Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stoleté jubileum Ostravy vyvrcholí v sobotu. Městem projde dobový průvod

Ostrava-město |

Ostrava v letošním roce slaví sto let od vzniku Velké Ostravy. Spojení 7 moravských obcí si připomínáme nejrůznějšími akce už od začátku roku. Vyvrcholení jubilea je připraveno na sobotu 15. června, kdy městem projde dobový průvod a je připraveno i mnoho dalšího.

Už půl roku trvají oslavy stoletého výročí vzniku Velké Ostravy. Tehdy došlo ke spojení sedmi obcí a počet obyvatel tak dosáhl sto tisíc. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Významná proměna města započala před sto lety, kdy vznikla Velká Ostrava. Nejednoduchý proces sloučení sedmi moravských obcí – Moravské Ostravy, Hrabůvky, Mariánských Hor, Nové Vsi, Přívozu, Vítkovic a Zábřehu, byl schválen na sklonku roku 1923 československou vládou. Město, jehož počet obyvatel přesáhl sto tisíc, mělo v zastupitelstvu zajištěnu českou většinu. Velká Ostrava se vydala cestou významného urbanistického a hospodářského rozvoje. Tento pro město přelomový okamžik jsme si připomněli v uplynulém půl roce celou řadou akcí."

Prvních sedm obcí jsou dnes městské obvody a právě v těch se už od začátku roku konaly nejrůznější akce. Občané si oblíbili také hry, které je zavedly na zajímavá místa po městě.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: „V rámci celého projektu se uskutečnilo 57 rozličných aktivit, od přednášek po kulturně společenské akce. Cílili jsme zejména na rodiny s dětmi, ale účastnili se zájemci napříč věkovým spektrem. Ohlasy lidí jsou velmi pozitivní, dotazují se na jednotlivé akce, účastní se soutěží, mnozí jsou nadšeni z připomenutí Velké Ostravy zajímavým způsobem, další sdělují, že před aktivitami s tématem Velké Ostravy vlastně povědomí o této historické skutečnosti neměli a jsou vděčni, za její přiblížení interaktivní formou. Někdo oceňuje, že se díky aktivitám podíval do míst, kde zatím nezavítal, jiní se vrací do míst svého dětství."

Oslavy vyvrcholí v sobotu odpoledne 15. června. Dobový průvod vyrazí ve 13 hodin z ulice Vítězné přes Sokolskou třídu, ulici 28. října a bude směřovat na Masarykovo náměstí.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na Masarykově náměstí se v průběhu celého odpoledne uskuteční kulturní program, opět stylizovaný do dob Velké Ostravy. Představitelé města a starostové obvodů na oslavách podepíší symbolické prohlášení, které spolu se speciálními dary pro další generace uloží do časové schránky. Tu pak uschová Archiv města Ostravy."

Téma Velké Ostravy ovládne i muzejní noc, jejíž podtitul je „Cestuj časem.“ Zapojí se 28 organizací, mezi nimi také Magistrát města Ostravy, který zpřístupní Novou radnici. Program patnáctého ročníku Ostravské muzejní noci se uskuteční od 18 do 23 hodin. Detaily najdou zájemci na webu ostravskamuzejninoc.cz. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava odstartovala novou tradici. Ostravský ples se moc povedl

24. března 2025 9:05 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava odstartovala novou tradici. Uskutečnil se totiž Ostravský ples a moc se povedl. Skvělá hudba, dobré jídlo a příjemná atmosféra…. to vše jen potvrzuje, že organizátoři měli dobrý nápad a je jasné, že už nyní se můžeme těšit na příští sezónu.

Žofinka v Ostravě: nová čtvrť má dva vítězné návrhy

6. června 2025 20:47 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Urbanisticko-architektonická soutěž na podobu nové ostravské čtvrti Žofinka zná vítěze. Porota udělila dvě první místa – návrhům pražského studia Pavel Hnilička Architects+Planners a dánského ateliéru ADEPT s českými partnery. Nová čtvrť má nabídnout kvalitní bydlení, veřejná prostranství i služby.

Ostrava odstartovala novou tradici. Ostravský ples se moc povedl

24. března 2025 14:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava odstartovala novou tradici. Uskutečnil se totiž Ostravský ples a moc se povedl. Skvělá hudba, dobré jídlo a příjemná atmosféra…. to vše jen potvrzuje, že organizátoři měli dobrý nápad a je jasné, že už nyní se můžeme těšit na příští sezónu.


