Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti plánovali svatební cesty. Bodovala romantika i Drákula

Studenti středních škol z Česka a Slovenska si zasoutěžili o nejlepší průvodcovskou dvojici. Už 11.ročník mezinárodní soutěže Mladý průvodce se uskutečnil na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce, kam vás právě teď zavedeme.

Soutěž Mladý průvodce tentokrát probíhala v romantickém stylu. Tématem letošního roku totiž byla Svatební cesta. Úkolem studentů bylo vytvořit 5 až 7 denní líbánky nejen pro novomanžele, ale i páry k výročí jejich svatby. Kam a kdy, to už bylo na nich.

“Porota to bude mít velmi těžké, protože když se řekne svatební cesta, může to být novomanželů, ale může to být tzv., stříbrná, zlatá i diamantová svatební cesta a připravili si prezentaci v podobě 15-ti minutového proslovu, komentáře i doplněné cizím jazykem,” uvádí Hana Schwarzová, učitelka SŠSS Ostrava-Hrabůvka

11.ročníku soutěže se zúčastnilo 12 středních škol. Dvoučlenné týmy hodnotila odborná porota složená ze zástupců Moravskoslezského klastru, Asociace průvodců, Cestovních kanceláří a hotelů. Zaměřila se nejen na nápaditost a originalitu při sestavování trasy, ale také atraktivitu programu zájezdu a profesní vystupování. Součástí prezentace byl i navržený finanční rozpočet. A právě ten dělal studentům největší problémy. 

“Laťka je opravdu hodně vysoko. Každoročně se zlepšují především v mluveném projevu, v prezentacích, opravdu hodně na sobě pracují. Takže kvalita za ty roky, co tady chodím, opravdu ten 11.rok, tak je opravdu vysoká. Problém celkově, co bývá ve věcech, o kterých dopodrobna nemůžou vědět, tak to jsou třeba kalkulace, vyčíslení DPH a podobně,” hodnotí studenty Markéta Šupica, předsedkyně poroty

Porotu nakonec nejvíce oslnily studentky z Nitry, které obhájily loňské prvenství svatební cestou do Švédska.

“Nám se téma velice líbilo, bylo to něco zajímavého a nového. Vytvářet svatební cestu mladých lidí je něco speciálního. Je třeba do toho vložit trošku takového ducha , aby to chytlo za srdíčko. Něco, co je spojené s nimi, ale i s tou klasickou svatební cestou. Byla to výzva, něco nové. Já jsem tady poprvé jsem to absolvovala a pro mě to bylo úplně něco jiné, takže jsem se těšila.

Druhá příčka patří studentkám z pořadatelské Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce, které novomanžele zavedli na romanticko drákulovský pobyt v Rumunsku. 

“Měli v plánu například hrad Bran, kde vlastně se často odehrávají, nebo je ten celý příběh spojen s drákulou. Potom další místa jako je známý třeba Prašov nebo potom hlavní město.

Byl to můj nápad právě proto, že já jsem v době, kdy jsme se rozhodovali, tak já jsem četla právě drákulu , takže to bylo tak, vzešlo to samo,”

Bronzová medaile pak skončila v rukou studentů ze střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb v Šilheřovicích. Jejich svatební cesta směřovala na jih Afriky, konkrétně do Zambie. Celá soutěž je zajímavá nejen pro mladé studenty, ale také pro cestovní kanceláře, které od nich čerpají inspiraci a zajímavé nápady.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy