Ukončení první fáze předpokládá město na konci března, kdy zároveň končí tzv. období vegetačního klidu.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Současně probíhají přípravy zahájení druhé etapy projektu, při které dojde ke komplexnímu ošetření dalších asi 400 stromů se jmelím v ostravských městských obvodech (např. Vítkovice, Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Petřkovice)."
Jmelí bílé odebírá z cévního systému stromu živiny i vodu a v krajním případě pak strom usychá. Postup ošetření bývá zpravidla stejný. Nejprve jsou v terénu detekovány napadané stromy, které jsou následně dle rozsahu napadení ošetřeny či pokáceny tak, aby se jmelí nestihlo dále plošně rozšiřovat.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "K nejčastějším ošetřujícím zásahům v našem městě patří zdravotní řez, při kterém jsou v korunách napadených stromů odstraňovány napadené větve s keříky jmelí, abychom zabránili zpětné regeneraci těchto nežádoucích keříků. K poněkud méně častým používaným opatřením náleží tzv. chemické ošetření, kdy jsou trsy jmelí v korunách stromů stříkány speciální látkou obsahující růstové regulátory, jenž způsobují následně rychlý rozpad těchto stálezelených keříků. Chemický způsob je aplikován především u středně silně napadených stromů, kde není možné jmelí odstranit řezem. Aby byl efekt prováděných opatření u ošetřovaných městských stromů maximální, jsou zároveň souběžně prováděna další podpůrná opatření, zaměřená na zlepšení kondice stromů, posílení jejich provozní bezpečnosti a prodloužení životnosti."
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Dle doporučovaných návrhů vyplývajících z projektové dokumentace, kterou zpracovala společnost SAFE TREES, jsou kromě zdravotních řezů realizovány také řezy obvodové, sesazovací či popouštěcí. Tyto zásahy jsou pochopitelně prováděny individuálně, dle druhu a vitality stromu. U některých ošetřovaných stromů je prováděna stabilizace korun dynamickými vazbami s použitím lan. Bohužel, se šíření jmelí v posledních letech, pravděpodobně vlivem zvyšování extrémů klimatu způsobujícího oslabení hostitelských dřevin, výrazně zrychluje."
Ošetřování a kácení stromů napadených jmelím bílým na pozemcích statutárního města Ostravy spadá do činnosti správců zeleně jednotlivých městských obvodů, kterým v boji proti těmto poloparazitujícím keříkům napomáhá též město Ostrava prostřednictvím projektu „Opatření na omezení nadměrného šíření jmelí bílého v Ostravě.“ Práce pro město vykonává městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, která spolupracuje s certifikovanými arboristy.