Vzácné Kokoschkovo dílo vzniklo v roce 1937. V době, kdy Kokoschka pobýval v Ostravě se svou manželkou. Tento skvost se podařilo zapůjčit pro ostravskou expozici ze soukromé švýcarské sbírky. K vidění je do 21. března.
TV Polar: Pane řediteli, Kokoschka byl celosvětově uznávaný umělec. Co ho vlastně s Čechy spojovalo?
J. J.: "Oskar Kokoschka v Čechách pobýval od roku 1934 až do roku 1938. Byl zde jako utečenec, protože po politických událostech v Rakousku měl plánovanou cestu až na dálný východ do Ruska, ale zůstal v Čechách. V té době byla Praha jedním z posledních míst demokracie. A určitě ho s Čechami pojila i celá řada přátelství a vlastně i kořeny, protože po tatínkovi byl Čechem."
TV Polar: Můžete prozradit, komu vzácný Kokoschkův obraz Moravská Ostrava II patří?
J. J.: "Je u velmi významného švýcarského majitele. Jeho sbírka je opravdu velice významná, ale on chce zatím zůstat v anonymitě. Výpůjčku tohohle obrazu nám zprostředkoval Adolf Loz Apartment galeries v Praze, pan inženýr Vladimír Lekeš, který se opravdu nemalou měrou zasloužil o to, že se zde obraz dostal."
TV Polar: Je obtížné takový obraz zapůjčit ze soukromé švýcarské sbírky?
J. J.: "Ano, je to velmi obtížné, ale určitě tomu napomohlo i vzrůstající renomé naší galerie a také garance, které jsme poskytli. Pojistné, logistika, náročné precizní transporty a podobně. A také v tom sehrála roli skutečnost, že ten Švýcar má rodinné vazby v České republice."
TV Polar: Pro návštěvníky vaší současné výstavy jste připravili soutěž. Otázka zní: Odkud malíř Kokoschka pozoroval Ostravu, když ji maloval? Odpovídají vám lidé na tuto soutěž a jsou jejich odpovědi správné?
J. J.: "Odpovědi jsou nejrůznější, každopádně odpovídají. Berou to velice osobně, vzbuzuje to zájem, dokonce se nám ozývají lidé, jejichž dědečkové a babičky se s Kokoschkou za jeho pobytu v Ostravě setkali, takže je to velice milé a myslím si, ať už je odpověď správná či nesprávná, tak každopádně to toho člověka vedlo k zamýšlení se nad Ostravou."