Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Betonové zdi kolem kontejnerů v Porubě jsou teď veselejší

Kontejnerová stání v Ostravě-Porubě jsou teď daleko veselejší. A navíc i poučné. Šedé zdi zvelebili street art umělci, kteří je posprejovali obrázky na téma třídění odpadu.

V Ostravě-Porubě procházejí úpravami kontejnerová stání. Šedé nevzhledné zdi radnice nechala vymalovat sprejery. A to po domluvě na konkrétním motivu a místě.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Potom samozřejmě vytváříme i tu message pro občany, co jim chceme vzkázat. Konkrétně tyto výtvory na ulici Podroužkova a včetně náměstí Vacka jsou věnovány třídění odpadu, recyklaci a vůbec tématu cirkulární ekonomiky. Byl to vlastně šedý beton a tím jsme ho trošku projasnili i trošku zábavnou formou, protože tyto motivy jsou ve stylu amerického seriálu Cow and chicken. K tomu jsou různé další texty, které motivují občany k tomu, aby v podstatě třídili odpad.”
Lukáš Hlaváček, autor graffiti: “Formou vtipu jsem chtěl vlastně podotknout na kolikrát odhozené oleje, chemické látky a věci, které tady vůbec nepatří. Toto má připomínat to, že by se to dělat nemělo. Všechno se týká toho třídění, recyklace a dalších věcí s tím spojených. Jde o to, abysme lidi upozornili na to, kam jaká surovina patří. Základem tady na toto je latexová barva, protože ať chcete nebo ne, ten beton strašně saje. Kdybych tam začal stříkat jenom tak, tak za půl hodiny je tam jenom flek, Nic jiného. Takže se to musí všechno natřít, napenetrovat a pak se tam teprve dává pozadí .a nakonec se stříká. Vesměs jenom spreje a latexovou barvu.”

Jedno kontejnerové stání trvá vytvořit zhruba týden. Záleží na počasí a spotřebuje se na něj asi 20 těchto sprejů

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Přiznám se, že jsme se trochu obávali, zejména ze smíšených reakcí občanů, protože jsme si uvědomovali, že hlavně seniorům nemusí být to téma úplně blízké. I ty samotné motivy nemusí znát, ale byli jsme pozitivně překvapeni, že valná většina občanů to kvituje, líbí se jim to.”
Anketa: obyvatelé Poruby: “Těch šedých věcí ponurých bylo dost a tady, i když se jedná o pár metrů čtverečních, to výrazně, znovu říkám výrazně, to poveselí.”
“Je to vtipné. Jako nemělo by se to, ale je to vtipné, hezké. Je to aspoň takové živější.”
“Je to veselejší, teď potřebujeme mít veselejší něco.”

Radnice teď vytipovává další plochy, které by se daly takto vylepšit.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Teď jsme se zaměřili i na další obvody., například 8 ,stavební obvod, případně 4. a 5. stavební obvod. Tam, kde nám to dává smysl. Kde jednak nechceme rušit tato kontejnerová ohradníky, které jsou tvořeny z betonu a chceme je nějakým způsobem oživit. Každé místo chceme ať má trošku jiný charakter.”

Je to i prevence proti tomu, aby sprejeři neměli potřebu své malůvky vytvářet třeba na fasádách domů a dalších nelegálních místech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy