V Ostravě žije asi 3 tisíce obyvatel v bytové nouzi, kteří většinou bydlí na ubytovnách či v azylových domech. Od roku 2017 mohou využít projektu sociálního bydlení, kdy se především do bytů městských obvodů stěhují vybrané rodiny, které pak mají dva roky na to, aby se daly dohromady.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Těch bytů je přes 200 a celkem tam bylo umístěno zhruba asi 600 lidí. Úspěšnost toho projektu je asi 85 procent."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava má velkou výhodu v tom, že držíme poměrně velký bytový fond. Když vezmeme, že ve městě je asi 120 tisíc bytových jednotek, tak více než 10 procent, něco přes 12 tisíc je v našem vlastnictví."
Ostrava je zapojena do přípravy nové legislativy v oblasti sociálního bydlení a zkušenosti, které při projektu sbírá jsou důležité. Nový zákon by měl být hotov v roce 2025, kdy projekt v Ostravě končí.
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí ČR: "My chceme, aby ten systém byl od roku 2025 systémem, kdy to nefunguje na bázi dobrovolnosti a vlastní aktivity uvědomělých radnic. Chceme, aby byl v každé obci s rozšířenou působností takovýto kontaktní bod, který bude schopen dát lidem veškeré informace a plnou podporu."
Poradenství a příjem žádostí o sociální byty zajišťuje Kontaktní místo pro bydlení, které se nachází v budově magistrátu a mělo od otevření v listopadu 2022 již více než tisíc klientů.