Záchranáři zasahovali u dvou vážných pádů z výšky v Holčovicích a Josefovicích, k těžce zraněným mužům letěl vrtulník

Včera 20:27 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Zdravotničtí záchranáři v Moravskoslezském kraji zasahovali ve středu 4. března u dvou vážných úrazů po pádu z výšky. První případ se stal v Holčovicích na Bruntálsku, druhý v Josefovicích na Opavsku. V obou případech zasahovaly pozemní posádky i vrtulník a zranění muži skončili v ostravském traumatologickém centru.

Historická sýpka dostane nový život

Včera 11:43 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Památkově chráněná Svinovská sýpka byla ještě nedávno na pokraji zániku. Město ji odkoupilo a připravuje její rekonstrukci. Do budoucna by se mohla proměnit v moderní knihovnu a komunitní centrum.

Otevření Honorárního konzulátu Slovenské republiky v Ostravě

Včera 12:12 | Ostrava-město | Pavel Straka

V Ostravě v úterý oficiálně zahájil činnost Honorární konzulát Slovenské republiky. Nové zastoupení má posílit spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem a zároveň usnadnit služby slovenským občanům žijícím nebo pracujícím v regionu.

Česká premiéra v Opavě: histologie v reálném čase

Včera 16:29 | Opava | Yvona Fajtová

Moravskoslezská nemocnice Opava zavádí do praxe další moderní technologii, takzvaný histologický skener. Přístroj umožňuje lékařům zjistit v reálném čase, zda byl nádor odstraněn celý. Nejčastěji se využívá u pacientek s karcinomem prsu a výrazně zvyšuje přesnost i bezpečnost chirurgické léčby.

Dětmarovice staví nové třídy pro děti v MŠ Koukolná

Včera 11:40 | Dětmarovice | Bára Kelnerová

V Dětmarovicích dlouhodobě přibývá obyvatel a s nimi i malých dětí. Obec proto rozšiřuje kapacitu Mateřské školy Koukolná, kde vzniknou dvě nové třídy.

Fulnek po 10 letech aktualizuje lesní hospodářský plán, lesům vrací přirozenou podobu

3. března 2026 16:00 | Fulnek | Michal Slonina

575 hektarů lesních pozemků v různých nadmořských výškách na sedmi katastrálních územích má ve správě město Fulnek. Po deseti letech teď musí aktualizovat lesní hospodářský plán, který určuje těžbu, obnovu i ochranu lesa tak, aby zůstal zdravý a produktivní.

Dobrovolní hasiči bavili své hosty na tradičním plese

Včera 7:15 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavští dobrovolní hasiči uspořádali i letos svůj tradiční ples. Konal se v požární zbrojnici na Novém Světě a my jsme s kamerou samozřejmě nechyběli.

82letého cyklistu bez přilby srazilo auto. Přejížděl silnici na červenou

3. března 2026 14:07 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Vjel na přejezd pro cyklisty na červenou a srazilo ho auto. 82letého cyklistu převezli do nemocnice. Policie upozorňuje účastníky silničního provozu, aby byli obezřetní a zodpovědní. Sražený cyklista bohužel neměl ani helmu.

Paní Amálka Kyjovská oslavila v domově 100 let, seniorka si život užívá naplno

3. března 2026 10:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Výjimečné životní jubileum oslavila paní Amálka Kyjovská, rodačka z Havířova, která nyní žije v Horní Suché. Na oslavě všichni obdivovali její vitalitu a především smysl pro humor.

Podle posledních měření se ovzduší v Ostravě dlouhodobě zlepšuje

3. března 2026 11:47 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Ostrava pokračuje v trendu posledních let a kvalitou ovzduší nijak nevybočuje ve srovnání s jinými velkými městy. V některých částech, jako je třeba Poruba, je dokonce lepší. Vyplývá to z analýzy Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který provádí kontinuální měření na pěti stanicích.

Lešenáři

Ostrava Nástup: od 16. března 2026 od 40 000 Kč/měsíc

Slezskoostravského spisovatele Otu Filipa připomínají dvě nové pamětní desky

Spisovatele, publicistu, novináře, osobnost české exilové literatury a rodáka ze Slezské Ostravy Otu Filipa připomíná od tohoto týdne pamětní deska na fasádě ostravské Nové radnice. Odhalení originálního díla se zúčastnila i jeho dcera Hana.

KMO se připojila k měsíci čtenářů řadou akcí. Vyberou si všechny generace

Včera 15:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Knihovna města Ostravy se připojila k celorepublikové akci Březen měsíc čtenářů. A na celý měsíc si její pobočky připravily řadu akcí pro všechny generace. Hned na začátku března knihovna na Opavské ulici přivítala děti ze ZŠ Komenského.

