Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • STÁTNÍ ZÁMEK JANOVICE U RÝMAŘOVA OTEVŘE 30. 5. NOVOU PROHLÍDKOVOU TRASU
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY
  • MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE STAVÍ NOVÝ RONDEL, ŘIDIČE ČEKAJÍ OBJÍŽĎKY
  • OPAVA ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ ZÓNY PRO REZIDENTY, OSTATNÍ JE VYUŽIJÍ JEN DOPOLEDNE

Důl Michal v Ostravě nabízí autentický vhled do práce horníků

Ostrava-město |  | Kam vyrazit

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu. Jak se horníci připravovali na práci v první polovině 19. století, mohou zjistit návštěvníci dolu Michal v Ostravě. Těžit se zde začalo v roce 1842.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Další důležitý rok je 1912, kdy tady dochází k obrovské přestavbě toho dolu, který vidíme do dnešních dnů podle architekta Fialy, kdy tady společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda přistupuje k ultramodernizaci dolu, čímž se stal jedním z nejmodernějších topů v tehdejším Rakousko-Uhersku. Buhužel ta situace po druhé světové válce je složitá a zase naopak, zařazením do ostravsko-karvinského revíru se tsal spíše takovou černou Popelkou.“

      Těžba se zde zastavila v roce 1993. Díky dochování strojů a techniky byl ale areál prohlášen za národní kulturní památku. Dnes je i na seznamu památek UNESCO. Prohlídková trasa mapuje cestu horníka od šaten až k těžební jámě.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Projdou si právě ty provozy. Zajdou si do známkovny, do šatny, co je pitný režim, svačina, kam chodili při úrazech, podívají se, kde je klec, jak se fáralo i když u nás bohužel to nejde sfárat protože je těch téměř 700 metrů zabetonovaných kvůli stabilitě.“

      První zastávkou jsou řetízkové šatny.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Ten prostor je specifický v tom, že je rozdělený do dvou zón. My jsme teď v čisté zóně a jak vidíme, tady je pověšené čisté oblečení havířů, oni poté přešli do té špinavé zóny a tam si vzali na sebe fáračky, ve kterých šli na provoz.“

      Trasa pokračuje přes okénko na vydávání svačin do Cechovny, kde se kdysi rozdělovala práce. Nyní je místnost výstavním prostorem, kde návštěvníci najdou aktuálně sérii fotografií Rudolfa Jandy s názvem Historická Ostrava.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „V letošním roce, jsme celou výstavu nestihli udělat tak, jak jsme měli v plánu, protože ty fotky jsou skutečně zajímavé a chceme ji obohatit ještě o audiovizuální prvky, přičemž si ji zde chceme nechat ještě i příští rok, kdy tady vznikne i přednáškový cyklus pro školy. Ty výstavy pořádáme tematicky, snažíme se fotky, které jsou enviromentálního nebo uměleckého charakteru, umisťovat tady do cechovny a když máme jiné věci, technické nebo z koupelen, tak je umisťujeme do technických místností nebo koupelen.“

      Důležitou zastávkou je také lampovna.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Je to prostor, kde šlo už tzv. do tuhého. Přišli ti havíři, odhodili poslední cigaretu, vzali si lampu, záchranný balíček a šli už sfárat přes nástupný most směrem ke klecím. Tento prostor právě dýchá duchem toho dolu Michal, protože jsme v opravdu autentickém, zachovaném prostředí, kdy ten havíř tudy šel na šichtu. Člověk to vnímá, když tady prochází ty jednotlivé místnosti, provozy.“

      Ve strojovně a kompresorovně jsou poté uloženy největší technologické unikáty. Stoje jsou většinou dochované z roku 1912. Nyní je v tomto unikátním prostoru zasazena také výstava umělecké školy AVE ART s názvem Boudníkoviny.

      Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: „Je to výstava, která oslavuje stoleté výročí narození pana Vladimíra Boudníka a žáci naší školy tvořili vlastně tak, jako on. To znamená svobodně, z odpadových materiálů, ze zbytků a podobně. Vzniká tak unikátní grafika, unikátní tkané věci, umělečtí kováři zase tady mají unikátní kovové plastiky. Dva roky práce našich studentů.“
      anketa, návštěvníci: „Osobně se mi to tady moc libí, protože je to k tématice, k Boudníkovi, protože on taky dělal v továrně.“

      Výstavu Boudníkoviny i důl Michal obecně mohou zájemci navštívit do konce října a tedy do konce letošní sezóny. V příštím roce ještě na dole chystají rekonstrukci nejrozsáhlejšího objektu Třídírny, což značně rozšíří i návštěvnickou trasu. Na dole Michal půjde tedy stále objevovat něco nového.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

      20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

      Důl ČSM se připravuje na postupný konec těžby, počet zaměstnanců se bude snižovat

      Zhruba ještě jeden rok se bude těžit černé uhlí v poslední činné šachtě v Česku. Stonavský důl ČSM pak bude postupně likvidován, aby byl po dalších třech letech úplně uzavřen. Postupně budou na šachtě také končit zaměstnanci.

      Návštěvníci Dolu Michal zde naleznou novou uměleckou výstavu Boudníkoviny

      Boudníkoviny. To je název výstavy ostravské umělecké školy AVE ART, která bude k vidění do konce října v Dole Michal. Inspirací žákům byl Vladimír Boudník, který tvořil z odpadových materiálů.


      Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

      Dnes 11:27 | Havířov | Libor Běčák

      V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

      Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

      Včera 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

      Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

      Dnes 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

      Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

      Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

      Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

      Včera 17:51, vydáno včera 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

      Strážníci Studénky se mohou spoléhat na nové zbraně i na pomocníka v terénu

      Studénka průběžně investuje do obnovení vybavení své městské policie. Naposledy teď nakoupila strážníkům nové zbraně. Finance směřovaly i do pořízení takzvané mobilní kanceláře.

      Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

      Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

      Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

      6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      Mezi Rychvaldem a Bohumínem se staví nový rondel, řidiče čekají objížďky

      V pondělí 5. května odstartovala druhá etapa rekonstrukce silnice II/471 v úseku Rychvald – Bohumín Záblatí. Klíčovou změnou je přeměna stávající nevyhovující křižovatky Rozcestí na moderní okružní křižovatku. Hotovo by mělo být předběžně v říjnu letošního roku.

      Nádraží Ostrava-Svinov projde v roce 2026 rekonstrukcí

      Vysokorychlostní trať výrazně zlepší dopravu i zaměstnanost v kraji. Ostrava se díky ní propojí s mezinárodní sítí – do Vídně či Varšavy se lidé dostanou za hodinu. Už v roce 2026 proto začne Správa železnic rekonstruovat svinovské nádraží.

      V Ostravě-Zábřehu byl odhalen pomník u pamětní lípy

      V letošním roce si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války, což v Ostravě provázela celá řada událostí. V městské části Zábřeh byl například odhalen nový pomník u památné lípy.

      O sauny ve školkách je ve Slezské Ostravě velký zájem. Děti si je oblíbily

      Infrasauny se v poslední době stávají v naší zemi trendem v péči o zdraví dětí a například Slezská Ostrava chce, aby předškoláci měli tuto možnost ve všech mateřských školkách, o které se stará. Děti si saunování velmi oblíbily.

      Silné motorky, ostré guláše a pohodová hudba. Charitativní harlejácká akce přilákala stovky lidí

      6. května 2025 9:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

      Nad Ostravou se v sobotu vznášela vůně guláše a benzínu. Konal se totiž další ročník oblíbeného harlejáckého gulášfestu, který opět přilákal stovky motorkářů a milovníků dobrého jídla. Stejně jako každý rok jde výtěžek na charitu.

      Náměstí Ostrava-Jih na svátek práce oživilo prvomájové veselí

      6. května 2025 7:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

      První máj letos v Ostravě-Jihu přinesl nejen krásné jarní počasí, ale i bohatý program, který na hrabůvkovské náměstí přilákal stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Tradiční oslavy Svátku práce završilo postavení májky v centru náměstí.

