Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Masarykovo náměstí v Ostravě doputovala výstava Vysídlená paměť

Masarykovo náměstí v centru Ostravy patří putovní výstavě Vysídlená paměť. Nainstalována je na korbě kamionu a lídé tak díky ní mají jedinečnou možnost seznámit se s příběhy lidí, kteří byli nuceni odejít ze svých domovů v důsledků událostí 2.SV.

Ida Šimonová ředitelka, pobočka Paměť národa Moravskoslezský kraj: “Je to 12 pamětníků z pěti zemí a ti vyprávěli své příběhy, které zažili ke konci 2. SV. Museli vlastně opustit svá rodiště. Ve všech případech jen proto, že měli nějakou národnost a zrovna se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě.”

Příběhy lidí si můžete přečíst nejen na vystavených panelech, ale také si je můžete nechat povyprávět přímo od nich. Stačí se podívat do kukátka.

Ida Šimonová ředitelka, pobočka Paměť národa Moravskoslezský kraj: “Vy si to můžete poslechnout a vidět toho pamětníka. ///Jsou natočeni metodou takzvanou andirect. To znamená, že máte dojem, že mluví přímo s vámi. Jedná se o to, že oni chtějí dát najevo to, že by se takové věci neměly stávat, aby lidé trpěli zbytečně v důsledku války a vlastně promlouvají hlavně k mladým lidem, aby se takové věci už neopakovaly.”
David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Říká se, chybama se člověk učí a ta paměť je něco, co nám ukazuje, jak naši předkové mnohdy chybovali a taky, jaké osudy v tom moři dějinných událostí se mnohdy zatoulaly a tady jde o vysídlenou paměť, takže o to, co každý jiný nechce zažít ve svém životě, že musí opustit domov nedobrovolně. Takže myslím si, že tato paměť národa je dobře, že tuto práci dělá a že je tady u nás v centru a lidé se můžou seznámit s těmito pohnutými osudy. A vlastně do příštích dnů si z toho vzít nějaké ponaučení.”

Výstava Vysídlená paměť bude na Masarykově náměstí k vidění do konce června.

Nahlásit chybu


K tématu
ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

CIELECKÝ s.r.o., Šenov (ul. Václavovická)
Šenov
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail