Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zchátralý kostel sv. Janů v Opavě pomalu ožívá

  • Opava,

Už druhým rokem kostel svatých Janů v centru Opavy ožívá. O chátrající kulturní památku, která byla roky zavřená, se starají členové spolku, který nese jeho jméno. Obnovu kostela financují jak ze získaných dotací, tak z občanských sbírek. A také se sem snaží vrátit život: pořádají tady bohoslužby i kulturní akce. Už za pár dní kostel ožije zimní verzí tradičního letního festivalu Slunovrat.

Kostel sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty zbudoval v Opavě ve 14. století Přemyslovec, vévoda Mikuláš II. Říká se mu také zkráceně kostel sv. Janů. Jeho interiér zdobí původní dřevěné barokní oltáře. Ještě nedávno byl ale tento svatostánek pro veřejnost uzavřený a chátral. Život se mu teď znovu pokouší vdechnout nadšenci, kteří před rokem založili spolek na jeho obnovu.

Dalibor Halátek, památkář a předseda spolku Kostel sv. Janů: „My jsme udělali projekt na kompletní rekonstrukci kostela, tedy střechy, statiky a fasády. A jsme na nějakých 18 mil. Kč. Počítáme s 15 letou dobou realizace.“

První peníze přinesla před dvěma lety internetová sbírka, do které lidé darovali 270 tisíc korun. Peníze přidalo také město Opava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury. Letos se podařilo opravit děravou střechu, kanalizaci, část elektroinstalace a odpady.

A lidé mohli po deseti letech vstoupit dovnitř. Toto místo pravidelně ožívá nejrůznějšími akcemi. A stává se místem setkávání a kultury.

Václav Müller, spolek Kostel sv. Janů: „Snažíme se, aby ta kultura byla v souladu s duchem toho místa. Takže jsou to buď nějaké věci, které mají přesah nebo diskuse koncerty, které se tady hodí.“

A kostelu se vrátil také jeho původní účel. Vojenský kaplan Kamil Vícha tady slouží vždy první neděli v měsíci pravidelně mši svatou. Na bohoslužbu přicházejí nejen věřící, ale také ti, kteří křesťanskou víru nepraktikují.

Kamil Vícha, kaplan, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, Opava: „Chceme, aby bohoslužba byla přístupná. Vysvětlujeme liturgii, aby byla i pro laiky pochopitelná. Aby ta gesta a symboly, které děláme, dávaly smysl. A každý si z bohoslužby něco odnesl.“

Dárci mohou opravu kostela i nadále podporovat, a to například zasláním částky na transparentní účet, zakoupením dárkových předmětů nebo účastí na akcích.


Na 4. a 5. listopadu je v Kostele svatých Janů připravený program festivalu Slunovrat Winter Edition.

17. listopadu pak můžete přijít na mši, kterou bude celebrovat biskup ostravsko – opavský Martin David. A připomene výročí sametové revoluce.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy