Blíží se zápisy do základních a mateřských škol. V Porubě nabízejí různé druhy vzdělávání včetně alternativního. V obvodu funguje například waldorfská základní a střední škola a rodiče mohou své děti umístit i do Montessori tříd na základní a mateřské škole Ukrajinská.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem moc ráda, že tady máme i tento druh vzdělávání. Patří to mezi takzvané inovativní metody ve vzdělávání byť je to metoda, která je stará více než 100 let. Jmenuje se podle své zakladatelky Marie Montessori, která byla lékařka. Pracovala v dětské psychiatrické nemocnici, pracovala s dětmi s různými mentálními znevýhodněními a s dětmi, které trpěly různými druhy nervových nemocí a vlastně při práci s těmito dětmi vznikly základy, ze kterých ta Montessori pedagogika vychází.”
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “V současné chvíli máme pro Montessori vytvořené tady jakoby na jednom patře máme dvě učebny. Naším cílem je, abychom tuto větev Montessori na naší škole měli v jednom samostatném pavilonu. V tuto chvíli máme vytvořeny dvě třídy, máme vytvořené šatničky tak, abychom pokryli současný počet dětí, které jsou. Do budoucna opravdu všechno bude záležet na letošním zápisu, případně na dalším příchodu dětí nebo rodičů, kteří budou mít o Montessori vzdělávání zájem.”
Momentálně tady probíhají předškolní kurzy Montessori a v plánu jsou i Dny otevřených dveří.
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Můžou se přijít rodiče podívat vyloženě na ten kurz, jakým způsobem se bude učit, jak se děti budou učit číst, psát, počítat. Prozatím je o to velký zájem, takže bych jenom poprosil ostatní rodiče, aby se případně podívali na webové stránky, nahlásili se a přišli se na tento kurz podívat.”
Na exkurzi přišly i děti z předškolní Montessori třídy, která funguje v Mateřské škole Ukrajinská.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tady vidíme hezky, jak to může fungovat. Šlo jim to moc hezky, byli hodně povídaví. Probrali jsme, jaké znají děti druhy ryb, jaké znají auta a vypadá to, že si to užívají a hlavně je na nich vidět, že se vzdělávají v bezpečném prostředí, které jim umožňuje dostatečný rozvoj.”
Děti si vyzkoušely i to, jak zábavnou formou probíhá výuka angličtiny.
Anketa: děti z předškolní Montessori třídy: “Mě bavila nejvíc ta pěna, protože tam byly takové uvolňovací cviky. Takže mě to uvolnilo a asi jsem si nejvíc vyzkoušela tu pěnu.”
“Mě bavila ta pěna a jinak jsem si nic jiného nevyzkoušela.”
V předškolní třídě Montessori je zapsaných 24 dětí. Paní učitelky do toho daly opravdu hodně a je za nimi vidět velký kus práce.
Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Děti s jednotlivými pomůckami a s přístupem Montessori opravdu pracují teďka nádherně, takže sama z toho mám velkou radost. Tady máme perlový materiál, máme tady věže, různé pomůcky na koberečky, takže opravdu je tady toho hromada. Je to určitě nová zkušenost, je to spousta inspirace. I paní učitelky z ostatních tříd se některými věcmi nechali inspirovat, takže mám z toho radost, že i nějaké drobnosti se objevují i na jiných třídách.”
Zatímco zápisy do mateřských škol se uskuteční začátkem května, na základních školách budou probíhat ještě o měsíc dříve.
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Naše přijímací kritéria přímo do Montessori třídy upřednostňují mateřskou třídu Montessori, ale upozorňuju, že nejen MŠ Ukrajinskou, ale samozřejmě kde už probíhala předškolní výuka Montessori, takže jsou u nás vítáni. Je to plánováno zhruba na jedno trojročí, aby bylo maximálně 30 dětí, takže v případě, že nějakým způsobem přijde dětí více, už to budeme muset dělit.”
V současné chvíli je na základní škole vytvořeno jedno dvojročí, kam dochází celkem 23 dětí.