V Opavě vznikla dvě místa k odpočinku a relaxaci, které vytvořili studenti studentům. Jsou totiž nedaleko budov Slezské univerzity. Využívat je ale může kdokoliv.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Studenti z oboru architektury z ČVUT připravili společně se svými profesory odpočinkové zóny tady u nás v Opavě. Jedno místo je na Bezručově náměstí a druhé je u Arkád. Myslím si, že je to velmi pěkný počin, máme spoustu příjemných kladných ohlasů. U těch Arkád, už jsme vlastně opravili Arkády a ještě více zpříjemňujeme to místo, které dříve bylo navštěvováno bezdomovci, moc tam lidé nechodili, takže dneska je to příjemná odpočinková zóna.”
Jana Foltysová, vedoucí kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: “Vytipovali jsme několik lokalit, bylo to třeba místo naproti Arkád, místo u synagogy a tady na Bezručově náměstí. Myslíme si, že tato místa si zaslouží, aby byla oživena a na celé myšlence se mi líbil hlavně ten nápad, že to budou dělat studenti. Vlastně od začátku návrhu až do konečné realizace a i ta místa, která jsme vytipovali v centru města, si myslíme, že studenty mohou být využívány.”
Vybrat dva z celkem 30 návrhů nebylo vůbec jednoduché. Všechny byly úžasné a o vítězech nakonec rozhodla finanční a realizační nenáročnost.
Hana Seho, architektka a pedagožka, Fakulta architektury ČVUT v Praze: “Město nás oslovilo, jestli bychom při příležitosti 800. výročí města něco nevymysleli. Takže my jsme rozjeli na začátku zimního semestru tuto akci a vzniklo ve 3 ateliérech našeho ústavu 30 návrhů. U nás v ateliéru Seho Poláček bylo studentů nejvíc, asi 20. Velká část tady ještě dodělává tuto věc.”
Iryna Vazmitsel, studentka Fakulty architektury ČVUT v Praze: “Víme, že lidi rádi odpočívají v různé poloze, tak kvůli tomu jsme se rozhodli navrhnout takové multifunkční sezení, kde se prolínají různé úrovně a různé variace toho sezení, ležení a odpočinku tady v přírodě. Vejde tam spoutu lidí dtejně do auta pro 4 vejde 10 lidí. Tady to je rozděleno ještě na výšky, takže docela dost. Je to skládané z prken dřevěných a posazeno na závitové tyči.”
Posezení na Bezručově náměstí vzniklo kolem kašny Rochanského, které vévodí socha s názvem Úcta sochařky Marie Margarety Melzerové. V roce 1937 byla věnována právě významnému opavskému purkmistrovi Emilu Rochanskému. Posezení tady mohlo vzniknou jen díky tomu, že socha nikdy nebyla prohlášena za kulturní památku.
Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “Pojetí toho sezení je tak citlivé, že v žádném případě nepoškozuje žádnou část toho díla. Takže kdyby náhodou někdy někdo to prohlásil za kulturní památku, tak rozhodně ta intervence, nebo ten zásah to dílo nepoškodil a kdyby náhodou někdo rozhodl o případném odstranění, čímž nechci to přivolávat ani nijak zpochybňovat, tak by to bylo možné.”
Všech 30 návrhů studentů si budete moci prohlédnout na Dnech architektury na výstavě ve Slezance.