Během dnešního slavnostního otevření zrekonstruovaných prostor sociálních služeb si mohla veřejnost prohlédnout byty i ostatní prostory a také se seznámit s dalšími aktivitami sdružení Pomněnka.
Dnes dopoledne představila Pomněnka v Šumperku zmodernizovanou budovu, kde již 15 let pečuje o osoby s mentálním a kombinovaným postižením. „Budova, kterou se nám pro tento účel podařilo získat do vlastnictví, nebyla nejnovější a za léta užívání již byla nutná její rekonstrukce," vysvětluje ředitelka Nataša Strakošová Vykydalová a doplňuje: „Celá budova prošla modernizací, vyměnili jsme okna, topení, podlahy, rozvody vody a elektřiny. Kromě toho se nám podařilo vybudovat výtah a zajistit bezbariérové přístupy. Přistavěli jsme také nové patro, ve kterém vzniklo osm nových chráněných bytů."
Chráněné bydlení je novou službou pro osoby s mentálním či kombinovaným postižením, které se zde naučí samostatně pečovat o vlastní osobu, o domácnost, využívat veřejné služby a snadněji se zapojovat do běžného společenského života. Na kuchyňské vybavení, včetně spotřebičů a stolů, získalo centrum příspěvek téměř 101 000 Kč z projektu Oranžové kolo Nadace ČEZ. Podpořit právě šumperskou dobročinnou organizaci si přáli obyvatelé severní Moravy na akci Oranžové kolo na podzimních Dnech NATO. „Naším cílem je připravit mentálně postižené na co nejsamostatnější život," zdůrazňuje Vykydalová význam nových chráněných bytů.
Sdružení Pomněnka nabízí sociální služby Chráněné bydlení Pomněnka, Podporované bydlení Pomněnka, Centra denních služeb Pomněnka a dále Sociální rehabilitaci - služby Agentury podporované zaměstnávání Pomněnka. V budoucnu chce provozovat také chráněné dílny.
Handicapovaní získali chráněné bydlení
Mladí lidé s mentálním a kombinovaným postižením ze Šumperska získali nové byty v tzv. chráněném bydlení. V osmi speciálně upravených bytech se mohou lidé s handicapem učit samostatně zvládat péči o sebe sama i svou domácnost. Na vybavení kuchyně přispěla Nadace ČEZ téměř 101 000 Kč.