Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vařit pervitin v paneláku se nevyplácí. Za výbuch bytu v Ostravě si chemik odsedí 14 let

  • Ostrava,

Krajský soud vynesl verdikt na dvěma muži, kteří zavinili výbuch varny pervitinu v bytě v Ostravě-Hrabůvce. Obviněný, který explozi bezprostředně způsobil by měl strávit ve vězení 14 let, druhý z mužů byl potrestán 3 roky.

Obžalovaný Karel Janač je zkušený chemik a za vaření drog už ve vězení byl. Nepolepšil se a loni v únoru pak v bytě, který obstaral druhý obžalovaný Pavel Holaň, vařil pervitin znovu. Při promíchávání chemikálií mu ale praskl barel u hořícího sporáku, plyny okamžitě explodovaly a rozmetaly kuchyň. 

svědkyně, natočeno v únoru 2021: "Plameny, pak to bouchlo a jak jste se podíval, tak jste viděl, že ty plameny jdou směrem nahoru."

Je zázrak že Janač výbuch přežil a s těžkými popáleninami byl převezen do nemocnice. Holaň v tu dobu spal vedle a nic se mu nestalo. Oba si tak mohli vyslechnout rozsudek. 

soud: "A odsuzují se: obžalovaný Karel Janač k úhrnnému trestu odnětí svobody v délce 14 let, obžalovaný Pavel Holaň k trestu odnětí svobody v délce 3 roků." 
Martina Schweterrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovanému pomohlo to, že své činy doznal a upřímně jich litoval. Také uznal finanční návrhy poškozených a ti se tak nemusejí obracet na další soud." 

Holaň tři roky vězení přijal, ale Janač se odvolal hned v soudní síni. Nesouhlasí s právní kvalifikací, že šlo o obecné ohrožení. 

Petr Stoklasa, obhájce Karla Janače: "Myslím, že tam není úmysl, byť nepřímý. Mělo by to být překvalifikováno na nedbalost."

 Janač musí také zaplatit několik milionů korun pojišťovně a lidem za poškozené byty a auta. Dům na Provaznické ulici je ještě stále prázdny a opravuje se. Nájemníci by se do něj měli zpátky stěhovat na podzim. 

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail