymnaziální profesoři ze školy, kde Mendel studoval. Tito pedagogové byli pravými nadšenci. Milovali svou práci a on se nechal nakazit. A tady právě během studia propadl jedné ze svých vášní – meteorologii. Ve své době byl uznávaným meteorologem. Tenkrát ještě nikoho nezajímalo, že se rýpe v zahrádce a počítá hrášky. To se na něj dívali jako na blázna. Ale jako meteorologa si jej velmi vážili. Meteorologii propadl Mendel právě v Opavě.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ve svých dílech ztvárňujete historii populární hravou formou a trochu s nadsázkou. Používáte k tomu techniku kresby. Jste autorkou známých knížek o historii měst. Zmínila jste Opavu, já přidám ještě Ostravu nebo Prahu. A také publikaci Dějiny udatného českého národa. Vás ta historie tak baví?

Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já jsem jako studentka zrovna v historii moc nevynikala. Když jsem jsem začala pracovat na Dějinách udatného českého národa, tak jsem se do dějin tak zabrala, že už jsem se z toho „nevybabrala“. Historie mne uchvátila. A ta knížka mne tak ovlivnila, že mi stále ukazuje mi směr, kam se mám dál posunout.“




Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032644/lucie-seifertova-zachytila-ve-sve-knize-o-slavnem-genetikovi-take-jeho-zivot-v-opave