Od otevření Reuse centra Ostrava v areálu společnosti OZO na Slovenské ulici uplynul rok a i přes komplikace spojené s pandemií je úspěšné. Princip jeho fungování spočívá v opětovném využití věcí, kterých se chtějí občané zbavit a nechtějí jen tak vyhodit do popelnice. V centru si je pak mohou zájemci za symbolickou cenu koupit.
Karel Belda, ředitel OZO Ostrava: „Naše reuse centrum, které je jedním ze zakládajících členů České federace nábytkových bank a re-use center, je jasným příkladem toho, že funkční předměty, o něž už původní vlastníci nestojí, mohou ještě sloužit a dělat radost novým majitelům. „Stávající majitelé mohou věci určené pro reuse centrum odevzdávat ve všech 11 ostravských sběrných dvorech. Po předchozí telefonické dohodě lze předměty přivézt i přímo do reuse centra, takže člověk může na jednom místě darovat nepotřebný předmět a zároveň si z reuse centra odvézt něco, co se mu hodí."
Pro Ostravu jde v prvé řadě o další způsob, jak se zbavit odpadu, který by jinak skončil například na skládkách a je to v podstatě další druh recyklace.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Šlo o další z projektů, jejichž realizací se město ve spolupráci se společností OZO Ostrava dlouhodobě snaží o minimalizování objemu odpadu a o jeho co nejlepší využití. Reuse centrum je jednou z cest, jak toho dosáhnout.“
Centrum také spolupracuje s centrem pro zdravotně postižené Čtyřlístek. Jeho klienti například vyrábějí vyvýšené záhony z vyřazených palet.
Svatopluk Aniol, ředitel Čtyřlístku: "Z těch zbytků, které jim kolegové z centra připraví, si něco ztlučou a hlavně natřou a pak v tom sadí květiny i zeleninu. Také vlastně i vidí, jak to v tom životě je."
Reuse centrum už prodalo více než 43 tisíc předmětů a díky tomu bylo do sbírky na veřejnou zeleň v Ostravě vloženo přes 800 tisíc korun.