Radnici v Ostravě-Vítkovicích zdobí nové unikátní lustry

Vítkovická radnice má po více než osmdesáti letech zpět své secesní lustry. Na jejich slavnostní rozsvícení dorazily desítky lidí. Městský obvod za repliky zaplatil 990 tisíc korun.

Policisté z Ostravy vyřešili 90 případů majetkové kriminality. Na svědomí je mělo 6 pachatelů

Včera 10:22 | Ostrava-město | Anna Břenková

Násilím se dostali do fitcentra, rodinných domů i vozidel. Brali všechno, co se dalo prodat. Intenzivní vyšetřování ostravských policistů dopadlo šest pachatelů. Celkově způsobili škodu přes jeden a půl milionu.

V Bělském lese těží dřevo Ostravské městské lesy

3. března 2026 13:39 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Těžba dřeva patří k nedílným součástem práce ostravských lesníků. Občané kácení stromů ale často nesou nelibě. Povolené kvóty vytěženého dřeva přitom Ostravské městské lesy dlouhodobě nenaplňují.

Stoleté jubileum Ostravy vyvrcholí v sobotu. Městem projde dobový průvod
Vydáno 12. června 2024 11:59, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava v letošním roce slaví sto let od vzniku Velké Ostravy. Spojení 7 moravských obcí si připomínáme nejrůznějšími akce už od začátku roku. Vyvrcholení jubilea je připraveno na sobotu 15. června, kdy městem projde dobový průvod a je připraveno i mnoho dalšího.

Už půl roku trvají oslavy stoletého výročí vzniku Velké Ostravy. Tehdy došlo ke spojení sedmi obcí a počet obyvatel tak dosáhl sto tisíc. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Významná proměna města započala před sto lety, kdy vznikla Velká Ostrava. Nejednoduchý proces sloučení sedmi moravských obcí – Moravské Ostravy, Hrabůvky, Mariánských Hor, Nové Vsi, Přívozu, Vítkovic a Zábřehu, byl schválen na sklonku roku 1923 československou vládou. Město, jehož počet obyvatel přesáhl sto tisíc, mělo v zastupitelstvu zajištěnu českou většinu. Velká Ostrava se vydala cestou významného urbanistického a hospodářského rozvoje. Tento pro město přelomový okamžik jsme si připomněli v uplynulém půl roce celou řadou akcí."

Prvních sedm obcí jsou dnes městské obvody a právě v těch se už od začátku roku konaly nejrůznější akce. Občané si oblíbili také hry, které je zavedly na zajímavá místa po městě.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: „V rámci celého projektu se uskutečnilo 57 rozličných aktivit, od přednášek po kulturně společenské akce. Cílili jsme zejména na rodiny s dětmi, ale účastnili se zájemci napříč věkovým spektrem. Ohlasy lidí jsou velmi pozitivní, dotazují se na jednotlivé akce, účastní se soutěží, mnozí jsou nadšeni z připomenutí Velké Ostravy zajímavým způsobem, další sdělují, že před aktivitami s tématem Velké Ostravy vlastně povědomí o této historické skutečnosti neměli a jsou vděčni, za její přiblížení interaktivní formou. Někdo oceňuje, že se díky aktivitám podíval do míst, kde zatím nezavítal, jiní se vrací do míst svého dětství."

Oslavy vyvrcholí v sobotu odpoledne 15. června. Dobový průvod vyrazí ve 13 hodin z ulice Vítězné přes Sokolskou třídu, ulici 28. října a bude směřovat na Masarykovo náměstí.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na Masarykově náměstí se v průběhu celého odpoledne uskuteční kulturní program, opět stylizovaný do dob Velké Ostravy. Představitelé města a starostové obvodů na oslavách podepíší symbolické prohlášení, které spolu se speciálními dary pro další generace uloží do časové schránky. Tu pak uschová Archiv města Ostravy."

Téma Velké Ostravy ovládne i muzejní noc, jejíž podtitul je „Cestuj časem.“ Zapojí se 28 organizací, mezi nimi také Magistrát města Ostravy, který zpřístupní Novou radnici. Program patnáctého ročníku Ostravské muzejní noci se uskuteční od 18 do 23 hodin. Detaily najdou zájemci na webu ostravskamuzejninoc.cz. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043507/stolete-jubileum-ostravy-vyvrcholi-v-sobotu-mestem-projde-dobovy-pruvod