Asistenční centrum v Ostravě před dvěma měsíci a Černá louka nyní. Fronty zmizely a z 800 lidí za 24 hodin je kolem 150. To sebou přineslo i změny v organizaci práce a také se ukázalo, že Ukrajinci, kteří zde zůstali, potřebují pomoci i nadále a tak vzniklo komunitní centrum.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Je zde zajišťována i psychologická pomoc ze strany Krizového centra Ostrava. K dispozici je také zázemí s počítači, které uprchlíci využívají především k vyhledání potřebných informací prostřednictvím internetu. Pro personální zabezpečení centra jsme vycházeli z dlouhodobé spolupráce sociálních pracovníků magistrátu, městských obvodů a neziskových organizací. Sociální pracovníci směřují klienty na podporu a pomoc v místě jejich faktického pobytu, a to na jednotlivé úřady městských obvodů.“
Komunitní centrum bylo zřízeno v prvním patře asistenčního centra. Oddělený prostor nabízí čtyři separované kóje pro odbornou pomoc, dětský koutek i společnou místnost pro téměř dvě desítky lidí, Ta může být využita různě, například pro psychologickou pomoc.
Zdeněk Zivčák, vedoucí sociálního odboru ostravského magistrátu: "V tuto chvíli je ta pomoc sociálních pracovníků směřována do oblasti zajištění finanční podpory, potravinové pomoci a materiální pomoci, kdy ti pracovníci posílají klienty na jednotlivé městské obvody, kde bydlí a nebo využívají pomoc neziskových organizací."
Komunitní centrum už vyhledalo asi 200 uprchlíků. Funguje 7 dní v týdnu od 9 - 16 hodin. K dispozici je i tlumočník.