V době pandemie nemohli pořádat besedy, diskuze, přednášky a pořady. Vznikl tak nápad na nový audio pořad podcast Paměti národa, za který Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo dokonce záskalí 3. místo v soutěži spisovatelů, historiků a komentátorů Křišťálová lupa. Jeden z dalších dílů se natáčel v DK Poklad v Ostravě-Porubě.
Jan Dobrovský, předseda kolegia Paměti národa: “Pro nás byla čest, že jsme byli nominováni a když už potom jsme zjistili, že máme 3. místo, tak nás to potěšilo. Já se trochu divím. Když se na sebe podívám sám, tak bych si žádný hlas nedal. Ohlasy máme. Zdá se mi z těch ohlasů, že se lidem líbí, co říkáme a jak to říkáme. Hlavně Jindra, on si strašně moc pamatuje.”
Jindřich Šídlo, novinář, spoluautor podcastu Paměti národa: “Podcast s kolegou Dobrovským je seriózní záležitost, kdy vzpomínáme na nepříliš vtipné věci. Často to nevyzní úplně optimisticky i když je to šťastný podcast. Takovým spin off se tomu říká v angličtině, šťastného pondělí. Tak ten satirický podcast, ve kterém rozebíráme dál komické situace, které jsme vymysleli v tom pořadu. Takže ten je úplně zásadní a tím pádem nečiní nějaký velký problém se z jednoho dostávat do druhého a zpátky.”
Kromě podcastů Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo pořádají i soutěž pro děti Příběhy našich sousedů.
Jan Dobrovský, předseda kolegia Paměti národa: “Je to jeden z programů Paměti národa, který mám nejradši. Já se u toho dojímám. Totiž já se rád dojímám, už na to mám věk a děti hledají pamětníky, se kterými natáčí jejich příběh životní a posléze je zpracovávají do takové prezentace, která má ten život v krátkosti přiblížit. Ten příběh toho pamětníka. A ty děti se tím stávají součástí dějepisu, novodobých dějin. Ony vlastně najednou nepotřebují učebnici nebo skripta a vědí, že se nemusí memorovat nějaká data a podobně, ale že vlastně zažívají ten příběh spolu s tím pamětníkem.”
Tereza Straková, 9.A, ZŠ Porubská: “Na tomto projektu mě nejvíce bavilo to, že jsem měla možnost dozvědět se spoustu nových informací a zajímavostí z historie. Také mě bavila tvůrčí činnost toho projektu a hlavně to, že jsem mohla získat nové zkušenosti. Do projektu Paměti národa jsem se přihlásila z toho důvodu, protože jsem se chtěla dozvědět něco více o svých předcích a o minulosti moji rodiny a tak zvýšit její památku a ostatní obohatit o zážitky pamětníků z minulosti.”
Jindřich Šídlo, novinář, spoluautor podcastu Paměti národa: “Za mnou byli asi před 14 dny děti, které se zúčastnily, jsou to školáci trošku už vlastně studenti, kteří se účastní soutěže Příběhy našich sousedů a byli za mnou, abych jim vyprávěl o listopadové revoluci na gymnáziu na Vítězné pláni, kde jsem v tu dobu studoval, takže já tam vlastně už jsem v té databázi. Trochu mě překvapilo, když jsem podepisoval papír, takový GDPR a bylo tam, musel jsem podepsat do kolonky podpis pamětníka. Tak to mě tak nějak připomnělo realitu.”
Příběhy našich sousedů jsou vzdělávacím projektem pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.