Carbonet a Šviháci - kapely, které doprovodily předvíkendové odpoledne a podvečer u K-Tria. Na tradiční akci ani tentokrát nechyběli dobrovolní hasiči, kteří připravili program pro děti a jejich rodiče.
"Můžete vidět různé disciplíny, které jsou s hasičskou činností. Tyto věci splňují a dělají naše děti v rámci hasičské činnosti, takže toto přesně si mohou děti z veřejnosti vyzkoušet," říká velitel SDH Ostrava-Zábřeh Vít Ovčačík.
"Já to přijímám jako tradici městského obvodu, vyzdvihnutí práce dobrovolných hasičů v Zábřehu. My v letošním roce připravujeme řadu dalších akcí, ale tato je tradiční," pochvaluje si starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář (ANO 2011).
Lidé staví tradiční Májky už po staletí, tu na Jihu zvládli hasiči umístit během pár vteřin. A zbývalo jen zajistit ji před poryvy větru.
"Já si myslím, že Májka se staví svobodným ženám, holkám a že ten její milý tu Májku má zklátit a pak se vdá," popisuje tradici Májky jedna z návštěvnic. "Já si pamatuju, že mládenec Májku stavěl pro svoji dívku, ale jestli je to ono, to fakt nevím," dodává další.
"Já jsem si nastudoval, že první záznam o Májce je z roku 1422, že se tím vítalo jaro a následně někdy mladí jinoši takto označovali domy, kde měli šanci získat srdce dam," upřesňuje Martin Bednář.
Stavění májky souvisí na vesnici i s jejím následným hlídáním před muži ze sousedních obcí. Pokud ji poškodí, vesnice utrží velkou ostudu. Na Jihu je májka jen jedna, a to na frekventovaném místě, tak snad vydrží.
"Dovedete si představit u každého domu Májku? Je to logické, že tady je jen jedna. Navíc je to s programem, takže kdyby se měl dělat u každého domu program, to by nebylo dobré," uvažuje s úsměvem jeden z návštěvníků.
Se stavěním májky samozřejmě souvisí i další následná slavnost - a to její kácení. Pořadatelé z KZOJ zvažují uspořádání i tohoto rozloučení s májkou na Jihu.