Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava si připomněla 77. výročí osvobození komorní bohoslužbou

  • Ostrava,

Letošní vzpomínková akce k osvobození Ostravy měla ohledem na aktuální dění na Ukrajině komornější ráz. Lidé mohli individuálně uctít památku obětí bojů položením květin a vzpomínkou u Památníku v Komenského sadech. V kostele sv. Václava se pak uskutečnila děkovná bohoslužba, která byla sloužena za ty, kdož položili svůj život za svobodu i ukončení stávajících bojů a obnovení míru.

Bohoslužba, která byla připravována ve spolupráci města s Biskupstvím ostravsko-opavským, měla ekumenický charakter a vítáni na ní byli všichni občané bez ohledu na své vyznání.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tváří v tvář pokračující brutální ruské agresi na Ukrajině bych si nedokázal ospravedlnit oslavu osvobození Ostravy 30. dubna tradiční ceremonií s vojenskými symboly u Památníku Rudé armády. Úctu padlým jsme tak letos vzdali individuálně položením květin i bohoslužbou v kostele sv. Václava."

V Památníku Rudé armády v Komenského sadech jsou uloženy ostatky stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města. Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. O život při ní přišly tisíce vojáků různých národností – Rusů, Ukrajinců, Gruzínců, Rumunů, Volyňských Čechů a také československých vojáků.

Náročné a nejtěžší boje Ostravsko-opavské operace na území Protektorátu probíhaly 41 dnů a celkem téměř dva měsíce. Do bojů se zapojilo okolo 225 000 Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 000 padlo a 89 000 jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 000 vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 000 mužů a 20 000 bylo zajato.

Význam bojů o Ostravsko vystihuje známý výrok adresovaný německým vojákům, který je připisován přímo Hitlerovi: „Vydáte-li Moravskou Ostravu, vydáte celé Německo.“

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail