Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • PO ZŘÍCENÍ ČÁSTI HOTELU ZÁMEČEK V ČELADNÉ HASIČI VYPROŠŤOVALI ZASYPANÉ HOSTY
  • V SOBOTU SE V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC KONÁ GASTROFESTIVAL POJEZFEST
  • V BESKYDSKÉ OBCI ŘEKA LIDÉ ODMÍTAJÍ ZÁMĚR ROZŠÍŘIT TĚŽBU V KAMENOLOMU
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY

Univerzity v Ostravě rozjíždějí projekt na proměnu kraje v chytrý a zelený region

Ostrava-město |

Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) zahajuje s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery projekt REFRESH. Má pomoci s hospodářskou, energetickou i ekologickou proměnou Moravskoslezského kraje. Využít chce výzkumy vědeckých týmů, které se zaměří na vývoj technologií pro udržitelnou energetiku, nové materiály nebo robotizaci a automatizaci v průmyslu. Projekt je největším v historii VŠB-TUO a z operačního programu Spravedlivá transformace je na něj vyčleněno 2,5 miliardy korun.

REFRESH je založený na unikátním konceptu vzájemně provázaných tzv. živých laboratoří, v nichž se špičkový výzkum provádí v úzkém kontaktu s firmami a v souladu s požadavky koncových uživatelů. VŠB-TUO a Moravskoslezské inovační centrum, s podporou vedení Moravskoslezského kraje, vytvořily na základě tohoto přístupu strategickou vizi transformace regionu s názvem SMARAGD (SMARt And Green District). Projekt REFRESH je klíčovým nástrojem pro její naplnění.

Igor Ivan, ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci: "Živé laboratoře jsou základnou pro mnohostrannou spolupráci. Budou reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení. Cílem je zajistit podmínky pro příliv mladých lidí, špičkových vědců a investic do regionu, ale i vznik nových firem a start up projektů nebo zavedení inovací do výrobních procesů velkých podniků a společností. Tím dojde k výraznému posílení jejich konkurenceschopnosti v celoevropském měřítku. Do regionu přineseme novou energii i příležitosti, ukážeme perspektivu mladým talentovaným lidem a přispějeme k transformaci kraje na chytrý a zelený region.

Nové materiály, vodíkové technologie i digitalizace

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl vyvinout materiály a technologie zaměřené na zelenou energetiku a snížení uhlíkové stopy, ale i zavést do praxe nové postupy digitalizace a robotizace průmyslových procesů a automatizace v dopravě.

Radek Zbořil, vedoucí Materials & Environment Lab a hlavní spolukoordinátor projektu: "Výzkumné týmy budou reagovat také na rostoucí poptávku po nových materiálech v energetice i jiných odvětvích průmyslu, v nichž se dosud používají drahé, z geopolitických důvodů nedostupné nebo obtížně recyklovatelné suroviny. Nedílnou součástí projektu bude i vývoj unikátních technologií pro řešení starých ekologických zátěží, čištění důlních vod a obecně revitalizaci postuhelné krajiny."

Výzkumníci budou pracovat rovněž na využití alternativních zdrojů energie, vodíkových technologiích či inovativních metodách ukládání energie v moderních bateriových systémech.

Stanislav Mišák, vedoucí Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO: "Transformace energetiky směrem k využití udržitelných nízkouhlíkových technologií představuje klíčový krok k moderní a odolné společnosti. Právě do této oblasti směřuje výzkum Energy Lab, kde budeme systematicky zkoumat metody a technologie pro energetické zhodnocení alternativních paliv, včetně výzkumu přeměny a řízení energie i analýzy dopadu výsledků výzkumu na společnost a životní prostředí."

V úzkém propojení s průmyslem bude postupovat i další z živých laboratoří - Industry 4.0 & Automotive Lab.

Petr Šimoník, vedoucí laboratoře a proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO: "V rámci výzkumných programů a aktivit zaměřených na inovace zásadně urychlíme zavádění digitalizace s aplikacemi umělé inteligence, robotiky a technologiemi aditivní výroby v průmyslových provozech. Přicházíme s novými prostředky automatizace v dopravě, například ve formě chytrého parkování či antikolizních systémů ve veřejném prostoru."

Technici a přírodovědci se propojí se sociálními vědci

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou společenských a humanitních věd.

Ondřej Slach, vedoucí další živé laboratoře - Social Lab a prorektor OU: "Například situace v tradičních odvětvích, včetně podniku Liberty Ostrava, ukazuje, že region bude potřebovat sociální a organizační modely v oblasti nových kompetencí a technologií. Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku bude možná rychlejší, než jsme očekávali. Chceme přispět k využití jejího potenciálu a současně zabránit tomu, aby „geografie nespokojenosti“ limitovala rozvoj regionu."

Celkové náklady projektu činí 2,625 miliard korun, z toho jedna miliarda je určena na nové přístrojové vybavení. K národnímu superpočítačovému centru IT4Innovations a nedávno otevřenému Centru energetických a environmentálních technologií – explorer (CEETe) na VŠB-TUO přibudou další špičkově vybavená pracoviště: laboratoře zaměřené na palivové články a bateriové úložiště, nejvýkonnější národní mikroskopické centrum, polygon pro vývoj autonomních vozidel či jedno z největších univerzitních center 3D tisku ve střední Evropě. Do výzkumu v živých laboratořích se zapojí více než sto nových, převážně zahraničních vědců a unikátní infrastrukturu využije velká část ze současných více než 12 000 studentů univerzity.

Spolupráce s firmami i veřejnou správou

Obě univerzity se v projektu zavázaly vytvořit spoluprací s průmyslovými partnery příjmy ve výši 450 milionů korun. VŠB-TUO aktivně spolupracuje s více než 500 firmami, z nichž značná část má zájem se do výzkumu v živých laboratořích aktivně zapojit. Na přenosu výsledků do praxe bude VŠB-TUO spolupracovat také s německými kolegy z Fraunhoferovy společnosti. Tato světově uznávaná výzkumná instituce je partnerem projektu REFRESH, který běží dle stanoveného harmonogramu.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se soukromým sektorem a univerzitami jsou hodnoty, díky kterým můžeme významně urychlit proces transformace našeho regionu. V projektu REFRESH jsou všechny tyto oblasti propojeny, v Moravskoslezském kraji navíc vzniká i řada dalších strategických projektů, jejichž cílem je z našeho kraje vytvořit atraktivní region, který přitahuje nové talenty i investory. Chceme posílit konkurenceschopnost a udržitelnost našeho regionu a přispět k tomu, aby se zastavil odliv lidí, který nás bohužel stále trápí."

Operační program Spravedlivá transformace spolufinancovaný Evropskou unií je zaměřený na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se kromě Moravskoslezského týká také Karlovarského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je umožnit regionům řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek investoval od roku 2021 do majetku města přes miliardu korun

Dokončení kanalizací v okrajových částech Frýdku-Místku, vznik nového sídla městské policie, rozšíření hřbitova nebo nová hasičská zbrojnice. To je jen malý výčet mnoha akcí, které se ve městě realizovaly od roku 2021. Za tu dobu se podařilo městu proinvestovat přes miliardu korun.

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

27. května 2024 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

Březnové zastupitelstvo MOb Ostrava-Jih schválilo rekordní investici do oprav chodníků

25. března 2025 13:44 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

20. března se konalo první jednání zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih v letošním roce. Důležitým bodem schůzky bylo například rozdělení volných finančních prostředků, které zbyly díky dobrému hospodaření radnice v roce minulém.


Hasiči v noci vyprošťovali sutinami zasypané hosty zříceného hotelu v Čeladné

Dnes 6:32 | Čeladná | Libor Běčák

Dva lidi, které zavalily sutiny, vyprostili hasiči ze zborcených vnitřních prostor hotelů v Čeladné. Další hosty uvězněné ve vyšším patře evakuovali po žebříku.

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajskou soutěž ve vyprošťování

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.

Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

Včera 11:27 | Havířov | Libor Běčák

V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

7. května 2025 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

Včera 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

7. května 2025 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

V Ostravě-Porubě začalo rajonové čištění komunikací. Na termín upozorňují značky

V Porubě odstartovalo po zimě rajonové čištění komunikací. Na termín jarního úklidu upozorní obyvatele ulic několik dní předem přenosné dopravní značky.

Porubský den bezpečí přilákal davy lidí. K vidění byly i dynamické ukázky složek IZS

Louka u Francouzské ulice ožila Porubským dnem bezpečí, na kterém se prezentovali hasiči, policisté, strážníci nebo zdravotníci. Akci si nenechaly ujít stovky lidí.

Nádraží Ostrava-Svinov projde v roce 2026 rekonstrukcí

7. května 2025 9:41 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka | Svinovský miniexpres

Vysokorychlostní trať výrazně zlepší dopravu i zaměstnanost v kraji. Ostrava se díky ní propojí s mezinárodní sítí – do Vídně či Varšavy se lidé dostanou za hodinu. Už v roce 2026 proto začne Správa železnic rekonstruovat svinovské nádraží.

V Ostravě-Zábřehu byl odhalen pomník u pamětní lípy

V letošním roce si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války, což v Ostravě provázela celá řada událostí. V městské části Zábřeh byl například odhalen nový pomník u památné lípy.

Univerzity v Ostravě rozjíždějí projekt na proměnu kraje v chytrý a zelený region
Vydáno 23. února 2024 18:23, Ostrava-město, Jiří Cileček
Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) zahajuje s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery projekt REFRESH. Má pomoci s hospodářskou, energetickou i ekologickou proměnou Moravskoslezského kraje. Využít chce výzkumy vědeckých týmů, které se zaměří na vývoj technologií pro udržitelnou energetiku, nové materiály nebo robotizaci a automatizaci v průmyslu. Projekt je největším v historii VŠB-TUO a z operačního programu Spravedlivá transformace je na něj vyčleněno 2,5 miliardy korun.

zdroj foto: VŠB - Technická univerzita Ostrava

REFRESH je založený na unikátním konceptu vzájemně provázaných tzv. živých laboratoří, v nichž se špičkový výzkum provádí v úzkém kontaktu s firmami a v souladu s požadavky koncových uživatelů. VŠB-TUO a Moravskoslezské inovační centrum, s podporou vedení Moravskoslezského kraje, vytvořily na základě tohoto přístupu strategickou vizi transformace regionu s názvem SMARAGD (SMARt And Green District). Projekt REFRESH je klíčovým nástrojem pro její naplnění.

Igor Ivan, ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci: "Živé laboratoře jsou základnou pro mnohostrannou spolupráci. Budou reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení. Cílem je zajistit podmínky pro příliv mladých lidí, špičkových vědců a investic do regionu, ale i vznik nových firem a start up projektů nebo zavedení inovací do výrobních procesů velkých podniků a společností. Tím dojde k výraznému posílení jejich konkurenceschopnosti v celoevropském měřítku. Do regionu přineseme novou energii i příležitosti, ukážeme perspektivu mladým talentovaným lidem a přispějeme k transformaci kraje na chytrý a zelený region.

Nové materiály, vodíkové technologie i digitalizace

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl vyvinout materiály a technologie zaměřené na zelenou energetiku a snížení uhlíkové stopy, ale i zavést do praxe nové postupy digitalizace a robotizace průmyslových procesů a automatizace v dopravě.

Radek Zbořil, vedoucí Materials & Environment Lab a hlavní spolukoordinátor projektu: "Výzkumné týmy budou reagovat také na rostoucí poptávku po nových materiálech v energetice i jiných odvětvích průmyslu, v nichž se dosud používají drahé, z geopolitických důvodů nedostupné nebo obtížně recyklovatelné suroviny. Nedílnou součástí projektu bude i vývoj unikátních technologií pro řešení starých ekologických zátěží, čištění důlních vod a obecně revitalizaci postuhelné krajiny."

Výzkumníci budou pracovat rovněž na využití alternativních zdrojů energie, vodíkových technologiích či inovativních metodách ukládání energie v moderních bateriových systémech.

Stanislav Mišák, vedoucí Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO: "Transformace energetiky směrem k využití udržitelných nízkouhlíkových technologií představuje klíčový krok k moderní a odolné společnosti. Právě do této oblasti směřuje výzkum Energy Lab, kde budeme systematicky zkoumat metody a technologie pro energetické zhodnocení alternativních paliv, včetně výzkumu přeměny a řízení energie i analýzy dopadu výsledků výzkumu na společnost a životní prostředí."

V úzkém propojení s průmyslem bude postupovat i další z živých laboratoří - Industry 4.0 & Automotive Lab.

Petr Šimoník, vedoucí laboratoře a proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO: "V rámci výzkumných programů a aktivit zaměřených na inovace zásadně urychlíme zavádění digitalizace s aplikacemi umělé inteligence, robotiky a technologiemi aditivní výroby v průmyslových provozech. Přicházíme s novými prostředky automatizace v dopravě, například ve formě chytrého parkování či antikolizních systémů ve veřejném prostoru."

Technici a přírodovědci se propojí se sociálními vědci

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou společenských a humanitních věd.

Ondřej Slach, vedoucí další živé laboratoře - Social Lab a prorektor OU: "Například situace v tradičních odvětvích, včetně podniku Liberty Ostrava, ukazuje, že region bude potřebovat sociální a organizační modely v oblasti nových kompetencí a technologií. Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku bude možná rychlejší, než jsme očekávali. Chceme přispět k využití jejího potenciálu a současně zabránit tomu, aby „geografie nespokojenosti“ limitovala rozvoj regionu."

Celkové náklady projektu činí 2,625 miliard korun, z toho jedna miliarda je určena na nové přístrojové vybavení. K národnímu superpočítačovému centru IT4Innovations a nedávno otevřenému Centru energetických a environmentálních technologií – explorer (CEETe) na VŠB-TUO přibudou další špičkově vybavená pracoviště: laboratoře zaměřené na palivové články a bateriové úložiště, nejvýkonnější národní mikroskopické centrum, polygon pro vývoj autonomních vozidel či jedno z největších univerzitních center 3D tisku ve střední Evropě. Do výzkumu v živých laboratořích se zapojí více než sto nových, převážně zahraničních vědců a unikátní infrastrukturu využije velká část ze současných více než 12 000 studentů univerzity.

Spolupráce s firmami i veřejnou správou

Obě univerzity se v projektu zavázaly vytvořit spoluprací s průmyslovými partnery příjmy ve výši 450 milionů korun. VŠB-TUO aktivně spolupracuje s více než 500 firmami, z nichž značná část má zájem se do výzkumu v živých laboratořích aktivně zapojit. Na přenosu výsledků do praxe bude VŠB-TUO spolupracovat také s německými kolegy z Fraunhoferovy společnosti. Tato světově uznávaná výzkumná instituce je partnerem projektu REFRESH, který běží dle stanoveného harmonogramu.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se soukromým sektorem a univerzitami jsou hodnoty, díky kterým můžeme významně urychlit proces transformace našeho regionu. V projektu REFRESH jsou všechny tyto oblasti propojeny, v Moravskoslezském kraji navíc vzniká i řada dalších strategických projektů, jejichž cílem je z našeho kraje vytvořit atraktivní region, který přitahuje nové talenty i investory. Chceme posílit konkurenceschopnost a udržitelnost našeho regionu a přispět k tomu, aby se zastavil odliv lidí, který nás bohužel stále trápí."

Operační program Spravedlivá transformace spolufinancovaný Evropskou unií je zaměřený na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se kromě Moravskoslezského týká také Karlovarského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je umožnit regionům řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041701/univerzity-v-ostrave-rozjizdeji-projekt-na-promenu-kraje-v-chytry-a-zeleny-region