Karel I., poslední král zemí Koruny české, patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší novodobé historie. Svým příkladným životem inspiroval mnoho lidí a byl za své činy zaslouženě blahořečen papežem. Opavu osobně navštívil přesně před 110 lety.
Ondřej Haničák, historik a kurátor Slezského zemského muzea: “Bylo to u příležitosti pohřbu, byla to velká událost, byl to pohřeb vratislavského biskupa Georga Kopa, takže to bylo poprvé, kdy tento panovník navštívil poprvé a naposled za svého života, kdy navštívil tehdejší zemské hlavní město Opavu jako součást Rakousko-Uherské říše.”
Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I. Habsburského: “Jsem opravdu velmi potěšen a nejen potěšen, jsem teď plný emocí. Když vidím tu sochu a relikvii. A jak řekl biskup, můj děda tu jednou byl, bylo to v roce 1914 a nyní je zde na dlouhou dobu. Je to také velmi dobrá příležitost to udělat nyní, protože slavíte 800 let od udělení práv městu Opava. Myslím, že jednou z největších vlastností mého dědy byla jeho pokora. Byl to velmi skromný muž, a i když byl císařem, zůstal velmi pokorným. Dostal se do obtížné situace během první světové války. Nesmírně toužil po míru, ale bylo velmi těžké toho dosáhnout. Jako jediná hlava státu navrhl mírový plán, ten byl zamítnut, ale přesto to zkusil.”
Princ Lorenz Belgický se v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie zúčastnil instalace relikvie svého dědečka.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Dneska jsme měli obrovskou čest dát relikvie, ostatky Karla I. Habsburského. Je to neuvěřitelná sláva a hlavně přijel jeho vnuk. A to je jeho výsost Princ Lorenz, s kterým jsem měl včera možnost celé odpoledne strávit, představit mu magistrát města Opavy, představit mu Opavu a je to neuvěřitelně milý, příjemný, srdečný člověk. Opava se mu neuvěřitelně líbí, on byl připraven, on si nastudoval, co tady všechno máme a byl z Opavy opravdu unešen a říkal, že naše země spolu mají hodně společného a že se u nás cítí velice dobře.”
Relikviář je vyroben z umělého kamene, aby nezatěžoval konkatedrálu, která je památkově chráněná a napatinován na bronz.
Daniel Klose, akademický sochař: “Na relikviáři se mi pracovalo skvěle i těžce. Těžce z toho důvodu, že člověk má obrovskou zodpovědnost, aby opravdu to sedělo už v rámci jeho postavení, v rámci toho všeho co dokázal a vytvořil atd. Ta záležitost je rozdělena do tří částí. Z toho jakoby ten sokl s mottem symbolizuje, dá se říct pozemský život, pak takové vytržení toho císaře, což je jeho busta a poslední část je dá se říct boží milost, holubice míru.”
Devětašedesátiletý Princ Lorenz Belgický strávil v Opavě 3 dny. Navštívil mimo jiné vernisáž výstavy “Společnými silami. Habsburkové a zemské hlavní město Opava” v Historické budově Slezského zemského muzea a spolu s vedením města zasadili i strom u Ptačího vrchu.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to magnolie a je to druhá magnolie, která je hned na druhé straně chodníku. Bylo to úžasné, zvládli jsme to spolu s princem, řekli jsme si historii, protože je společná s Habsburky, tak to byl prostě příjemný okamžik, příjemné zážitky.”
Dědeček Prince Lorenze Belgického, král Karel I. Habsburský zemřel v pouhých 34 letech ve vyhnanství na Madeiře na zápal plic.