Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Myslivci ze Slezské Ostravy se dnes starají hlavně o zvěř a o vzdělávání

Ostrava-Slezská Ostrava |

Starost o zvěř a vzdělávání dětí i veřejnosti. To je v dnešní době hlavní náplní mysliveckých spolků. V rámci Slezské Ostravy se hony a odstřel zvěře pořádají už jen symbolicky. Spíše pouze z nutnosti a ochrany. Myslivci mají také na starost pořádání některých kulturních akcí.

I v rámci Slezské Ostravy působí myslivci. Oficiálně se vznik jejich spolku datuje od roku 1945, jako lidová myslivost.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Zakládajícím členem byl můj děda. Já pokračuji v té tradici. Náplň té myslivosti není, jak si někdo myslí, že chodíme jenom s flintou a lovíme zvěř. Já bych řekl, že to je ani ne jedno procento z té celkové činnosti. Ale hlavní, co je stěžejní, tak starat se o tu zvěř, aby tady vůbec byla. Aby ty generace po nás vůbec věděly, jak vypadá bažant, zajíc, to jsou dominantní druhy, které tady jsou. Samozřejmě liška, ta je přemnožená, která nám tady dělá velké populační škody na té drobné zvěři."

Velké hony už se na Slezské nedělají, dvakrát ročně se pořádají pouze symbolická setkání v podobě obchůzek po honitbách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Víceméně se snažíme tu zvěř chránit. A to tak, že vytváříme jim životní podmínky. To znamená, různé biotopy upravujeme, jak remízky, přikrmování v zimě, což je důležité. Z další zvěře, která se tady nachází a je možnost, aby lidé viděli, tak je srnčí zvěř. Objevil se nám tady i divočák a samozřejmě kachna divoká."

Myslivci se dále věnují hlavně vzdělávání dětí v mateřinkách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Kde jim ukazujeme takovou výukou, jaká zvířátka tady jsou. Samozřejmě i rostliny. A takovou formou se je snažíme vtáhnout do té přírody. Aby věděly, jak se mají hlavně chovat. Hlavně v tom předjaří, kdy budou mít mladé hlavně srnčata, zajíci, bažanti. Nesahat na ně, nechat je v klidu, protože když na to srnčátko sáhnete, byť v dobré víře pohladíte, starší srna už ho nepřijme a ono umře hlady."

A v neposlední řadě je to pořádání akcí v podobě mysliveckých plesů, heřmanických dožínek a letos budou zdejší myslivci připravovat i akci pálení čarodějnic.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Velkou část těch financí na tu naši činnost si vytváříme z těch našich společenských akcí. Část je z našich osobních vkladů, kdy samozřejmě každé členství něco stojí. Takže dokládáme i naše finance. Ale samozřejmě bych chtěl poděkovat i vedení Slezské Ostravy. A hlavně panu starostovi Richardu Verešovi, protože je naším podporovatelem. Ale já myslím, že nejenom našeho spolku, ale všech spolků na území Slezské Ostravy."

Myslivecký spolek působící v rámci Slezské Ostravy má 12 členů a ročně hospodaří s částkou do 100 tisíc korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Mrtvá mláďata zvířat na posečených polích kolem Petrovic u Karviné

1. června 2023 17:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na sociální síti se objevily smutné fotografie mrtvých srnčat a další zvěře i ptáků. Pocházejí z pole u Petrovic u Karviné. Zvířata bohužel přišla o život při sečení trávy, kterou zřejmě zemědělci dopředu nenahlásili.

U Stonavy a Horní Suché někdo zapálil šest mysliveckých posedů

15. dubna 2023 11:31 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další úmyslná likvidace mysliveckých posedů na severní Moravě. Tentokrát zaměstnala hlavně hasiče, protože někdo pravděpodobně zapálil šest posedů v okolí Stonavy a Horní Suché. Škoda se odhaduje na 30 tisíc korun.

Policisté pokračují v kontrolách na mysliveckých lovech v celém Moravskoslezském kraji

9. prosince 2023 15:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté v Moravskoslezském kraji i v těchto dnech pokračují v kontrolách na mysliveckých lovech. Během soboty navštívili několik okresů v regionu, mimo jiné byli na Frýdecko-Místecku, konkrétně v Brušperku. Tamní myslivecký spolek slaví sto let od založení a jeho členové vyrazili do terénu na lov.


Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Myslivci ze Slezské Ostravy se dnes starají hlavně o zvěř a o vzdělávání
Vydáno 14. března 2023 16:18, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Starost o zvěř a vzdělávání dětí i veřejnosti. To je v dnešní době hlavní náplní mysliveckých spolků. V rámci Slezské Ostravy se hony a odstřel zvěře pořádají už jen symbolicky. Spíše pouze z nutnosti a ochrany. Myslivci mají také na starost pořádání některých kulturních akcí.

I v rámci Slezské Ostravy působí myslivci. Oficiálně se vznik jejich spolku datuje od roku 1945, jako lidová myslivost.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Zakládajícím členem byl můj děda. Já pokračuji v té tradici. Náplň té myslivosti není, jak si někdo myslí, že chodíme jenom s flintou a lovíme zvěř. Já bych řekl, že to je ani ne jedno procento z té celkové činnosti. Ale hlavní, co je stěžejní, tak starat se o tu zvěř, aby tady vůbec byla. Aby ty generace po nás vůbec věděly, jak vypadá bažant, zajíc, to jsou dominantní druhy, které tady jsou. Samozřejmě liška, ta je přemnožená, která nám tady dělá velké populační škody na té drobné zvěři."

Velké hony už se na Slezské nedělají, dvakrát ročně se pořádají pouze symbolická setkání v podobě obchůzek po honitbách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Víceméně se snažíme tu zvěř chránit. A to tak, že vytváříme jim životní podmínky. To znamená, různé biotopy upravujeme, jak remízky, přikrmování v zimě, což je důležité. Z další zvěře, která se tady nachází a je možnost, aby lidé viděli, tak je srnčí zvěř. Objevil se nám tady i divočák a samozřejmě kachna divoká."

Myslivci se dále věnují hlavně vzdělávání dětí v mateřinkách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Kde jim ukazujeme takovou výukou, jaká zvířátka tady jsou. Samozřejmě i rostliny. A takovou formou se je snažíme vtáhnout do té přírody. Aby věděly, jak se mají hlavně chovat. Hlavně v tom předjaří, kdy budou mít mladé hlavně srnčata, zajíci, bažanti. Nesahat na ně, nechat je v klidu, protože když na to srnčátko sáhnete, byť v dobré víře pohladíte, starší srna už ho nepřijme a ono umře hlady."

A v neposlední řadě je to pořádání akcí v podobě mysliveckých plesů, heřmanických dožínek a letos budou zdejší myslivci připravovat i akci pálení čarodějnic.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Velkou část těch financí na tu naši činnost si vytváříme z těch našich společenských akcí. Část je z našich osobních vkladů, kdy samozřejmě každé členství něco stojí. Takže dokládáme i naše finance. Ale samozřejmě bych chtěl poděkovat i vedení Slezské Ostravy. A hlavně panu starostovi Richardu Verešovi, protože je naším podporovatelem. Ale já myslím, že nejenom našeho spolku, ale všech spolků na území Slezské Ostravy."

Myslivecký spolek působící v rámci Slezské Ostravy má 12 členů a ročně hospodaří s částkou do 100 tisíc korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000036189/myslivci-ze-slezske-ostravy-se-dnes-staraji-hlavne-o-zver-a-o-vzdelavani