Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

Opava |  | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Je tomu 79 let, co byla zahájena třetí a finální fáze ostravsko-opavské operace. Psalo se 15. dubna, kdy u Sudic na Opavsku jednotky čtvrtého ukrajinského frontu pronikly na území českého Slezska.

Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku II. světové války v Hrabyni: “Do bojů se zapojila i první československá samostatná tanková brigáda ze Sovětského svazu, která právě zde u Sudic poprvé překročila předválečnou hranici českých zemí, což především pro vojáky z Volyně a podkarpatské Rusi byl vůbec první moment v životě, kdy stanuli na historické půdě českých zemí.”

Boje pak trvaly do posledního dubna, kdy se českoslovenští tankisté podíleli i na osvobození Ostravy a dále pak v květnu na postupu směrem na severní Moravu.

Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku II. světové války v Hrabyni: “Samotné Sudice obsadila 60. armáda generála Pavla Kuročkina už na konci března 1945 a právě na to konto se sovětské velení rozhodlo ten úder na Ostravu, který původně měl být veden od východu přes Bohumín přesunout obchvatem západním směrem tady z tohoto prostoru, takže tady v tomto okolí probíhaly tuhé boje hlavně v těch dnech 15. ař 17. dubna, kdy v samotných Sudicích nebyly až tak intenzivní. Nejtěžší boje se pak odehrály v okolí Bolatic a Kravař.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Byla to jedna z největších operací, která probíhala na území bývalého Československa, padlo při ní 24 tisíc vojáků a 89 tisíc jich bylo zraněných. Myslím si, že válka je nejhorší, co člověk člověku může udělat a měli bychom si to uvědomovat.”
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství, Armáda ČR: “Jsem moc rád, že tolik lidí přišlo, protože připomenout si to, že před 79 lety českoslovenští tankisté vstoupili na území Československa a zapojili se do ostravsko-opavské operace a přispěli k tomu, že bylo Německo poraženo a že my dneska si tady takhle žijeme. A myslím si, že je důležité v této dnešní době, složité době, připomínat si právě tyto lidi, kteří za nás bojovali.”

Uctít památku hrdinů přišli mimo jiné představitelé kraje, Armády, váleční veteráni, vojenská hudba, zástupci klubů vojenské historie a také děti tamní základní a mateřské školy.

Lenka Běláková, zástupkyně ředitelky, ZŠ Sudice: “Když byla doba covidová, tak ta oslava nebyla, ale letos jsme se dozvěděli, že oslava je, tak jsme přivedli 6. 7, třídu. Paní učitelky v hodinách dějepisu se s nimi bavily o tom, co se tady stalo, že je tady takové pohnuté území a ty osudy lidí jaké byly. Takže jsme se přišli podívat.”

Památník osvobození patří všem hrdinům, kteří nasadili vlastní životy za svobodu v těžkém vojenském střetu, jakým Ostravsko-opavská operace bezesporu byla.

Nahlásit chybu


K tématu

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Horníci oslavili svůj svátek, nezapomnělo se ani na ty, kteří už nevyfárali z podzemí

4. září 2023 16:15 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se opět po roce konaly Hornické slavnosti. Každý rok začínají u Slezské univerzity, kde se schází zástupci OKD a významní představitelé kraje a města, aby v přítomnosti krojovaných horníků uctili památku těch, kteří už slavit nemohou.

V Opavě si připomněli 74 let od justiční vraždy armádního generála Heliodora Píky

26. června 2023 0:36 | Opava | Yvona Fajtová

Opava si připomněla 74 let od chvíle, kdy ve věznici v Plzni-Borech popravili armádního generála Heliodora Píku, který se stal obětí vykonstruovaného procesu komunistického režimu. A to pietním aktem u pamětní desky Heliodora Píky na budově opavské Hlásky.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

MŠ Edvarda Beneše v Opavě slaví 50 let. Původně se jmenovala Budovatelská

26. května 2024 20:04 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

MŠ Edvarda Beneše v Opavě letos slaví 50 let. Vznikla v roce 1974 pod názvem Budovatelská a postavena byla pro 180 dětí. Od té doby jen vzkvétá.

ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele II. etapy stavby jižního obchvatu Opavy mezi Hradeckou a Olomouckou ulicí

26. května 2024 19:22 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohly zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

24. května 2024 12:23 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohly zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace
Vydáno 17. dubna 2024 18:16, Opava, Yvona Fajtová
Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Je tomu 79 let, co byla zahájena třetí a finální fáze ostravsko-opavské operace. Psalo se 15. dubna, kdy u Sudic na Opavsku jednotky čtvrtého ukrajinského frontu pronikly na území českého Slezska.

Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku II. světové války v Hrabyni: “Do bojů se zapojila i první československá samostatná tanková brigáda ze Sovětského svazu, která právě zde u Sudic poprvé překročila předválečnou hranici českých zemí, což především pro vojáky z Volyně a podkarpatské Rusi byl vůbec první moment v životě, kdy stanuli na historické půdě českých zemí.”

Boje pak trvaly do posledního dubna, kdy se českoslovenští tankisté podíleli i na osvobození Ostravy a dále pak v květnu na postupu směrem na severní Moravu.

Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku II. světové války v Hrabyni: “Samotné Sudice obsadila 60. armáda generála Pavla Kuročkina už na konci března 1945 a právě na to konto se sovětské velení rozhodlo ten úder na Ostravu, který původně měl být veden od východu přes Bohumín přesunout obchvatem západním směrem tady z tohoto prostoru, takže tady v tomto okolí probíhaly tuhé boje hlavně v těch dnech 15. ař 17. dubna, kdy v samotných Sudicích nebyly až tak intenzivní. Nejtěžší boje se pak odehrály v okolí Bolatic a Kravař.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Byla to jedna z největších operací, která probíhala na území bývalého Československa, padlo při ní 24 tisíc vojáků a 89 tisíc jich bylo zraněných. Myslím si, že válka je nejhorší, co člověk člověku může udělat a měli bychom si to uvědomovat.”
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství, Armáda ČR: “Jsem moc rád, že tolik lidí přišlo, protože připomenout si to, že před 79 lety českoslovenští tankisté vstoupili na území Československa a zapojili se do ostravsko-opavské operace a přispěli k tomu, že bylo Německo poraženo a že my dneska si tady takhle žijeme. A myslím si, že je důležité v této dnešní době, složité době, připomínat si právě tyto lidi, kteří za nás bojovali.”

Uctít památku hrdinů přišli mimo jiné představitelé kraje, Armády, váleční veteráni, vojenská hudba, zástupci klubů vojenské historie a také děti tamní základní a mateřské školy.

Lenka Běláková, zástupkyně ředitelky, ZŠ Sudice: “Když byla doba covidová, tak ta oslava nebyla, ale letos jsme se dozvěděli, že oslava je, tak jsme přivedli 6. 7, třídu. Paní učitelky v hodinách dějepisu se s nimi bavily o tom, co se tady stalo, že je tady takové pohnuté území a ty osudy lidí jaké byly. Takže jsme se přišli podívat.”

Památník osvobození patří všem hrdinům, kteří nasadili vlastní životy za svobodu v těžkém vojenském střetu, jakým Ostravsko-opavská operace bezesporu byla.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042629/v-sudicich-si-pripomneli-79-let-od-finalni-faze-ostravskoopavske-operace