Důvod, proč je o epidemii na Opavsku takový zájem, je jednoduchý. V minulosti totiž v kraji ročně onemocněl jen jeden člověk. Teď je hlášených už 24 případů.
Radim Mudra, mluvčí Krajské hygienické stanice MS kraje: "Poslední nemocný byl laboratorně potvrzen 12.7. minulý pátek a jedná se o osobu, která stejně jako předchozích 23 osob požila tatarský biftek."
I když je průběh onemocnění pro člověka nepříjemný, tasemnice může být společnosti také prospěšná a to v boji proti vážnějším onemocněním. Ředitel parazitologického ústavu v Českých Budějovicích kvůli výzkumu dokonce sám pozřel hned tři larvy druhu tasemnice, která parazituje převážně v rybách.
Tomáš Scholz, parazitolog, Biol. centrum Akademie věd ČR, České Budějovice: "Kupodivu jsme zjistili při vyšetření stolice, že jsou tam vajíčka té tasemnice. Ta tasemnice se tam zachytila, pohlavně dozrála a produkuje vajíčka."
I když tato rybí tasemnice zvaná škulovec široký v naší zemi nežije, vědci díky pokusu mohou zkoumat její vývoj a za jakých podmínek dokáže tento parazit přežít. V poslední době se nákaza rozšířila například v okolí Alpských jezer, kde lidé konzumují syrové maso z ryb, tzv. carpaccio.
Tomáš Scholz, parazitolog, Biol. centrum Akademie věd ČR, České Budějovice: "To souvisí s tím, co se stalo v té Opavě. Prostě když budeme jíst syrové maso, vždycky máme určitou šanci, a výrazně větší, že chytneme nějakou infekci a nemusí to být jenom tasemnice, ale může to být cokoliv."
Zahraniční výzkumy ale ukazují, že vajíčka jiné tasemnice tenkovce prasečího naopak pomáhají v léčbě zánětlivých onemocnění střev, především Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Prozatím ale chybí lékaři, kteří by se na výzkumu chtěli podílet.