Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová kniha Ostravy-Jihu mapuje historii Výškovic. Nabízí zcela unikátní fotografie

  • Ostrava-Jih,

Městský obvod Ostrava Jih vydal další knihu o historii obvodu. Tentokrát mapuje historii Výškovic. Jde už o 4. publikaci Jižního města, která byla symbolicky pokřtěna před kaplí Nanebevzetí panny Marie ve Výškovicích.

Na světě je další kniha o městském obvodu Ostrava-Jih. Jmenuje se „Pamětní kniha obce Výškovice: Psáno výškovickými kronikáři v letech 1923–1966“. Jak už název vypovídá, mapuje historii Výškovic a pokřtěna byla vodou z nedaleké řeky Odry.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My se nyní nacházíme u výškovických tůní. Nejsou to však původní tůně, ale původní koryto řeky Odry, protože až do 30. let, než proběhla regulace řeky, Odra protékala tudy a právě odsud vlastně začínaly veškeré povodně, které Výškovice sužovaly po celé staletí. My jsme se rozhodli, že právě zde nabereme vodu, kterou dneska pokřtíme naši novou publikaci.”
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska křtíme už 4. knihu, kterou napsal jako autor nebo spoluautor pan Přendík. Chceme ukázat lidem, kteří tady žijí, že to není jen sídliště, ale že každá ta městská část má taky své dějiny a v těch dějinách se stalo leccos zajímavého.”

Publikace je zcela unikátní zejména tím, že obsahuje historické dokumenty, průkazky, plakáty a fotografie, které by se za normálních okolností vůbec nedostaly na veřejnost, nebýt ochoty známých výškovických rodů jako rod Havránků, Rojíčků, nebo Staňků.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: "Takže třeba tam máme snímek z roku 1917, kdy tady ve výškovické kapli byl zabavován zvon pro válečné účely."

V současné době už se připravuje další kniha, která bude mapovat historii, tentokrát bude o Zábřehu Družstvu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy