Je tomu 79 let, co byla zahájena třetí a finální fáze ostravsko-opavské operace. Psalo se 15. dubna, kdy u Sudic na Opavsku jednotky čtvrtého ukrajinského frontu pronikly na území českého Slezska.
Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku II. světové války v Hrabyni: “Do bojů se zapojila i první československá samostatná tanková brigáda ze Sovětského svazu, která právě zde u Sudic poprvé překročila předválečnou hranici českých zemí, což především pro vojáky z Volyně a podkarpatské Rusi byl vůbec první moment v životě, kdy stanuli na historické půdě českých zemí.”
Boje pak trvaly do posledního dubna, kdy se českoslovenští tankisté podíleli i na osvobození Ostravy a dále pak v květnu na postupu směrem na severní Moravu.
Ondřej Kolář, historik, kurátor Památníku II. světové války v Hrabyni: “Samotné Sudice obsadila 60. armáda generála Pavla Kuročkina už na konci března 1945 a právě na to konto se sovětské velení rozhodlo ten úder na Ostravu, který původně měl být veden od východu přes Bohumín přesunout obchvatem západním směrem tady z tohoto prostoru, takže tady v tomto okolí probíhaly tuhé boje hlavně v těch dnech 15. ař 17. dubna, kdy v samotných Sudicích nebyly až tak intenzivní. Nejtěžší boje se pak odehrály v okolí Bolatic a Kravař.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Byla to jedna z největších operací, která probíhala na území bývalého Československa, padlo při ní 24 tisíc vojáků a 89 tisíc jich bylo zraněných. Myslím si, že válka je nejhorší, co člověk člověku může udělat a měli bychom si to uvědomovat.”
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství, Armáda ČR: “Jsem moc rád, že tolik lidí přišlo, protože připomenout si to, že před 79 lety českoslovenští tankisté vstoupili na území Československa a zapojili se do ostravsko-opavské operace a přispěli k tomu, že bylo Německo poraženo a že my dneska si tady takhle žijeme. A myslím si, že je důležité v této dnešní době, složité době, připomínat si právě tyto lidi, kteří za nás bojovali.”
Uctít památku hrdinů přišli mimo jiné představitelé kraje, Armády, váleční veteráni, vojenská hudba, zástupci klubů vojenské historie a také děti tamní základní a mateřské školy.
Lenka Běláková, zástupkyně ředitelky, ZŠ Sudice: “Když byla doba covidová, tak ta oslava nebyla, ale letos jsme se dozvěděli, že oslava je, tak jsme přivedli 6. 7, třídu. Paní učitelky v hodinách dějepisu se s nimi bavily o tom, co se tady stalo, že je tady takové pohnuté území a ty osudy lidí jaké byly. Takže jsme se přišli podívat.”
Památník osvobození patří všem hrdinům, kteří nasadili vlastní životy za svobodu v těžkém vojenském střetu, jakým Ostravsko-opavská operace bezesporu byla.