Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě vznikne další obří dílo. Zkrášlena bude opěrná zeď nad stadionem Bazaly

  • Ostrava,

V Ostravě vznikne další mural a tentokrát bude skutečně obří. Jedná se o zhruba tisíc metrů čtverečních opěrné zdi nad stadionem Bazaly. Na námět velkoplošné malby vyhlásila Ostrava společně s krajem mezinárodní uměleckou soutěž.

Pokud znáte Ostravu jistě se shodneme, že obrovská opěrná zeď podél dlouhé zatáčky nad stadionem Bazaly městu příliš parády nedělá. V minulosti byly snahy o její zazelenění, ale nepovedlo se tak se nyní MS kraj, který má silnici ve správě, domluvil s Ostravou, že zeď ozdobí mural. Byla proto vyhlášena výtvarná soutěž.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mural je forma uměleckého vyjádření, která má ve městech své místo. Stejně jako v případě jiných forem umění je však důležité hledání kvality a jedinečnosti díla vycházející z identity místa. Město Ostrava dlouhodobě diskutovalo s Moravskoslezským krajem problematiku opěrné zdi nad Bazaly a mural představoval jedno z možných řešení. Jedná se o dominantní plochu v blízkosti centra města a oceňuji proto, že jsme s krajem jakožto s vlastníkem zdi, nalezli konsensus v tom, aby ztvárnění vzešlo jako výsledek mezinárodní umělecké soutěže, kterou město v rámci svých mural aktivit zorganizuje."

V Ostravě už je několik muralů. Ten poslední vznikl v roce 2020 na Nádražní ulici. Dílo polského umělce Mariuse Warase nese název Skok má rozlohu 220 metrů čtverečních. Kurátorka projektu Alexandra Kroliková bude v porotě, která rozhodne o vítězném díle. 

Alexandra Krolikova, kurátorka díla: "Na začátku to bylo považováno za vandalismus. Liší se to ale především tím, že je to legální umění, protože taková plocha se nedá připravit ilegálně. Potřebuješ schválení, dokumenty, hodně materiálu a finance."

Konkrétní podmínky soutěže  jsou dostupné na webových stránkách www.streetart.ostrava.cz. Termín pro zaslání návrhů je 10. května 2022. Město uhradí náklady za soutěž a kraj pak zaplatí samotnou realizaci díla. 

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail

Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail