V Porubě je celkem 22 základních a mateřských škol, do kterých dochází 7 a půl tisíce dětí a bezmála 200 dětí z Ukrajiny. Aby se tady cítily jako doma, mohou zcela zdarma využívat služeb ukrajinské psycholožky.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Je pro nás důležité, aby ukrajinské děti zapadly do třídních kolektivů. Městskému obvodu Poruba se podařilo získat grand z nadace ČS. Poruba byla podpořena jako jediná státní správa, nebo složka státní správy a ty prostředky, které jsme získali, byly ve výši jednoho milionu korun a naše školy díky tomu můžou využívat podporu ukrajinské psycholožky Saši a dalších ukrajinských asistentek, které působí na našich školách.”
Jen na Základní škole Pokorného je 20 ukrajinských žáků. Psycholožka pomáhá nejen jim, ale i jejich rodičům a spolupracuje také s učiteli.
Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Pokorného: “Žáci mají jednak individuální konzultace, ty si mohou domluvit dopředu, nebo mají skupinové konzultace, kde se věnují problému, který v dané skupině vznikl a tato hodina, kterou vidíme, tak to je už pro naturu strong, kdy pracuje s jednotlivými dětmi podle metody, která je pro děti na vyrovnání pocitů nebo případných traumat.”
anketa: žáci z Ukrajiny: “Mě se tady líbí moc, ale chci se vrátit domů. Je to tady pěkné, mám tady zázemí, všechno je dobré, ale doma je doma.”
“Všechno je dobré.”
Oleksandra Moshninova, psycholožka: “Problémy, které zažívají děti ve školách, ony jsou různé, různé typy a záleží to na každém případu. Ale největší případy, se kterými pracujeme, to jsou problémy adaptace, hledání cest, aby zažili nové zkušenosti v práci se stresem a vůbec pochopily, co to je stres a jak ho překonat. Pracujeme hodně s traumatizovanými lidmi a pomáháme dětem naučit se, jak to dělat samostatně.”
Některé ukrajinské děti se se změnou prostředí vyrovnávají rychle, jiné nechtějí komunikovat, odmítají výuku a nemají zájem ani o kamarády.