Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Štáblovice střeží rekordní zámečtí louskáčci. Zapsáni jsou v České knize rekordů

Opava |

Zámek Štáblovice si připsal další úspěch. Po rekordní kraslici, která zdobí zámecký park vždy o Velikonocích, se letos zapsal do české knihy rekordů a kuriozit s vánočními louskáčky v nadživotní velikosti.

Štáblovice se pyšní největšími zámeckými louskáčky v Česku. Jsou vysocí přes 2 a půl metru a budí pozornost všech příchozích hned u vstupu do zámku.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Louskáčci nás napadli tak, protože máme pohádkové Vánoce a louskáčci jsou sami o sobě symbol Vánoc. Vůbec nepocházejí z Ameriky jak si mnozí lidé myslí, ačkoliv jsou známí po celém světě, ale jejich původ je v Krušnohoří.”

Zámečtí louskáčci už byli zapsáni do české knihy rekordů a kuriozit. Vyrobeni jsou ze styroporu a práce na nich trvala necelý měsíc.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Jsou to největší zámečtí louskáčci. Samozřejmě, že se může stát, že někde na světě nebo i tady v ČR jsou i větší louskáčci, ale na zámku takto velké louskáčky nenajdete. Tyto krásné dva úžasné zámecké louskáčky nám vyráběla naše dvorní aranžérka Božena Zádrapová. Máme zatím tyto dva, ale samozřejmě i v interiéru zámku se nacházejí menší louskáčci.”
Božena Zádrapová, výtvarnice: “Mám různé takové materiály, co si sbírám o Vánocích, takže mám tam takové různé staré obrázky, tak podle toho, ty se mi líbily, tak říkám, uděláme letos louskáčky. Nejhorší bylo opracovat ten materiál těch louskáčků, protože ta velikost tak, abych to zvládla sama opracovat a dát do kupy vlastníma rukama.”

Rekordní louskáčci vás zároveň uvedou do zámeckého interiéru, kde se ocitnete v kouzelném vánočním světě.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “My jsme výjimeční tím, že máme pohádkové Vánoce a návštěvníci, pokud přijdou navštívit náš zámek, tak budou pátrat i po ukryté pohádce, která se nachází v interiéru zámku a jsou tam různé indicie. Na základě toho budou hádat, o jakou pohádku se jedná.”

Karel Makovický, průvodce: “My vlastně každoročně už od roku 21, tak my tady konáme ve Štáblovicích vánoční prohlídky, ony jsou zaměřeny především na advent, na to jak se slavil právě v tom šlechtickém prostředí, ale i na tradiční adventní zvyky, které se konají de facto od svaté Kateřiny až po samotný Boží hod vánoční.”

anketa: návštěvníci zámku: “Prohlídka je moc krásná a strašně se mi líbí tady ty stromečky, mají je krásně nazdobené.”
“Myslím, že je to tady moc hezké, že to určitě stojí za prohlídku. Viděli jsme tady spoustu hezkých věcí.”
“Moc se mi to líbí.”
“Moc krásné to tady je, takové pohádkové teď před Vánocemi.”

Pohádkové vánoční prohlídky budou na zámku probíhat o víkendech a svátcích až do 12. ledna. Kouzelnou vánoční atmosféru si můžete užít i na hradě Sovinec, který láká na oblíbené netradiční prohlídky.

Petra Volná, mediální zástupce, Muzeum Bruntál: "Návštěvníci se seznámí s provozem knihtisku, mincovní dílny od studia Bez kliky a vánoční atmosféru přivodí i kouzelník. Návštěvníci se během mimořádných prohlídek seznámí s tradičními zvyky, které se prováděly jak na Štědrý den, tak i na Silvestra a zároveň bude vše provoněno svařeným vínem a kávou. V sobotu 4. ledna se lidé mohou těšit na mimořádné otevření hradu Sovince, kdy si budou moci projít zimním kabátě, prohlédnout si zasněžené okolí a užít si mimořádné prohlídky."

Netradiční prohlídky na jednom z nejkrásnějších hradů v Moravskoslezském kraji budou probíhat denně od 26. do 30. prosince.

Nahlásit chybu


K tématu

Studénka má držitele českého sběratelského rekordu

14. dubna 2026 8:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Jaroslav Holub ze Studénky je držitelem českého rekordu za největší sbírku vlaječek. Doma jich má vystaveno více než 6 tisíc 600. Výjimečnost jeho kolekce potvrdil certifikát Agentury Dobrý den

Sezóna hradů a zámků je tu. Zámek Štáblovice patří kouzelným velikonocům

8. dubna 2026 14:19 | Opava | Yvona Fajtová

Hrady a zámky po celé republice otevírají své brány návštěvníkům. Výjimkou není ani Zámek Štáblovice na Opavsku, kde novou sezónu odstartovali stylově, Kouzelnými velikonocemi plnými výzdoby, tradic i zábavy pro děti.

Vlaječkami zaplnil dům a zapsal se mezi rekordmany

17. dubna 2026 8:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Jaroslav Holub ze Studénky je držitelem českého rekordu za největší sbírku vlaječek, doma jich má vystaveno více než 6 tisíc 600. Jeho výjimečnou kolekci potvrdil certifikát Agentury Dobrý den.


Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

Včera 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

Lidé vybrali jméno pro novou přeshraniční lávku. Zvítězil název Sousedská

Včera 13:15 | Karviná | Anna Břenková

Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

V Ostravě-Jihu opravují výtluky na cestách novou metodou

Včera 9:49 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Havířovské Centrum volnočasových aktivit oslavilo významné jubileum

Včera 16:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Už patnáct let spojuje havířovské centrum volnočasových aktivit seniory, ale i další obyvatele města kteří zde nacházejí prostor pro kreativitu, pohyb, zábavu i nová přátelství. Výroční nyní všichni společně oslavili.

Strážníci chodí i do mateřských škol. Projekt nese jméno "Bezpečně pro předškoláky."

Včera 13:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Mateřské školy jsou jedním z častých cílů ostravských strážníků preventistů. Je totiž velmi důležité začít děti edukovat co nejdříve a navíc také ztrácí strach a ostych z uniforem městské policie.

SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb pořádala soutěž pro kadeřníky a kosmetičky

Včera 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kosmeticko-kadeřnická soutěž má na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku už svou dlouhou tradici. O letošní ročník ve znamení Random Colours byl i letos velký zájem.

Roční dítě se v Orlové opařilo kávou i 6 zraněných u nehod. Vrtulník měl za den 5 vzletů

6. května 2026 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročný den mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. Zasahovali u ročního dítěte, které se opařilo kávou. Poté si je k dalšímu popálenému vyžádali zlínští kolegové. Další zásahy měli u dopravních nehod, při kterých se zranilo 6 lidí. V jednom případě nedal 80letý řidič přednost.

MS technologická akademie propojí školy s praxí, bude zázemím pro výuku robotiky, elektromobility i digitálních oborů

6. května 2026 13:23 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj investuje do budoucnosti vzdělávání. V Ostravě začala výstavba sídla Moravskoslezské technologické akademie, která má propojit školy s praxí a moderními technologiemi. Nové centrum nabídne zázemí pro výuku robotiky, elektromobility nebo digitálních oborů.

Umělecké Ceny Jantar jsou rozdány, cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl

6. května 2026 14:21 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V ostravském KD Poklad byly slavnostně předány umělecké Ceny Jantar. Ocenění patří osobnostem spjatým s Moravskoslezským krajem. Cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl.

Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

Včera 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Kolik bioodpadu končí ve směsném odpadu? Opava to zjišťuje rozborem

30. dubna 2026 9:18 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská radnice se opět zaměřila na to, kolik kuchyňského a bioodpadu lidé vyhazují do kontejnerů na směsný komunální odpad. Odborníci tentokrát provedli detailní rozbor obsahu popelnic ze sídliště Haškova.

Kavárna pro Radost opavské charity znovu otevřela, nově v Müllerově domě

29. dubna 2026 14:34 | Opava | Yvona Fajtová

Oblíbená Kavárna pro Radost je po tříměsíční pauze opět v provozu. Projekt Charity Opava, ve kterém obsluhují klienti sociálně terapeutické dílny Radost, našel nové zázemí v Müllerově domě Slezského zemského muzea.

Slezské divadlo v Opavě připravilo Kouzelnou flétnu jako unikátní projekt Fakultního divadla

27. dubna 2026 16:54 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě chystá mimořádnou premiéru opery Kouzelná flétna. Vzniká v rámci projektu Fakultního divadla, který propojuje mladé umělce se zkušenými profesionály.

Rekonstrukce Bredy pokračuje. Přízemí jedné z nejvýznamnějších budov Opavy se otevře už letos v létě

27. dubna 2026 8:51 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje. Už letos v létě by se přitom veřejnosti měly otevřít nově upravené prostory v přízemí. Ty nabídnou zázemí pro kulturní i společenské akce.

