Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Model koncertního sálu dorazil do Ostravy, lidé si ho mohou prohlédnout v galerii PLATO

  • Ostrava,

Do Ostravy dorazil model budoucího koncertního sálu. Od 13. července je součástí výstavních prostor městské galerie PLATO. Lidé si jej mohou prohlédnout a vyzkoušet si také akustiku budoucího sálu.

Několik měsíců akustiku v modelu interiéru sálu testovali jen odborníci z japonské společnosti Nagata Acoustics, teď může do útrob modelu nahlédnout kdokoliv. V sálu v měřítku 1:10 jsou na malých čalouněných křeslech usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Jedná se o dokonalou kopii interiéru budoucí haly, na které probíhala série akustických měření ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. 

Jan Antoš, výrobce modelu: „Pro vystavení modelu bylo po ukončení měření nutné provést několik podstatných úprav jeho interiéru tak, aby co nejlépe představoval budoucí podobu koncertního sálu. Nejkomplikovanějším bodem přípravy byl přesun tří tunového modelu z vysoké platformy na transportní trámy pro kamionovou přepravu. Postupné vyřezávaní podkonstrukce a opatrné spouštění modelu pomocí vysokozdvižných vozíků bylo pro všechny zúčastněné opravdu napínavé. Následně došlo k zesílení nosné obvodové konstrukce nebo instalaci doplňkových stropních trámu.“ 
Tomáš Macura (ANO), primátor města Ostravy: „Práce na projektu koncertního sálu a rekonstrukce domu kultury, který je za hranicí životnosti, pokračují podle plánu, a to nyní především co do zajišťování externího financování, bez kterého nemůže být projekt v plném rozsahu realizován. S Moravskoslezským krajem již byla před několika dny uzavřena smlouva o jejich finanční participaci ve výši 300 mil. Kč. V procesu je žádost o financování v rámci 3. pilíře Operačního programu Spravedlivá transformace (JTF) a také žádost o čerpání dotace z Operačního programu Životní prostředí. Dále probíhá jednání se státem, který stejně jako Moravskoslezský kraj přislíbil spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci z roku 2018. Kromě toho město systematicky již od roku 2017 střádá vlastní finanční zdroje na tuto investici v účelově zřízeném Fondu pro výstavbu koncertního sálu."

Do sálu v reálném měřítku zavítají posluchači různých hudebních žánrů za pár let. Přístavba samotného koncertního sálu, dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla, je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex pak nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely.

MODEL INTERIÉRU KONCERTNÍHO SÁLU 
Měřítko 1:10
Váha modelu (bez podstavy): 3 t
Rozměry modelu (bez podstavy): 4,2 (š.) x 4, 63 (d.) x 2,52 (v.) m
Výrobce: Aveton s.r.o., 2021 Ve spolupráci s: Nagata Acoustics, Steven Holl Architects, Architecture Acts
Akustická měření prováděla: Nagata Acoustics, 2022
www.koncertnisal.cz/akusticky-model
Kde: PLATO Bauhaus, Janáčkova 22, Ostrava
Otevírací doba PLATO v červenci a srpnu: Po zavřeno, Út 10–18 h, St 10–20 h, Čt–Ne 10–18 h

KONCERTNÍ SÁL A REKONSTRUKCE DOMU KULTURY MĚSTA OSTRAVY

Autoři návrhu: Steven Holl Architects a Architecture Acts
Kde: stavba propojí Dům kultury města Ostravy na ul. 28. října s přilehlým parkem Milady Horákové
Realizace stavby: 2022–2026
Investor: statutární město Ostrava
Parametry: koncertní sál (1300 míst), komorní sál (515 míst), divadelní sál (490 míst), zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava (100 členů), edukační centrum (200 míst), nahrávací studio, restaurace, kavárna… 

www.koncertnisal.cz

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy