Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zoo Ostrava se připojuje k hnutí Reverse the Red, jeho cílem je zastavit vymírání druhů

Ostrava-město |

„Reverse the Red“ je globální hnutí vyhlášené Mezinárodním svazem pro ochranu přírody (IUCN) a Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Dává si za cíl podpořit spolupráci světových vládních i neziskových ochranářských organizací, které se významným způsobem podílejí na záchraně ohrožených druhů na planetě. Zoo Ostrava se spolu s dalšími českými zoologickými zahradami k hnutí také připojuje.

Název hnutí „Reverse the Red“ by se dal volně přeložit jako zastavení narůstání počtu druhů vedených na mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List). Na něm je aktuálně uvedeno přes 150 300 druhů, z nichž více než 42 000 je ohroženo vyhubením. Cílem mezinárodního hnutí je podpořit strategickou spolupráci a přímou akci ochranářských organizací, vedle IUCN a WAZA také řady nevládních organizací, nadací a samozřejmě zoologických zahrad a akvárií sdružených ve WAZA, ale také prezentovat široké veřejnosti úspěšné mezinárodní aktivity, které přispěly k záchraně ohrožených druhů na Zemi.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Zoo Ostrava se k aktivitě i celému hnutí také připojuje spolu s dalšími českými zoologickými zahradami. Ochrana přírody a záchrana ohrožených druhů je hlavním posláním moderních zoo. K zachování biologické rozmanitosti přispívají tyto ochranářské instituce jednak řízenými chovy ohrožených druhů živočichů v lidské péči (ex situ), ale také podporou záchranných projektů v místě výskytu těch nejohroženějších (in situ) a v neposlední řadě i ochranou místní biodiverzity."

Zoo Ostrava v současnosti chová přes 450 druhů zvířat, z nichž bezmála třetina patří k ohroženým a je vedena v Červeném seznamu. Je zapojena do osmi desítek mezinárodních záchovných programů a podporuje přes 20 ochranářských projektů, které jsou realizovány v různých koutech zeměkoule. Věnuje se ale také ochraně místní biodiverzity, tj. živočichům a rostlinám naší přírody, z nichž mnozí také patří k velmi vzácným a jejich populace klesají. Za všechny úspěšné ochranářské aktivity, kterých se Zoo Ostrava účastní nebo je podporuje, stojí za zmínku hlavně trojice z nich.

Záchrana mexických ryb z povodí Río Ameca

Gudea pomerančová (Zoogoneticus tequilla) je vlajkovým druhem snah o záchranu mexických živorodých ryb gudejí. Před dvaceti lety se vrátil do Mexika z Evropy poté, co na své původní lokalitě na přelomu tisíciletí spolu s dalšími druhy vymizel. Důvodem vymizení byl souběh více faktorů: znečištění vody, extrémní sucho, ale největším problémem byla pravděpodobně introdukce nepůvodních druhů ryb a jejich kompetice s těmi původními. Velkou zásluhu na záchraně gudejí i dalších druhů mají britští akvaristé, v jejichž chovech druh přežil. Následně byly rybky namnoženy na univerzitě v mexické Morelii. V roce 2016, tj. po skoro 20 letech, došlo k vypuštění téměř tisícovky jedinců zpátky na původní lokalitu. V roce 2009 byla založena mezinárodní pracovní skupina zaměřená na ochranu gudejíGoodeid Working Group (GWG), Zoo Ostrava stala členem v roce 2017. Členové GWG zajišťují především ochranu ex situ formou podpory vzájemné spolupráce mezi privátními akvaristy, školami a univerzitami, zoologickými institucemi či muzei tak, aby se zachovaly akvarijní populace druhů a přirozeně se vyskytujících forem gudejí. Zároveň ale podporuje zapojení členů do in situ projektů přímo v místě výskytu gudejí. Více informací na webu projektu.

Návrat orlosupa bradatého do přírody Evropy

Původním záměrem byl návrat orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus) do Alp, odkud byl tento majestátní dravec vyhuben před více než 100 lety. O návratu orlosupů do Alp se začalo poprvé uvažovat už ve 30. letech 20. st. V té době se zrodila i myšlenka využít k tomuto účelu v lidské péči odchovaných ptáků. V roce 1978 byl zahájen mezinárodní repatriační projekt „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ financovaný Frankfurtskou zoologickou společností (FZS). Postupně se do něj zapojilo přes 35 evropských zoologických zahrad, dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. První orlosupi byli do přírody Alp vypuštěni teprve po 8 letech příprav na území Rakouska. K prvnímu úspěšnému vyvedení mláďat v přírodě však došlo až v roce 1997, tedy po 11 letech od vypuštění prvních jedinců, což svědčí o tom, jak dlouhá a náročná je náprava předchozích činů člověka! Do roku 2020 bylo nejen v Alpách, ale i na dalších místech jižní Evropy vypuštěno 585 mladých orlosupů odchovaných v zoologických zahradách a speciálních chovných stanicích. V oblasti nyní žije přes 100 párů. Zoo Ostrava se k projektu přidala v roce 2009 a od té doby poskytla 17 orlosupů k vypuštění. Více informací na webu projektu.

Návrat orla skalního do České republiky

Orel skalní (Aquila chrysaetos) byl na území České republiky vyhuben člověkem na konci 19. století. Po více než 100 letech, v roce 2006, byl zahájen projekt na jeho návrat do české přírody, jejíž součástí od nepaměti tento dravý pták byl. Jako symbol vznešenosti, krásy a síly byl v minulosti zobrazován na erbech šlechtických rodů, měst i celých zemí. Záchranný projekt je realizován Základní organizací Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně – Záchrannou stanicí v Bartošovicích na Moravě, v těsné spolupráci se Štátnou ochranou prírody Slovenské republiky. Zoo Ostrava je od začátku hlavním partnerem projektu, v rámci kterého bylo do přírody vypuštěno celkem 27 orlů skalních. Ve volnosti žije v současné době asi polovina z nich. První úspěšné zahnízdění orlů proběhlo v roce 2011. Do roku 2022 bylo úspěšně vyvedeno více než 10 mláďat. Byl tak splněn jeden z hlavních cílů projektu, a sice to, aby se slovenská populace orlů skalních propojila s populací orlů vypuštěných v rámci projektu, a přirozeně tak rozšířila území svého výskytu až do České republiky. Více informací na webu projektu.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Zoo Ostrava pořádala Soutěž mladých zoologů

    25. listopadu 2023 17:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Která je největší šelma Evropy, kolik drápů mají kočkovité šelmy na předních tlapách, odkud se vzalo pojmenování medvěda „brtník“, proč se šelmám říká zdravotní policie? Na tyto a další otázky k tématu Evropské šelmy odpovídali v sobotu dopoledne žáci moravskoslezských škol ve výukovém centru Zoo Ostrava, kde se uskutečnilo finále Soutěže mladých zoologů 2023.

    Ostravská zoo láká návštěvníky na levnější mimosezónní vstupné

    26. listopadu 2023 17:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

    Příznivé počasí láká k návštěvě Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava i v tomto období. Od začátku listopadu mohou lidé navíc využít i mimosezónní slevy na vstupném, které potrvají až do konce března příštího roku.

    Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

    16. prosince 2023 16:35 | Ostrava-město | Jiří Cileček

    Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.


    Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

    Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

    Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

    Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

    Téma kyberkriminality znělo v novojičínské knihovně, poslouchat přišli hlavně rodiče

    Novojičínská knihovna pořádala přednášku s názvem Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace na téma kyberkriminality předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

    Zlodějská hyena ukradla plyšáka, který ve výloze sloužil jako kasička sbírky pro nevidomé

    Dnes 8:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Plyšový pes stojící za výlohou jedné havířovské prodejny, do kterého lidé házeli peníze na pomoc nevidomým a slabozrakým, se stal obětí 29letého recidivisty, který výlohu rozbil, psa rozpáral a peníze ukradl.

    Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

    23. listopadu 2024 18:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

    Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

    Turistka se zranila na zledovatělé stezce pod Lysou horou u Ivančeny

    Dnes 8:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Těžký úraz nohy si pravděpodobně při sestupu z Lysého hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.

    Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

    Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

    Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

    Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Tu ve Vávrovicích částečně poškodila povodeň

    23. listopadu 2024 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

    Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

    Bezpečnost a větší jistota. Zdravotní sestry a pečovatelky opavské charity absolvovaly školu smyku

    23. listopadu 2024 13:06 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

    Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

    Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

    Včera 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

    Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

    Svářeči

    Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

    V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

    Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

    První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

    V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

    Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

    22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

    Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

    Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

    22. listopadu 2024 11:24 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

    Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

    Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

    22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

    Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

    Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

    21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

    Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

    Zoo Ostrava se připojuje k hnutí Reverse the Red, jeho cílem je zastavit vymírání druhů
    Vydáno 24. února 2023 15:16, Ostrava-město, Jiří Cileček
    „Reverse the Red“ je globální hnutí vyhlášené Mezinárodním svazem pro ochranu přírody (IUCN) a Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Dává si za cíl podpořit spolupráci světových vládních i neziskových ochranářských organizací, které se významným způsobem podílejí na záchraně ohrožených druhů na planetě. Zoo Ostrava se spolu s dalšími českými zoologickými zahradami k hnutí také připojuje.

    Volně žijící orli skalní; zdroj foto: Zoo Ostrava/Enrico Gombala

    Název hnutí „Reverse the Red“ by se dal volně přeložit jako zastavení narůstání počtu druhů vedených na mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List). Na něm je aktuálně uvedeno přes 150 300 druhů, z nichž více než 42 000 je ohroženo vyhubením. Cílem mezinárodního hnutí je podpořit strategickou spolupráci a přímou akci ochranářských organizací, vedle IUCN a WAZA také řady nevládních organizací, nadací a samozřejmě zoologických zahrad a akvárií sdružených ve WAZA, ale také prezentovat široké veřejnosti úspěšné mezinárodní aktivity, které přispěly k záchraně ohrožených druhů na Zemi.

    Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Zoo Ostrava se k aktivitě i celému hnutí také připojuje spolu s dalšími českými zoologickými zahradami. Ochrana přírody a záchrana ohrožených druhů je hlavním posláním moderních zoo. K zachování biologické rozmanitosti přispívají tyto ochranářské instituce jednak řízenými chovy ohrožených druhů živočichů v lidské péči (ex situ), ale také podporou záchranných projektů v místě výskytu těch nejohroženějších (in situ) a v neposlední řadě i ochranou místní biodiverzity."

    Zoo Ostrava v současnosti chová přes 450 druhů zvířat, z nichž bezmála třetina patří k ohroženým a je vedena v Červeném seznamu. Je zapojena do osmi desítek mezinárodních záchovných programů a podporuje přes 20 ochranářských projektů, které jsou realizovány v různých koutech zeměkoule. Věnuje se ale také ochraně místní biodiverzity, tj. živočichům a rostlinám naší přírody, z nichž mnozí také patří k velmi vzácným a jejich populace klesají. Za všechny úspěšné ochranářské aktivity, kterých se Zoo Ostrava účastní nebo je podporuje, stojí za zmínku hlavně trojice z nich.

    Záchrana mexických ryb z povodí Río Ameca

    Gudea pomerančová (Zoogoneticus tequilla) je vlajkovým druhem snah o záchranu mexických živorodých ryb gudejí. Před dvaceti lety se vrátil do Mexika z Evropy poté, co na své původní lokalitě na přelomu tisíciletí spolu s dalšími druhy vymizel. Důvodem vymizení byl souběh více faktorů: znečištění vody, extrémní sucho, ale největším problémem byla pravděpodobně introdukce nepůvodních druhů ryb a jejich kompetice s těmi původními. Velkou zásluhu na záchraně gudejí i dalších druhů mají britští akvaristé, v jejichž chovech druh přežil. Následně byly rybky namnoženy na univerzitě v mexické Morelii. V roce 2016, tj. po skoro 20 letech, došlo k vypuštění téměř tisícovky jedinců zpátky na původní lokalitu. V roce 2009 byla založena mezinárodní pracovní skupina zaměřená na ochranu gudejíGoodeid Working Group (GWG), Zoo Ostrava stala členem v roce 2017. Členové GWG zajišťují především ochranu ex situ formou podpory vzájemné spolupráce mezi privátními akvaristy, školami a univerzitami, zoologickými institucemi či muzei tak, aby se zachovaly akvarijní populace druhů a přirozeně se vyskytujících forem gudejí. Zároveň ale podporuje zapojení členů do in situ projektů přímo v místě výskytu gudejí. Více informací na webu projektu.

    Návrat orlosupa bradatého do přírody Evropy

    Původním záměrem byl návrat orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus) do Alp, odkud byl tento majestátní dravec vyhuben před více než 100 lety. O návratu orlosupů do Alp se začalo poprvé uvažovat už ve 30. letech 20. st. V té době se zrodila i myšlenka využít k tomuto účelu v lidské péči odchovaných ptáků. V roce 1978 byl zahájen mezinárodní repatriační projekt „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ financovaný Frankfurtskou zoologickou společností (FZS). Postupně se do něj zapojilo přes 35 evropských zoologických zahrad, dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. První orlosupi byli do přírody Alp vypuštěni teprve po 8 letech příprav na území Rakouska. K prvnímu úspěšnému vyvedení mláďat v přírodě však došlo až v roce 1997, tedy po 11 letech od vypuštění prvních jedinců, což svědčí o tom, jak dlouhá a náročná je náprava předchozích činů člověka! Do roku 2020 bylo nejen v Alpách, ale i na dalších místech jižní Evropy vypuštěno 585 mladých orlosupů odchovaných v zoologických zahradách a speciálních chovných stanicích. V oblasti nyní žije přes 100 párů. Zoo Ostrava se k projektu přidala v roce 2009 a od té doby poskytla 17 orlosupů k vypuštění. Více informací na webu projektu.

    Návrat orla skalního do České republiky

    Orel skalní (Aquila chrysaetos) byl na území České republiky vyhuben člověkem na konci 19. století. Po více než 100 letech, v roce 2006, byl zahájen projekt na jeho návrat do české přírody, jejíž součástí od nepaměti tento dravý pták byl. Jako symbol vznešenosti, krásy a síly byl v minulosti zobrazován na erbech šlechtických rodů, měst i celých zemí. Záchranný projekt je realizován Základní organizací Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně – Záchrannou stanicí v Bartošovicích na Moravě, v těsné spolupráci se Štátnou ochranou prírody Slovenské republiky. Zoo Ostrava je od začátku hlavním partnerem projektu, v rámci kterého bylo do přírody vypuštěno celkem 27 orlů skalních. Ve volnosti žije v současné době asi polovina z nich. První úspěšné zahnízdění orlů proběhlo v roce 2011. Do roku 2022 bylo úspěšně vyvedeno více než 10 mláďat. Byl tak splněn jeden z hlavních cílů projektu, a sice to, aby se slovenská populace orlů skalních propojila s populací orlů vypuštěných v rámci projektu, a přirozeně tak rozšířila území svého výskytu až do České republiky. Více informací na webu projektu.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035907/zoo-ostrava-se-pripojuje-k-hnuti-reverse-the-red-jeho-cilem-je-zastavit-vymirani-druhu