Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravané mohou poslat vzkazy do roku 2067

  • Ostrava,

Poselství dalším generacím. Ostrava zřídila speciální truhlu, do které může každý přispět svým originálním vzkazem. Jednotlivé zprávy budou otevřeny přesně za 50 let.

Oslavy 750. výročí mají další zvláštnost. Tato truhla se vzkazy ponese svědectví současné doby, a to v písemné, zvukové nebo obrazové podobě. Na nové vzkazy čeká v tuto chvíli v kulturním centru Cooltour. 

"Prostřednictvím hashtagu #ostrava2067 mohou přispívat lidé na sociálních sítích. Pokud nemají dostatečnou techniku a chtěli by využít profesionály, mají možnost v rámci dní otevřených dveří v budově radnice nebo v Českém rozhlase 28. října svůj vzkaz natočit," říká mluvčí Magistrátu města Ostravy Andrea Vojkovská.

První vzkazy pro další generaci už jsou na světě. Ostravu v této aktivitě podpořili například Norbert Lichý, Jaromír Nohavica a slíbili i další. 

"Pro mě je třeba důležitější, než to, co si přečteme za 50 let, že lidé začnou přemýšlet, co se nám do budoucna stane. V tuto chvíli máme sice spoustu řečí jako obyvatelé Ostravy o tom, co by kde mělo být a jak, ale vlastně nikdo se nezabýváme tím, jak chceme tu Ostravu mít za 10 nebo 20 let a to je fajn se nad tím zamyslet," vysvětluje šéf Cooltouru a jeden z iniciátorů projektu Andrej Harmečko.

Od truhly budou dva klíče - jeden bude v městském archivu, druhý si budou předávat budoucí primátoři. 

"Do truhly budou umístěny všechny papírové vzkazy v obálkách. Video vzkazy nebo zvukové vzkazy umístíme na nosiče blue-ray. Protože nevíme, co za 50 let budou lidé používat za techniku, tak tam vložíme i přístoj, na kterém by bylo možné si všechny vzkazy přehrát," uzavírá Andrea Vojkovská.

Truhlu s poselstvím pro budoucí generace čeká slavnostní uzamčení a zapečetění ve středu 29. listopadu na Prokešově náměstí. Do roku 2067 bude uložena ve foyer v budově Nové radnice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy