Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské divadlo představilo program příští sezóny, diváky čekají světové premiéry

Opava |

Slezské divadlo v Opavě představilo program činoher, oper a operet, na příští sezónu. Diváci a posluchači se mohou těšit na dvě světové premiéry. Jednou z nich je opera Dalinda, která byla letos nalezená v neapolské knihovně a po více jak 130ti letech ji právě v Opavě mohou diváci shlédnout.

Divadlo pro příští sezónu připravilo rozmanitý program. Nebudou chybět známé klasiky jako například Věc makropulos od Karla Čapka nebo Káťa Kabanová od Leoše Janáčka. Baletní představení od Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy, muzikál Divotvorný hrnec či opereta Noc v Benátkách.

Aleš Kománek, ředitel Slezského divadla v Opavě: “V muzikálu jsme přizvali našeho oblíbeného muzikálového režiséra Romana Štolbu, dirigenta Františka Šterbáka. U operety volíme na míru inscenační tým, režie se ujme Dana Dinková a dirigentem bude Karol Kevický, opět velmi zkušený tým na poli operety.”

218. divadelní sezóna bude celosvětově významná, a to nejen díky spolupráci s mezinárodními operními asociacemi jako je Opera Co-Pro a Opera Europa. Ale i proto, že představení Káťa Kabanová je přihlášeno na dva mezinárodní festivaly. Janáčkovy Hukvaldy a Janáčkovy Luhačovice. V rámci oslav osmistého výročí Opavy divadlo chystá dvě světové premiéry.

Jiří Seydler, šéf činohry a režisér, Slezské divadlo Opava: “Další premiéra bude původní věc, kterou připravuji tady pro Opavu a její název Carlovo opavské divertimento. V této komedii budu spolupracovat s celým divadlem, bude malý orchestr složených z živých muzikantů, bude balet a prakticky všichni naší činoherní herci.”

Italský muzikolog a hudební kritik Antonio Smaldone představil na tiskové konferenci nedávno objevenou operu Geatana Donizettiho zvanou Dalinda, která byla tento rok objevena v neapolské knihovně. Diváci uvidí hru, která se naposledy zinscenovala před 190ti lety.

Antonio Smaldone, italský muzikolog a hudební kritik: “Donizetti měl mnoho snah o to, aby tohle dílo spatřilo světlo světa, bohužel v té době bylo cenzurou zamítnuto. I přes veškeré snahy ani Dalinda nemohla být v Neapoli uvedena. Donizetti potom odjíždí do Paříže a dílo, které v Neapoli zůstalo, bylo rozděleno na části, některé byly ztraceny, některé byly rozprodány a jistá část libreta zůstala právě v neapolské knihovně.”
Aleš Kománek, ředitel Slezského divadla v Opavě: “Je nám velkou ctí, že díky naší účastí v operních mezinárodních asociacích můžeme toto dílo uvést světově první v kompletní plně režijní podobě.”

Díky spolupráci divadla s klubem ART diváci ještě tuto sezónu poprvé uvidí komedii Pravda a v nadcházející sezóně pak komedii Ve smyčce. Novinkou budou dvě nové předplatitelské skupiny. Skupina O jako opera a skupina Č jako činohra.

Nahlásit chybu


K tématu

Balet Zvoník u Matky Boží ve Slezském divadle

26. dubna 2023 8:29 | Opava | Katka Geryková

Slezské divadlo uvedlo o víkendu premiéru baletu Zvoník u Matky Boží. Tato adaptace slavného románu francouzského spisovatele Viktora Huga připomene tragickou lásku krásné Esmeraldy a znetvořeného Quasimoda, kterou připravil režisér a choreograf Jiří Horák.

Slezské divadlo uvedlo americký muzikál Za zvuku hudby

7. června 2023 16:40 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezské divadlo uvedlo americký muzikál Za zvuku hudby z roku 1949. Je to podruhé, co se hraje v České republice. Naposledy se celosvětově oblíbený muzikál hrál více jak před dvaceti lety v pražském divadle Karlín.

