Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chátrající podchod pod Frýdlantskými mosty v Ostravě ožil multižánrovým happeningem

Podchod pod Frýdlantskými mosty v Ostravě už dlouhá léta chátrá. Upozornit na jeho stav bylo cílem multižánrového happeningu Podchod, který uspořádal Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity. Šlo o site-specific akci, která navázala na kultovní akci Ahoj, lidi z roku 1989.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pro mě je ta událost opravdu výjimečná, emocionální, protože jsem byl účasten před 33 lety, jestli to dobře počítám, tady významného happeningu, který byl hned po revoluci. Trošku jsme se nadechli té svobody a očekávali jsme, co bude. A jelikož podporuji mladé sportovce u nás, mladé umělce a tento happening je o mladých lidech, takže rád jsem přijal pozvání i záštitu a jsem úplně nadšený z této akce.”

Happening nabídl netradiční instalace, výstavy výtvarných děl, tanec, hudbu, divadlo, autorská čtení a promítaly se i filmy. A to jak studentské ze škol z celého světa, tak animované pro děti. Pobavit se tady mohl každý, kdo šel zrovna kolem.

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, SU: “Chtěli jsme tuto akci zpřístupnit všem, protože podchod je bezbariérový, takže i my jsme chtěli, aby ta akce byla trochu bez bariér, takže jsme filmy otitulkovali českými titulky pro neslyšící. Měli jsme tady nějaké divadelní představení pro neslyšící z JAMU z Brna a také jsme udělali nějaké mapy pro nevidomé.”

Akce by měla pokračovat i v dalších letech.

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, SU: “Myslím si, že takových míst, kde máte pocit, že na vás každou chvíli odněkud vyletí mozkomory, je v Ostravě víc.”

Tak uvidíme, jaké místo ve veřejném prostoru si pořadatelé vyhlédnou příště.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Prestige Health Care s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

PATRIOT SECURITY s.r.o., Ostrava - Hrušov
Ostrava
od 107 Kč/hod.

Detail