Průvody rozverných masek, ukázky tradičních řemesel, komedianti a spoustu jiné zábavy nabídl vůbec první Masopust na Jihu. Lidé ho znají také jako fašank a jde o jeden z nejveselejších a nejrozvernějších svátků v roce.
Michaela Mahrová, ředitelka Kultury Jih: “Já jsem nesmírně šťastná, že se Kultuře Jih podařilo uspořádat tuto krásnou akci v rámci našeho úsilí o obnovu tradic. Nejen Kultura Jih i městský obvod se snažíme obohacovat veřejný život na Jihu právě o tuto kulturní složku. V 10 hodin jsme masopust zahájili zabijačkou a vyprávěním řezníka Krkovičky o cestě masa. Vlastně z tohoto masa se zpracovávají po celý den výrobky, které mohou lidé sledovat. Celý program provází divadélka, kejklíři, je tady dětský historický kolotoč.”
Na náměstí nechyběla ani CK polní pošta, odkud si lidé mohli poslat pohlednici s razítkem poštmistra a také masopustní kapela a soutěže pro děti i dospělé.
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Osobně jsem velmi rád hlavně za to, že naše kulturní zařízení Ostrava-Jih, které je financováno z rozpočtu městského obvodu, připravilo další zajímavou akci, která upozorňuje na historii a tradice. Jsem rád, že dorazili také lidé. Věřím, že v příštím roce jich přijde ještě více a zase budeme zlepšovat nejen tuto akci, ale všechny, které připravujeme pro naše občany v tomto roce. I tuhle tradici mám velmi rád a jdu se ještě podívat do stánků, co se dá koupit a jsem ještě zvědavý na průvod, který za chvilku začne.”
Anketa: účinkující z agentury GRYFF: “My jsme jako maškarní masky a jinak jsou to uniformy 7 leté války za Marie Terezie. Máme za úkol obveselovat lidi, fotit se s nimi a prostě, aby bylo veselo tady. Jak na masopustu. Jak se vám tady líbí? Dobře až na ten studený vítr, ale to nevadí, my to bereme s humorem. ať je veselo.”
“Samozřejmě pro Masopustní období jsou zvyklostí především a hlavně zabijačky, na kterých vždycky hlavní roli hraje to prasátko a pak už se to krásně odvíjí a děláme jitrničky, jelítka, tlačenky, mletá masa, sekané. Potom výrobky následné jako jsou klobásy, uzená masa a další. Ale dnes tady v tuto chvíli na tomto krásném náměstí Ostrava-Jih děláme jitrničky, jelita, tlačenky, čili tradiční, nejtradičnější vařené výrobky.”
A jaký je zájem?
“Obrovský. Rozhlédněte se kolem sebe, lidi stáli fronty na to nejenom, aby si nakoupili dobré výrobky domů, ale také aby shlédli to , co je jim třeba připomenuto z časů jejich babiček, prabáb, pradědů. Někteří viděli zabijačku prvně v životě a jiným jsme připomněli krásné romantické časy mládí.”
Lidé si mohli zakoupit nejen jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky, ale také polévku za pouhou císařskou korunu. Tedy symbolickou korunu plus 19 korun stála miska se lžičkou.
Anketa: návštěvníci masopustu: “Je to tu bezvadné. Skvělá atmosféra a těšíme se na průvod, protože jsme ještě nebyli, takže se moc těšíme.”
“Ještě jsme nic nevyzkoušeli, ale je to super až na tu zimu. Ale sluníčko když svítí, tak super. Paráda. Asi zvířátka má nejradši.”
“Hlavně se chci vyfotit s někým z těch, co tady účinkují. A vyzkoušeli jste nějaké dobroty? Jitrnice, jelita a tak? Samozřejmě, koupili jsme si domů, koupili jsme si ráno, my už jsme tu byli ráno, teď už není nic. Je to tady fajn. Teď právě uvažujeme, kde půjdeme na svařák.”
“Vánoce byly perfektní, teď tady se zopakuje něco jak o Vánocích. Vínečko, je tu veselo a výborné je to tu. Stojí to za to tady přijít. Bydlím tady vedle, tak se člověk, podívá, zasměje a má to úroveň. To ani v Ostravě tak není jak tady na tom Jihu.”
“Nám se líbil tady ten průvod co byl a co ještě se ti líbilo? Čert a kozel zlobivý. Líbí se nám hlavně ty lidové ruční práce, že tu jsou stánky, že tu nejsou jenom svařáky, že tady jsou i pro děti hodně hraček a takové.”
Další z tradičních akcí, které se na náměstí uskuteční budou Velikonoce, Pálení čarodějnic a Stavění májky.