Téměř rok pomáhala dětem v Africe studentka Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Terezie Sladká. O své zkušenosti a zážitky se teď podílí s ostatními.
Terezie Sladká, studentka Ekonomické fakulty VŠB-TUO: “Teď na to často a ráda vzpomínám i v rámci různých přednášek. Konkrétně jsem vyjela přes projekt Adopce na blízko, kdy jsem byla vyslána Selesiány k Selesiánům a převážně jsem tam vykazovala pedagogickou činnost, takže úplně něco jiného než studuju, Ale dost jsem se v tom našla a beru to jako velkou zkušenost.”
Největším překvapením pro ni bylo, že děti, které žijí v chudobě, se umějí radovat ze života daleko více než my.
Terezie Sladká, studentka Ekonomické fakulty VŠB-TUO: “Mi to určitě dalo větší nadhled pro můj život osobní tím, že člověk může vidět, v jakých podmínkách žijí lidé v Jižní Africe, jak žijí v chudobě a vlastně se dokáží mnohem víc radovet než my. Taky jsem dostala celkový obrázek o tom, jak různé můžou být některé kultury, národnosti a i takový trošku jiný pohled na život kněží tím, že jsem žila s kněžími v komunitě.”
Děti v Africe jsou hravé, živelné, bezprostřední a celkově spokojené.
Terezie Sladká, studentka Ekonomické fakulty VŠB-TUO: “Připadá mi, že si dokáží vážit si více drobností, že tady se často setkávám s tím, že děti nerady chodí do školy, různě bojkotují domácí úkoly a tak a tam jsem si uvědomovala, jak vděčné můžou být děti se vzděláním, protože můžou chodit do školy, že jim to je umožněno, že jim někdo zaplatí školné. Tak to mi dělalo radost, že si toho v jiném koutu světa děti tolik váží.”
S lidmi v Namibii a Zambii je Terezie stále ve spojení a v současné době jim pomáhá na dálku.
Terezie Sladká, studentka Ekonomické fakulty VŠB-TUO: “Když mám nějaké přednášky, tak vždycky veškerý výtěžek, nebo odměna, kterou dostávám, tak posílám na ty projekty, na kterých jsem se předtím podílela jinak, podílela tím, že jsem tam investovala čas a teď se převážně soustředím na školu a taky na brigády, rodinu a snažím se to takto vynahradit lidem, které jsem na rok opustila.”
Přednášky probíhají nejen v rámci projektu Adopce na blízko, ale také na školách, festivalech, nebo farnostech.