Projekt si klade za cíl zvýšit úroveň povědomí veřejnosti o o problematice životního prostředí a šetrném přístupu k němu a přispět tak k praktickému naplňování principů udržitelného rozvoje a k posílení odpovědnosti za kvalitu životního prostředí, a to se zvláštním důrazem na obnovu a rozvoj venkovských oblastí.
S podobnými aktivitami již mají obě organizace zkušenosti.
Třanovice služby, o. p. s. se starají v obci o rozvoj, údržbu a správu komunálních služeb, pečují o veřejná prostranství, zeleň a ekologii, či zpracovávají studie a projekty z této oblasti. Místní Škola obnovy venkova zase organizuje různé vzdělávací akce s cílem zachovat a rozvíjet udržitelný rozvoj na venkově, pomáhá se zapojováním veřejnosti do plánování a rozhodování či poskytuje poradenství k venkovským rozvojovým projektům, zajišťuje výměnu a sdílení zkušeností v ČR i zahraničí.
Hlavní aktivitou projektu je pořádání exkurzí po venkovské podnikatelské zóně v Třanovicích pro děti i dospělé zájemce. Zóna je skvělou ukázkou možnosti revitalizace brownfields (opuštěná či nevyužívaná území, která jsou postižena vlivem předchozího využívání a mohou se stát potenciální ekologickou zátěží). K vidění je zde obecní čistička odpadních vod, sběrný dvůr, který prochází neustálou modernizací, či kotelna na biomasu - dřevní štěpku. V sousední obci Dolní Tošanovice lze domluvit i prohlídku bioplynové stanice.
Při školních programech ekologické výchovy děti kromě výše uvedených objektů také shlédnou prezentaci o obnovitelných zdrojích energie, jaké mají prognózy do budoucna, jak lze šetřit životní prostředí tříděním odpadů nebo šetřením energií. Tyto programy jsou nachystány pro žáky a studenty ve věku 13 - 19 let, kteří při nich dostávají složku s deseti pracovními listy na témata OZE, energie vody, větru, slunce, biomasa, brownfields, úspory energie ad., které mohou využít dále ve výuce.
Pro dospělé jsou organizovány přednášky a semináře na různá environmentální témata a 23. 2. 2012 proběhne v Třanovicích konference „Udržitelný rozvoj na venkově". Na této konferenci budou vyhlášeni vítězové dvou soutěží. První, výtvarná, je pro žáky a studenty ZŠ a SŠ a druhá se týká bakalářských a diplomových prací absolventů VŠ.
V rámci tohoto projektu byla zřízena i tzv. Zelená knihovna. Je k dispozici ve dvou verzích - elektronická zpřístupňuje na www.zelene-centrum.cz cca 750 odkazů na zajímavé články a publikace volně přístupné na internetu. Druhá verze je kamenná, jedná se tedy o klasický knižní fond umístěný v obecní knihovně v Třanovicích, kde lze nalézt cca 300 knih a publikací o ekologii a přírodě.
Od prosince je také veřejnosti volně přístupná výstava Revitalizace brownfields v Moravskoslezském kraji na chodbě v 1. patře Kapplova dvora ve venkovské podnikatelské zóně v Třanovicích. Jedná se o 12 posterů reprezentujících lokality v našem kraji, které již svou záchrannou revitalizací prošly, nebo na ni teprve čekají.
Doufáme, že se nám tímto projektem podaří zvýšit environmentální vzdělanost a pomoci veřejnosti získat vědomosti o využívání obnovitelných zdrojů energie a udržitelném rozvoji formou názorných ukázek v terénu.
Více o projektu se lze dozvědět na www.zelene-centrum.cz.