Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Po těch letech, co s touto firmou spolupracujeme, vznikl nápad, že bychom se jako škola mohli podílet na rekonstrukci tohoto stroje. Chceme, aby se naši žáci dověděli, jak fungoval parní stroj. A na té repasi se bude vykonávat spousta činností, které souvisí s naším vzdělávacím programem. Naučí se brousit, soustružit, čistit různé součástky. Myslím si, že do dvou let bude hotovo.“
Petr Salvet, jednatel společnosti Vyncke: „Tento parní stroj je z počátku 20. století. K historii máme vztah, proto jsme se rozhodli tento stroj zrenovovat do stavu, kdy bude fungovat, pára bude pohánět kola. Se SPŠ Vítkovice dlouho spolupracujeme a myslím, že tento nápad je skvělý.“
A teď se můžeme podívat, jak vlastně takový historický parní stroj používaný v zemědělství fungoval.
Petr Salvet, jednatel společnosti Vyncke: „Tento stroj je více než sto let starý, byl vyrobený ve Francii. Tady otevřu dvířka ohniště, kam se dávalo uhlí nebo dřevo, které se zapálilo, a vznikla energie. Ta byla předávána do vody. Trubky, které odvádějí spaliny z ohniště, jsou obalené kotlem plným vody, která se ohřívá. Ve vyvíječi páry vzniká pára, která se pak touto trubkou dostává do parního motoru. Ten uvádí do pohybu táhla, které převádějí posuvný pohyb na rotační a rozpohybují setrvačníková kola. Ty pak pohánějí zemědělskou mlátičku.“
Rekonstrukce parního stroje, který byl v činnosti naposledy někdy před sto lety, bude mravenčí prací. A pořad Studuj u nás vám za dva roky přinese reportáž o tom, jestli se repas stroje skutečně povedl.