Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel sv. Václava v Opavě byl na státní svátek volně přístupný lidem

  • Opava,

Na státní svátek Den české státnosti se po celé České republice koná celá řada zajímavých akcí. V Opavě si sv. Václava, patrona naší země, připomněli v unikátním prostoru kostela sv. Václava.

28. září si celé Česko připomíná Den české státnosti a zároveň patrona země, knížete sv. Václava, kterého v roce 935 zavraždil jeho bratr Boleslav. V Opavě si lidé mohli zcela zdarma prohlédnou nádherný prostor kostela sv. Václava a připravena byla i přednáška „Svatý Václav ve výtvarném umění a architektuře”.

Martin Pavlíček, odborník na dějiny umění a architekturu: “Já tam budu sledovat ty jednotlivé motivy, které vychází z těch nejstarších svatováclavských legend, které máme už z konce 10. století. Takže si něco povíme o jednotlivých motivech jako sv. Václav, který nechává bořit pohanské modly, ty máme tady namalované i na klenbě kostela, a potom tím nejhlavnějším motivem, tím nejčastěji zobrazovaným je jeho smrt, zavraždění sv. Václava Boleslavem, jeho bratrem.”

To je také námětem slavného a údajně největšího obrazu na světě, který se nachází právě tady v kostele sv. Václava. Na výšku má 8 a půl metru a na šířku více než 5 metrů.

Martin Pavlíček, odborník na dějiny umění a architekturu: “Ten obraz původně vznikl v 19. století pro dom sv. Václava v Olomouci, ale tehdejší olomoucký arcibiskup nebyl úplně spokojený s tím řešením a nelíbily se mu tam některé detaily, hlavně to upozadění světce v druhém plánu. Byl srolován a umístěn na půdě arcibiskupského zámku v Kroměříži, kde ho před asi 15 lety objevil svého času můj učitel a pak kolega, profesor Ivo Hlobil.”

Obraz byl poté restaurován a na chvíli vystaven v ostravském Gongu. Poté putoval právě sem do kostela sv. Václava s ohledem na to, že bývalý dominikánský klášterní kostel je zasvěcen sv. Václavovi.

anketa: návštěvníci přednášky: “Já jsem Opavačka a protože jsem to ještě nikdy neslyšela, mám jenom takové kusé vědomosti, tak jsem to chtěla slyšet po pravdě.”
“Prostor toho kostela mě uchvacuje, takže vždycky rád sem přijdu.”
“Prohlídku kostela jsme už absolvovali s výkladem několikrát, ale tady jsme se rozhodli, že když je takový významný den, tak je třeba nějakou významnou akcí zpečetit.”
Ivana Maloušková, historička a kurátorka, OKO: “Nacházíme se vlastně v původně středověkém kostele, který patřil klášteru řádu Dominikánů. Od konce 18. století už jako církevní stavba nesloužil, ale bylo zde skladiště. Patřilo to vojenské správě a dá se říct, že až od 2. poloviny 20. století tady tento kostel stejně jako klášter slouží ke kulturním účelům.”

Na svatého Václava byla lidem přístupná i gotická kaple sv. Dominika, která je jedním z původních prostor kostela sv. Václava a je jednou ze dvou míst, kde se v Opavě nacházejí gotické malby. První je švédská kaple v Kateřinkách.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, OKO: “Čím je ta kaple unikátní a moc se to neví, tak namaloval si tady autoportrét přímo malíř těchto fresek. Najdeme ho tady, dokonce se tam podepsal, je tam napsáno tedy Nikolaus pictor, takže Mikoláš, malíř. Takže opravdu víme, kdo tady tyto malby dělal.”

Kostel sv. Václava je chloubou Opavy, konají se zde nejen koncerty, vernisáže, nebo divadelní představení, ale také svatby. Ročně jim projde několik desítek tisíc lidí.

Nahlásit chybu


K tématu