Slezské divadlo uvedlo komedii o lži a nevěře, jmenuje se Pravda

24. května 2023 15:30 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezské divadlo o víkendu představilo francouzskou komedii o lžích a nevěře s názvem Pravda. Příběh o dvou manželských párech mohou diváci shlédnout do konce června. Inscenace se nebude hrát v divadle, jak jsou diváci zvyklí, ale v klubu ART.


Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Slezské divadlo představilo program příští sezóny, diváky čekají světové premiéry
Vydáno 13. května 2023 23:57, Opava, Adéla Pluhaříková
Slezské divadlo v Opavě představilo program činoher, oper a operet, na příští sezónu. Diváci a posluchači se mohou těšit na dvě světové premiéry. Jednou z nich je opera Dalinda, která byla letos nalezená v neapolské knihovně a po více jak 130ti letech ji právě v Opavě mohou diváci shlédnout.

Divadlo pro příští sezónu připravilo rozmanitý program. Nebudou chybět známé klasiky jako například Věc makropulos od Karla Čapka nebo Káťa Kabanová od Leoše Janáčka. Baletní představení od Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy, muzikál Divotvorný hrnec či opereta Noc v Benátkách.

Aleš Kománek, ředitel Slezského divadla v Opavě: “V muzikálu jsme přizvali našeho oblíbeného muzikálového režiséra Romana Štolbu, dirigenta Františka Šterbáka. U operety volíme na míru inscenační tým, režie se ujme Dana Dinková a dirigentem bude Karol Kevický, opět velmi zkušený tým na poli operety.”

218. divadelní sezóna bude celosvětově významná, a to nejen díky spolupráci s mezinárodními operními asociacemi jako je Opera Co-Pro a Opera Europa. Ale i proto, že představení Káťa Kabanová je přihlášeno na dva mezinárodní festivaly. Janáčkovy Hukvaldy a Janáčkovy Luhačovice. V rámci oslav osmistého výročí Opavy divadlo chystá dvě světové premiéry.

Jiří Seydler, šéf činohry a režisér, Slezské divadlo Opava: “Další premiéra bude původní věc, kterou připravuji tady pro Opavu a její název Carlovo opavské divertimento. V této komedii budu spolupracovat s celým divadlem, bude malý orchestr složených z živých muzikantů, bude balet a prakticky všichni naší činoherní herci.”

Italský muzikolog a hudební kritik Antonio Smaldone představil na tiskové konferenci nedávno objevenou operu Geatana Donizettiho zvanou Dalinda, která byla tento rok objevena v neapolské knihovně. Diváci uvidí hru, která se naposledy zinscenovala před 190ti lety.

Antonio Smaldone, italský muzikolog a hudební kritik: “Donizetti měl mnoho snah o to, aby tohle dílo spatřilo světlo světa, bohužel v té době bylo cenzurou zamítnuto. I přes veškeré snahy ani Dalinda nemohla být v Neapoli uvedena. Donizetti potom odjíždí do Paříže a dílo, které v Neapoli zůstalo, bylo rozděleno na části, některé byly ztraceny, některé byly rozprodány a jistá část libreta zůstala právě v neapolské knihovně.”
Aleš Kománek, ředitel Slezského divadla v Opavě: “Je nám velkou ctí, že díky naší účastí v operních mezinárodních asociacích můžeme toto dílo uvést světově první v kompletní plně režijní podobě.”

Díky spolupráci divadla s klubem ART diváci ještě tuto sezónu poprvé uvidí komedii Pravda a v nadcházející sezóně pak komedii Ve smyčce. Novinkou budou dvě nové předplatitelské skupiny. Skupina O jako opera a skupina Č jako činohra.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037189/slezske-divadlo-predstavilo-program-pristi-sezony-divaky-cekaji-svetove-premiery