Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Jihu si připomínají sametovou revoluci výstavou velkoformátových fotografií na náměstí

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě.Jihu si připomínají 31. výročí sametové revoluce. A to výstavou, která byla nainstalovaná na novém náměstí Ostrava-Jih.

Na novém náměstí Ostrava-Jih si můžete připomenout sametovou revoluci. V zastřešené části je vystaveno 5 panelů s 10 velkoformátovými fotografiemi, které mapují události listopadu roku 1989.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Dle mého je důležité si ty události jak v roce 39, tak zejména v roce 89 připomínat. Samozřejmě, že přímo na území Ostravy-Jihu tyto události neprobíhaly v takové míře. De facto všechno se v té době odehrávalo v centru Ostravy a já bych touto cestou možná chtěl oslovit i obyvatele a pamětníky našeho obvodu, zdali mají doma nějaké dobové záběry, dokumenty, fotky z té doby, co se odehrávalo na Ostravě-Jihu ať se na nás obrátí a zkusí nám je dát k dispozici.”

Panely jsou rozmístěny tak, aby se lidé vzhledem k pandemiským opatřením neshlukovali a je jich jen 5, aby se na jednom místě nezdržovali moc dlouho.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Takže většina těch panelů se skládá jen z nějakých fotografií s popisky, ale je tam i úvodní panel, který vlastně popisuje, jak se proměňovala ta ostravská společnost v letech 88 až 89, jak třeba ta situace byla vnímána tehdejšími kronikáři, jak vůbec byly ty události zachyceny ve fotografiích. No a lidé tam můžou zavzpomínat, nebo se mohou i poučit. Přece jenom ta Ostrava byla trošku specifická v tom dění, protože ta komunistická strana tady měla docela pevné postavení, takže oproti zbylé části republiky to tady probíhalo trošku déle a trošku opožděně.”
Anketa: návštěvníci výstavy: “Samozřejmě, že jsem byla v ulicích jako tady tito lidé, tak taky jsme tam byli. A 17. listopad, no tak svoboda, konec komunismu, nová éra. Pdo nás to znamenala nová éra v životě. Je to lepší, rozhodně je to lepší.”
“Vzpomínáme, to jsme prožili, ty roky. To mi bylo kolik?39, to jsem byl na náměstí tenkrát. No pozitivní kolik lidí se sešlo na tom náměstí tenkrát tam v Ostravě, prostě přestalo se v práci pracovat, šlo se manifestovat.”

Výstava bude na náměstí k vidění do 23. listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy