Koksovna Svoboda je v provozu už přes 110 let. Každým rokem vyprodukuje 700 tisíc tun koksu. Sídlí zhruba tři kilometry od centra MS metropole. Na její činnost si opakovaně stěžují ekologové i Ostravané. Firma zadala studii, která má vyvrátit vysoký podíl na znečištění ovzduší.
“Ze všech našich analýz, které jsme prováděli lze odvodit, že OKK Koksovny jsou znečišťovatelem ovzduší. V žádných s námi sledovaných epizod nebo dlouhodobých trendů jsme nenašli signifikantní informace o tom, že koksovny jsou jediným zdrojem znečištění ovzduší v lokalitě Ostrava-Přívoz. Je to provoz, který vždy bude mít ze své podstaty vliv na kvalitu ovzduší,” doplnil Vladimír Lollek ze společnosti E-expert. OKK Koksovny do ekologických opatření za poslední léta nainvestovaly 3,2 miliardy korun. Chtějí tak snížit dopad na životní prostředí. “V posledních letech byla nejvýznamnější investice byla do odprášení jemné a hrubé třídírny koksu a do odprášení uhelné služby. Díky těmto investicím jsme snížili emise tuhých znečišťujících látek na polovinu. Provedli jsme rovněž rekonstrukci kanalizace, optimalizaci technologických vod a v aktuálním roce je jedna z největších investic je rekonstrukce sytiče, která má přesah do ekologie. Je to investice za zhruba 60 mil. korun,” upřesnil Pavel Woznica, ekonomický ředitel OKK Koksovny.
“Technologie koksování přináší s sebou znečišťující látky, ať už organického charakteru, tzv. TZL látky. Co se týká ovlivnění ostravského ovzduší, jsme minoritním dodavatelem těchto negativních látek. Obecně se dá říct, že se nejedná o nic zásadního. Přispíváme, ale ne v nějaké větší míře než je přípustné,” řekl Miroslav Stanovský, ved. odboru BOZP a ŽP.
“Pro nás jednoznačně koksovny jsou výrazným znečišťovatelem ovzduší. V programu zlepšování ovzduší a měření ČHMÚ vyplývá i to, že Koksovna Svoboda je nejvýznamnějším znečišťovatelem co se týče benzoapyrenu v kraji,” sdělila postoj magistrátu Ostravy náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
I na základě těchto skutečností kraj v červnu přezkoumal integrované povolení OKK Koksovny a volá o zpřísnění podmínek. Měnit se bude i obsah dobrovolné dohody, kterou kraj se společností podepsal loni v listopadu. Společnost se v ní mimo jiné zavázala k tomu, že bude monitorovat ovzduší v Ostravě - Přívoze a také přispívat na ozdravné pobyty.
“MS kraj provedl přezkum integrovaného povolení, a to na základě několika incidentů v poslední době. Úniky kouře způsobily technické závady, proto jednou z nových podmínek provozu preventivní výměny potřebných technologických částí, “ doplnila mluvčí MS kraj Nikola Birklenová.
Kraj zároveň nařídil nepřetržité monitorování provozu. Záznamy sleduje Česká inspekce životního prostředí a také pracovníci krajského úřadu.