Nejlepší řešitele potěšila i odměna 10 000 Kč na další vzdělávání od partnera soutěže Skupiny ČEZ a také šance reprezentovat ČR v mezinárodní matematické soutěži.
Ve středu 28. března vyvrcholilo celostátní kolo Matematické olympiády v Hradci Králové. Do východočeské metropole se na soutěž sjelo 45 nejlepších studentů gymnázií z celé republiky. Pořadatelem soutěže bylo místní Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína.
Nad správným řešením celkem šesti obtížných matematických úloh si studenti středních škol lámali hlavu od 26. do 27. 3. V úlohách se nejchytřejší „hlavičky" snažily přijít na řešení příkladů z geometrie, algebry, kombinatoriky, ale také teorie čísel. Podle organizátorů olympiády s lety svůj význam neztrácejí.
„Slouží jako výborné nasměrování talentovaných studentů do vědních oborů, kde se matematika používá nejvíce. Možná mezi dnešními finalisty sedí budoucí vědec, vždyť mnoho našich předních expertů prošlo v mládí nějakou olympiádou a to ovlivnilo jejich životní kariéru," uvedl Jaromír Šimša, zástupce organizátorů Matematické olympiády, která se koná již 61. rokem.
Nejlepším výsledkem v olympiádě se může pochlubit student tachovského gymnázia Anh Dung Le (19 let), který pochází z Vietnamu a vítězství dosáhl i vloni. „Překvapilo mě, že se mi podařilo vyhrát i letos," svěřuje své dojmy Anh Dung Le a hodnotí: „Úlohy byly opravdu náročné, ale nejvíce mi dal zabrat příklad z algebry." Olympiády jsou pro něj skvělou příležitostí, kde může poměřit své znalosti s ostatními talentovanými studenty. „Kromě toho je prima potkat se s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako já a baví je matematika," doplňuje Anh Dung Le.
Výbornými výsledky v soutěži se mohou pochlubit také Michal Kopf ze Slezského gymnázia v Opavě a Ondřej Bartoš z Gymnázia Žďár nad Sázavou, který se může také pochlubit prvenstvím v letošní Fyzikální olympiádě.
Kromě příjemného pocitu vítězství si každý ze tří nejúspěšnějších účastníků odvezl symbolický šek na 10 000 Kč. Finanční odměna je určena na nákup školních pomůcek při studiu na technické vysoké škole. Příspěvek věnovala společnost ČEZ.
„Již třetím rokem podporujeme fyzikální a matematické olympiády. Společně s nadšenými pedagogy, kteří připravují své studenty na olympiády, a těmi, kteří soutěž připravují, se snažíme podpořit zájem mladých lidí o techniku," vysvětluje Hana Krbcová, personální ředitelka společnosti ČEZ. Zvýšit zájem škol o olympiády se ČEZ snaží kromě jiného i vypsáním soutěže o Oranžovou učebnu, ve které může škola získat finanční příspěvky na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie a technických předmětů, popř. v laboratořích.
Nejlepší řešitelé celostátního kola olympiády budou moci reprezentovat ČR na Mezinárodní olympiádě v Argentině. Loňští vítězové byli úspěšní na Mezinárodní matematické olympiádě v Nizozemí, odkud přivezli čtyři medaile, včetně stříbra.
Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje technické vzdělávání již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele, jak zajímavě a poutavě učit fyziku. ČEZ také aktivně spolupracuje se středními a vysokými technickými školami při zvyšování kvality studia na těchto školách a navázal spolupráci s budoucími techniky ještě v době studia. Síť spřátelených technických škol dnes zahrnuje 46 středních škol a 13 vysokoškolských fakult.
Více informací na www.kdejinde.cz, www.cezregionum.cz