Opava si připomněla 81 let od osvobození města

25. dubna 2026 17:19 | Opava | Yvona Fajtová

U památníku osvobození v Opavě se uskutečnil pietní akt k 81. výročí konce druhé světové války ve městě. Zástupci radnice, armády, bezpečnostních složek i veřejnosti uctili památku padlých a připomněli si jednu z nejtragičtějších kapitol opavské historie.

Štáblovice střeží rekordní zámečtí louskáčci. Zapsáni jsou v České knize rekordů
Vydáno 21. prosince 2024 20:30, Opava, Yvona Fajtová
Zámek Štáblovice si připsal další úspěch. Po rekordní kraslici, která zdobí zámecký park vždy o Velikonocích, se letos zapsal do české knihy rekordů a kuriozit s vánočními louskáčky v nadživotní velikosti.

Štáblovice se pyšní největšími zámeckými louskáčky v Česku. Jsou vysocí přes 2 a půl metru a budí pozornost všech příchozích hned u vstupu do zámku.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Louskáčci nás napadli tak, protože máme pohádkové Vánoce a louskáčci jsou sami o sobě symbol Vánoc. Vůbec nepocházejí z Ameriky jak si mnozí lidé myslí, ačkoliv jsou známí po celém světě, ale jejich původ je v Krušnohoří.”

Zámečtí louskáčci už byli zapsáni do české knihy rekordů a kuriozit. Vyrobeni jsou ze styroporu a práce na nich trvala necelý měsíc.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Jsou to největší zámečtí louskáčci. Samozřejmě, že se může stát, že někde na světě nebo i tady v ČR jsou i větší louskáčci, ale na zámku takto velké louskáčky nenajdete. Tyto krásné dva úžasné zámecké louskáčky nám vyráběla naše dvorní aranžérka Božena Zádrapová. Máme zatím tyto dva, ale samozřejmě i v interiéru zámku se nacházejí menší louskáčci.”
Božena Zádrapová, výtvarnice: “Mám různé takové materiály, co si sbírám o Vánocích, takže mám tam takové různé staré obrázky, tak podle toho, ty se mi líbily, tak říkám, uděláme letos louskáčky. Nejhorší bylo opracovat ten materiál těch louskáčků, protože ta velikost tak, abych to zvládla sama opracovat a dát do kupy vlastníma rukama.”

Rekordní louskáčci vás zároveň uvedou do zámeckého interiéru, kde se ocitnete v kouzelném vánočním světě.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “My jsme výjimeční tím, že máme pohádkové Vánoce a návštěvníci, pokud přijdou navštívit náš zámek, tak budou pátrat i po ukryté pohádce, která se nachází v interiéru zámku a jsou tam různé indicie. Na základě toho budou hádat, o jakou pohádku se jedná.”

Karel Makovický, průvodce: “My vlastně každoročně už od roku 21, tak my tady konáme ve Štáblovicích vánoční prohlídky, ony jsou zaměřeny především na advent, na to jak se slavil právě v tom šlechtickém prostředí, ale i na tradiční adventní zvyky, které se konají de facto od svaté Kateřiny až po samotný Boží hod vánoční.”

anketa: návštěvníci zámku: “Prohlídka je moc krásná a strašně se mi líbí tady ty stromečky, mají je krásně nazdobené.”
“Myslím, že je to tady moc hezké, že to určitě stojí za prohlídku. Viděli jsme tady spoustu hezkých věcí.”
“Moc se mi to líbí.”
“Moc krásné to tady je, takové pohádkové teď před Vánocemi.”

Pohádkové vánoční prohlídky budou na zámku probíhat o víkendech a svátcích až do 12. ledna. Kouzelnou vánoční atmosféru si můžete užít i na hradě Sovinec, který láká na oblíbené netradiční prohlídky.

Petra Volná, mediální zástupce, Muzeum Bruntál: "Návštěvníci se seznámí s provozem knihtisku, mincovní dílny od studia Bez kliky a vánoční atmosféru přivodí i kouzelník. Návštěvníci se během mimořádných prohlídek seznámí s tradičními zvyky, které se prováděly jak na Štědrý den, tak i na Silvestra a zároveň bude vše provoněno svařeným vínem a kávou. V sobotu 4. ledna se lidé mohou těšit na mimořádné otevření hradu Sovince, kdy si budou moci projít zimním kabátě, prohlédnout si zasněžené okolí a užít si mimořádné prohlídky."

Netradiční prohlídky na jednom z nejkrásnějších hradů v Moravskoslezském kraji budou probíhat denně od 26. do 30. prosince.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000046589/stablovice-strezi-rekordni-zamecti-louskacci-zapsani-jsou-v-ceske-knize-rekordu