      Důl Michal v Ostravě nabízí autentický vhled do práce horníků
      Vydáno 9. října 2024 10:30, Ostrava-město, Andrea Holeszová
      Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu. Jak se horníci připravovali na práci v první polovině 19. století, mohou zjistit návštěvníci dolu Michal v Ostravě. Těžit se zde začalo v roce 1842.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Další důležitý rok je 1912, kdy tady dochází k obrovské přestavbě toho dolu, který vidíme do dnešních dnů podle architekta Fialy, kdy tady společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda přistupuje k ultramodernizaci dolu, čímž se stal jedním z nejmodernějších topů v tehdejším Rakousko-Uhersku. Buhužel ta situace po druhé světové válce je složitá a zase naopak, zařazením do ostravsko-karvinského revíru se tsal spíše takovou černou Popelkou.“

      Těžba se zde zastavila v roce 1993. Díky dochování strojů a techniky byl ale areál prohlášen za národní kulturní památku. Dnes je i na seznamu památek UNESCO. Prohlídková trasa mapuje cestu horníka od šaten až k těžební jámě.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Projdou si právě ty provozy. Zajdou si do známkovny, do šatny, co je pitný režim, svačina, kam chodili při úrazech, podívají se, kde je klec, jak se fáralo i když u nás bohužel to nejde sfárat protože je těch téměř 700 metrů zabetonovaných kvůli stabilitě.“

      První zastávkou jsou řetízkové šatny.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Ten prostor je specifický v tom, že je rozdělený do dvou zón. My jsme teď v čisté zóně a jak vidíme, tady je pověšené čisté oblečení havířů, oni poté přešli do té špinavé zóny a tam si vzali na sebe fáračky, ve kterých šli na provoz.“

      Trasa pokračuje přes okénko na vydávání svačin do Cechovny, kde se kdysi rozdělovala práce. Nyní je místnost výstavním prostorem, kde návštěvníci najdou aktuálně sérii fotografií Rudolfa Jandy s názvem Historická Ostrava.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „V letošním roce, jsme celou výstavu nestihli udělat tak, jak jsme měli v plánu, protože ty fotky jsou skutečně zajímavé a chceme ji obohatit ještě o audiovizuální prvky, přičemž si ji zde chceme nechat ještě i příští rok, kdy tady vznikne i přednáškový cyklus pro školy. Ty výstavy pořádáme tematicky, snažíme se fotky, které jsou enviromentálního nebo uměleckého charakteru, umisťovat tady do cechovny a když máme jiné věci, technické nebo z koupelen, tak je umisťujeme do technických místností nebo koupelen.“

      Důležitou zastávkou je také lampovna.

      Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Je to prostor, kde šlo už tzv. do tuhého. Přišli ti havíři, odhodili poslední cigaretu, vzali si lampu, záchranný balíček a šli už sfárat přes nástupný most směrem ke klecím. Tento prostor právě dýchá duchem toho dolu Michal, protože jsme v opravdu autentickém, zachovaném prostředí, kdy ten havíř tudy šel na šichtu. Člověk to vnímá, když tady prochází ty jednotlivé místnosti, provozy.“

      Ve strojovně a kompresorovně jsou poté uloženy největší technologické unikáty. Stoje jsou většinou dochované z roku 1912. Nyní je v tomto unikátním prostoru zasazena také výstava umělecké školy AVE ART s názvem Boudníkoviny.

      Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: „Je to výstava, která oslavuje stoleté výročí narození pana Vladimíra Boudníka a žáci naší školy tvořili vlastně tak, jako on. To znamená svobodně, z odpadových materiálů, ze zbytků a podobně. Vzniká tak unikátní grafika, unikátní tkané věci, umělečtí kováři zase tady mají unikátní kovové plastiky. Dva roky práce našich studentů.“
      anketa, návštěvníci: „Osobně se mi to tady moc libí, protože je to k tématice, k Boudníkovi, protože on taky dělal v továrně.“

      Výstavu Boudníkoviny i důl Michal obecně mohou zájemci navštívit do konce října a tedy do konce letošní sezóny. V příštím roce ještě na dole chystají rekonstrukci nejrozsáhlejšího objektu Třídírny, což značně rozšíří i návštěvnickou trasu. Na dole Michal půjde tedy stále objevovat něco nového.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000045168/dul-michal-v-ostrave-nabizi-autenticky-vhled-do-prace-horniku